Folyamatban van a tavalyi országgyűlési választás kampánypénzeinek ellenőrzése; a jelentéstervezetek nem nyilvánosak – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szombaton az MTI-vel.

ÁSZ: folyamatban van a tavalyi országgyűlési választás kampánypénzeinek ellenőrzése

A szervezet arról is tájékoztatott: már korábban megküldte a Momentum Mozgalomnak és Párbeszédnek a költségvetési támogatásuk felfüggesztéséről szóló tájékoztatást. Az ÁSZ közleményére a Jobbik, a DK és a Liberálisok reagáltak az MTI-nek küldött közleményükben.

A közleményben emlékeztettek arra, hogy

az ÁSZ a 2018. áprilisi országgyűlési választás után egy éven belül ellenőrzi a jelöltek és a jelölőszervezetek választásra fordított pénzeinek felhasználását. A felhasználás és az elszámolás előírásait a számviteli, a kampány- és a párttörvény tartalmazza

- tették hozzá.

Az ellenőrzött szervezeteknek megküldött jelentéstervezetek, valamint az abban lévő számvevőszéki megállapítások nem nyilvánosak, kizárólag a számvevőszék jogosult nyilvánosságra hozni őket. A dokumentumban szereplő megállapítások és egyéb információk nyilvánossá tétele jogosulatlan adatkezelésnek számít – hangsúlyozták.

Az ÁSZ szerint a Momentum Mozgalom és Párbeszéd Magyarországért Párt nyilatkozatai azt bizonyítják, hogy nem ismerik az általuk felvett kampánypénzek felhasználásával és elszámolásával kapcsolatos jogállami kereteket, törvényi előírásokat, eljárási szabályokat.

A számvevőszék a Momentum és a Párbeszéd költségvetési támogatásának felfüggesztéséről szóló tájékoztatást, valamint az ellenőrzésükről szóló jelentéstervezetet észrevételezésre már korábban megküldte a pártok közhiteles nyilvántartásban szereplő székhelyére. Az ÁSZ a két párt beérkezett észrevételeinek értékelése után a megállapításait jelentésekbe foglalja, amelyeket a lehető leghamarabb nyilvánosságra hoz a honlapján – tették hozzá.

A további, az adatszolgáltatást a törvényi előírásoknak megfelelően teljesítő jelölőszervezetek – a Demokratikus Koalíció (DK), a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt, a Jobbik, a Lehet Más a Politika (LMP), Magyar Kétfarkú Kutya Párt, Magyar Szocialista Párt (MSZP), Magyarországi Németek Országos Önkormányzata – esetében az ÁSZ a vonatkozó törvényi előírás alapján észrevételezésre megküldte a jelentéstervezeteket az érintett pártoknak.

Az ÁSZ tavaly október 4-én közölte,

kezdeményezte a Párbeszéd és a Momentum Mozgalom költségvetési támogatásának felfüggesztését, mert a két jelölőszervezet nem biztosította a kampánypénzek ellenőrzésének feltételeit, a két párt nem biztosította az ellenőrzés lefolytatását, a közhiteles nyilvántartásban rögzített székhelyén többszöri megkeresés ellenére sem volt elérhető.

A Népszava szombati számában Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd pártigazgatója és Hajnal Miklós, a Momentum Mozgalom elnökségi tagja is arról tájékoztatott, hogy szervezetük nem kapta meg az esedékes, első negyedéves állami támogatást. Kocsis-Cake Olivio szerint december 11-én beadták a szükséges papírokat, amelyek igazolták az új székhely bejegyzését, valamint a kampánypénzek elszámolásához szükséges számlákat, szerződéseket és egyéb dokumentumokat, az ÁSZ erre nem reagált. Hajnal Miklós közölte, ok nélküli az ÁSZ fenyegetése, mert a Momentum időben és megfelelő módon tájékoztatta a számvevőszéket a költözésről.

Az ÁSZ közleményére reagálva a Jobbik azt közölte, hogy az ÁSZ jelentéstervezetét a héten megkapták, ám az abban foglaltakkal ellentétben nem részesültek tiltott pártfinanszírozásban. Ennek bizonyítékait – tették hozzá – határidőre elküldik a számvevőszéknek.

A DK közleményében tiltakozik amiatt, hogy az ÁSZ "mondvacsinált okokból" büntet ellenzéki pártokat. Hozzátették, hogy ők maguk is elszenvedői a számvevőszéki "vegzálásoknak", az állami támogatás felfüggesztése miatt pedig szolidaritást vállalnak a Momentummal és a Párbeszéddel.

A Magyar Liberális Párt az ellenzék ellehetetlenítésére irányuló kísérletének nevezte a két párt állami támogatásának felfüggesztését. Hangsúlyozták, hogy nem az ellenzék, hanem a Fidesz költekezik törvénysértő módon, százmilliárdos nagyságrendben.

13 hozzászólásarrow_drop_down_circle

RonaGyuri
Nyugi a Fidesz-t nem vizsgálják, egyébként is rájuk más törvények vonatkoznak! =))
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
RonaGyuri
Nyugi a Fidesz-t nem vizsgálják, egyébként is rájuk más törvények vonatkoznak! =))
justhpeter
Arról van pusztán szó, hogy az ÁSZ-kotorék megint parancsot kapott.
Lepényleső
...és természetesen elmarasztalnak mindenkit akit vizsgálnak? Akit pedig nem vizsgálnak,
adta a munkát az ásznak? Ahogy átvilágítani is kell minden közszereplőt,kivéve a leg-
hatalmasabb vezetőt,s alatta még egyet-kettőt? Róla ki ne derülhessen,hogy migráns,
"kommunista",vagy esetleg Soros fizette őt?
Cicamama55
Talán innen szerzik az infókat?! Éppen tegnap hiányoltam a választásokon induló kamu pártoknak juttatott milliók behajtását! Ideje lenne már ha tennének az érdekében valamit, nem az aktív pártokat baszogtatnák!
kereső
@RonaGyuri: Pontositsunk Gyuri." egyébként is rájuk más törvények vonatkoznak! =))"-egyébként is rájuk a törvények nem! vonatkoznak. Még azok sem, amit ők maguk hoztak/hoznak.
RonaGyuri
@kereső: jogos, mivel nem tettem ki az idézőjelet! =))
kereső
Úgy szeretném tudni, hogy a választáson indult 14 kamu pártnak juttatott 2,6 milliárd Ft,kinek a magánzsebét gyarapitotta! domokos elvtárs is részesült belőle?
Eospinnta
Szeretnéd megtalálni egy nő egy éjszakát? Látogatás a >> tinyurl.com/kp95cw8
namihami
@kereső: Sőt, azok csak a leginkább nem vonatkoznak. Hiszen azoknak pont az a célja, hogy a többit szopatni lehessen.
Arra kellenek a törvények.
Lepényleső
Avagy;folyamatban van a maradék ellenzék totális kivéreztetése,hogy a bánnak megmaradjon
a jó szájíze,- pl a gundel főztjére?
Sámannus
Domonkosnak egy nagy pina van a segge köré tetoválva, és azt üzemelteti dns begyűjtésére akik elfutottak a pénzzel.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.