ekultura

Beszámoló: Thin Lizzy – PeCsa Music Hall, 2012. november 13.

Először járt Magyarországon a Thin Lizzy, és ezen a néven valószínűleg egyben utoljára is, hiszen a zenekar nemrégiben bejelentette, hogy Phil Lynott emlékének tiszteletére, valamint némi – bizonyára nem csekély – rajongói nyomás hatására nem Lizzyként fogják megjelentetni az új, 1983 óta első albumot, és turnézni...

Beszámoló: A Magyar Dal Napja

A Sziget fesztivál nulladik vagy mínusz ikszedik, de facto első napjának funkciója immár hagyományosan a becuccolás megkezdése és az ismerkedés a különféle színpadok és szolgáltató egységek elhelyezkedésével.

Koncert: Santana – Papp László Budapest Sportaréna, 2011. július 5.

Ha az ár/érték-arányt tekintjük, igencsak magas pontszámot érdemel e koncert, hiszen a nem csekély, ám közel sem csillagászati összegért két és háromnegyed órányi tömény élvezetet kaptunk.

Neil Strauss: Marilyn Manson – Út a pokolból

A kötet félelmetes, és sokszor gyomorforgató utazás a kilencvenes évek lázadóinak világába, ahol Mansonon és együttesének tagjain kívül felbukkan a Nine Inch Nails énekese, Trent Reznor, akihez különös barátsággal kevert gyűlölet fűzi a botrányhőst.

Mariah Carey: E=MC2

Erőteljes, tiszta hangzások, funkos, R&B-s kidolgozás, mindehhez némi reaggae-s feeling (a „Cruise Control”-on a legendás Bob Marley legkisebb fia, Damian is közreműködik) – és máris kész egy kellemesen visszafogott, hallgatós, belefeledkezős lemez, amúgy Mariah Carey módra.

Elmore Leonard: Glanc

Elmore Leonard regényében egy Vincent Mora nevű miami rendőr mellé szegődhetünk, akit Puerto Rico-i betegszabadsága után Atlantic Citybe szólít a kötelesség: egy prostituált halálának ügyében kezd nyomozni.

Hergé: A fekete sziget

Egy Tintin füzet nyugodt szívvel adható bármely kiskölyök kezébe, biztosak lehetünk benne, hogy esetleges kérdései nem okoznak gondot, bár szerintem a látott kalandok maradandóbb hatásúak, mint a velük kapcsolatban felmerülő kérdések.

Raana Raas: Kiszakadtak

Bár a nagyszabású családregény és társadalomrajz a távoli jövőben játszódik, mind a társadalmi- mind a családon belüli konfliktusok természete ismerős lesz az olvasónak, aki három remekül megrajzolt karakter életét követve lehet részese egy rendkívül izgalmas és örök kérdéseket feszegető történetnek.

Kara Grainger: Grand And Green River

Kara Grainger kétségkívül szimpatikus, szép hanggal, vonzó külsővel, érző lélekkel és dalszerzői-előadói tehetséggel megáldott hölgy, aki minden bizonnyal bármelyik hazai motoros találkozón ünnepelt előadó lehetne, hiszen zenéje folk, blues és rock elemeket egyaránt tartalmaz.

Ingmar Bergman életrajz

Ha egy évvel ezelőtt nem ragadta volna el a halál, idén ünnepelte volna kilencvenedik születésnapját Ingmar Bergman, Svédország egyik legismertebb művésze, a modern filmművészet egyik legnagyobb hatású egyénisége.

Soulfly: Conquer (CD)

Ahogy a természetben is megtalálhatók az evolúció hamar tökéletesedett teremtményei, úgy a zenében is létezik olyasmi, amit felesleges lenne még tovább fejleszteni.

Doug Moench - Paul Gulacy: Batman - Terror

Ez a kötet a „Batman: Préda” folytatása, vagyis a pályája elején járó Batmannek újra meggyűlik a baja Hugo Strange professzorral, aki mégsem halt meg, és förtelmes bosszúra készül.

