Ötezer éves térképre bukkantak régészetet tanuló diákok a dániai Bornholm szigetén nyáron folytatott ásatásokon.

A kőbe vésett térképet a vasagardi régészeti lelőhely újkőkori síremlékének feltárásán találták. A követ a Dán Nemzeti Múzeum kutatói vizsgálták meg. Fleming Kaul, a múzeum régésze és vezető kutatója bizonyos abban, hogy a kőtábla nem a Napot és annak sugarait mutatja, hanem a sziget egy részének tereprajzát ábrázolja az i.e. 2900-2700-as évekből – adta hírül Copenhagen Post dán napilap honlapja.

Kaul szerint a kőtábla példanélküli. A vasagardi ásatásokon találtak már az elmúlt években számos kőtáblát négyszögletes ábrákkal, amelyeket különféle vonalak és árnyékok töltöttek ki.

A vonalak egy része ábrázolhat csöves kukoricát vagy leveles növényt. Ezek a vonalak azonban nem véletlen rovátkák. Úgy véljük, hogy ezek térképek, amelyek különféle mezőket ábrázolhatnak – hangoztatta a régész.

Az 5000 éves térkép nem teljes, két részét összeillesztették, de a harmadik hiányzik. A régészek úgy vélik, hogy a kőtáblákat kőkori rituálék részeként használták.

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Veleda
Ritka kincs. Akkor a vikingek mégsem csak úgy véletlenül jártam Amerikában. Bár még nem tudták, hogy ez a föld majd Amerikai lesz.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.