Edmund Burke: Filozófiai vizsgálódás

Burke tanulmánya – többek között - a recepcióelmélet, a befogadói oldalra gyakorolt lélektani hatásmechanizmusok elemzésének, egészen apró részletekbe menő boncolgatásának első példája is.

Háborús történetek

A háborúk végigkísérik az emberiség történetét.

Serdar Özkan: A megtalált rózsa

Édesanyja fájdalmas elvesztése óta Diana rejtőzködik az emberek és a világ elől.

Nick Hornby: Betoncsók

Nick Hornby új regénye arról szól, hogy mit kezdhet az életével egy tizenhat éves fiú, akinek öt másodperc miatt fenekestül felfordul az élete.

Gyárfás Endre: Bakfark, Európa lantosa

A regény hőse Bakfark Bálint, az első európai hírű magyarországi (erdélyi) muzsikus.

Jennifer Rardin: Harapnivaló – Jaz Parks vámpírvadász

A neve Jasmine Parks, és a CIA második számú bérgyilkosa.

Sebastian Faulks: Az ördög táncba visz

Sebastian Faulks regénye tisztelgés a James Bond történetek kitalálója, a száz éve született Ian Fleming öröksége előtt, egyúttal újabb izgalmas fejezet a világ legismertebb és legnépszerűbb kémjének nem mindennapi életéből.

Glenn Povey: Pink Floyd – Echoes

A Pink Floyd története oly sok más művész karrierjét érinti – Jimi Hendrixtől Paul Simonig, Polansky-tól Nurejevig – hogy olvasása nem csak rajongóknak és zenekritikusoknak, hanem mindazon művészeti íróknak, szerkesztőknek is javallott, akik a film, a balett, vagy a kortárs zene világában mozognak otthonosan.

Koncert: Whitesnake – 2008. július 21., Petőfi Csarnok

Veterán zenekaroknál mindig fenyeget az a veszély, hogy koncertjeik egyfajta best of válogatás élő előadásába fulladnak.

Ken MacLeod: Kozmonauták vára

Ken MacLeod regényében – ami egy maga módján egyedi, mégis valószerű közeljövőt vázol fel –, két idősíkon, 2049. szocialista Európájában és egy másik csillagrendszer távoli jövőjében az emberiség leszármazottai a mélyűri utazás (újra)feltalálásán fáradoznak.

Iain M. Banks: A játékmester

Gurgeh, aki a galaxis leghíresebb játékosa, a sikerektől megcsömörlötten keresi az újabb kihívásokat.

Fiesta: Lehet, hogy álom (CD)

A Fiesta legújabb albuma az ún.

Michael Palin: Hemingway nyomában

A Nobel-díjas író, Ernest Miller Hemingway születésének századik évfordulójára a BBC emlékműsort tervezett: egy formabontó életrajzot, amely az írót kedvenc tartózkodási helyein keresztül mutatja be, mégpedig az Monty Python tag, Michael Palin közreműködésével, aki a rá jellemző kíváncsissággal kelt útra, hogy nyomon...

Bill Willingham: Legendák száműzetésben

Képzeljük el, hogy a mesefigurák itt élnek köztünk, emberek között.

Rage: XIII (CD)

Ez a korong az elejétől a végéig a melodikus power metal és a nagyzenekari hangzás gyermekeként jött a világra, és mindkettőtől egyforma arányban örökölt, épp csak a nagy kórusok hiányoznak, és akár Therion is lehetne.

Agatha Christie Mallowan: Így éltünk Mezopotámiában

Miután Agatha Christie 1930-ban hozzáment a nála évekkel fiatalabb régészhez, Max Mallowanhoz, évekig ősi városok feltárásával töltötték idejük nagy részét Mezopotámiában.

Fesztivál: EFOTT negyedik nap (2008. július 19.)

Minden nagyon szép, minden nagyon jó és majdnem mindennel mag vagyok elégedve.

John Adams: Grand Pianola Music (CD)

Az EMI American Classics sorozatában megjelent korong egyfajta Best Of válogatás John Adams második, talán legjelentősebb alkotói korszakának műveiből, és ha valaki érdeklődik az amerikai zene iránt, semmiképp sem szabad elsiklania e négy mű felett.