Hétfőn reggel 9-kor országszerte megkezdődtek az írásbeli érettségi vizsgák. Ebben az évben különleges biztonsági intézkedéseket is bevezettek – írja az Index.hu.

Érettségi 2021: így kezdődtek meg az idei vizsgák Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A mai napon magyar nyelv és irodalomból érettségiznek írásban a végzősök, 71 ezren középszinten, emelt szinten mintegy kétezeren – közölte az Index.hu. A feladatok megoldására közép- és emeltszinten is 240 perc áll a rendelkezésükre, maximum 100 pontot érhetnek el mindkét szinten.

A tanulók két különböző feladatlapot kapnak: az elsőre 90 perc jut. A feladatlap egy 60 perces szövegértési és egy 30 perces szövegalkotási feladatból áll. Utóbbinál két típusból kell egyet választani, egy érvelést vagy egy gyakorlati szövegműfaj elkészítését, 120–200 szavas terjedelemben. A szövegértési feladatsor bázisszövege  az 1848-1849-es szabadságharc nagy szónokairól szól: Kossuth Lajosról és Jókai Mórról. A szónoki beszédek kapcsán kellett a középszinten vizsgázóknak megoldaniuk a kétoldalas szöveghez kapcsolódó tizenegy feladatot – tette közzé az Eduline a ma reggel 9-től kezdődött magyarérettségi kapcsán.

Először egy 700–1000 szavas ismeretterjesztő szöveget, publicisztikai művet vagy ezek részletét kell elolvasniuk, és az alapján megoldani a feladatokat. Ilyen például, hogy meg kell keresniük a szövegben található megállapításokat, érveket, álláspontokat, vagy éppen összefüggést kell keresniük a cím és a szöveg, vagy a szöveg grammatikai és stilisztikai jellemzői között. A szövegértési feladatok megoldásával maximum 40 pontot szerezhetnek a vizsgázók.

A második feladatlap megoldására 150 percet kapnak az érettségizők. Ennél szintén választani lehet, egy műértelmező szöveget kell megírni, amelynek 400–800 szóból kell állnia. Ez lehet egy mű adott szempontú értelmezése vagy két mű adott szempontú összehasonlító értelmezése.

Ami a koronavírus kapcsán fennálló biztonsági intézkedéseket illeti, akárcsak tavaly, idén is kizárólag írásbeli vizsgákat tartanak. Egy teremben ezúttal is csak legfeljebb tíz fő tartózkodhat, tartva a legalább másfél méteres távolságot. A vizsga írása közben a diákok ugyan levehetik a maszkot, ám a folyósokon már viselniük kell azt.

Ami különbség a 2020-as vizsgákhoz képest, hogy a szóbelik ugyan alapvetően ezúttal is elmaradnak, bizonyos esetekben most mégis lehet szóbeli vizsgát tenni. Például akkor, ha az adott vizsgatárgyból középszinten csak szóbeli vizsgarész létezik. Vagy amennyiben az írásbeli eredménye elérte a 12 százalékot, a 25-öt azonban nem haladja meg, a szóbelin még lehet javítani, érettségit szerezni.

A tavalyi magyar nyelv és irodalom érettségi vizsgákon középszinten a könyvek történetéről, az olvasásról és a kódexekről szóló szövegértési feladatokat kellett a diákoknak első körben megoldaniuk. Szintén az első vizsgarészben egy sportról szóló érvelés vagy egy egészségügyi problémákról szóló hivatalos levél megfogalmazása is várt a vizsgázókra.

A hétfői magyarérettségi után kedden matematikából 68 ezren középszinten, több mint ötezren pedig emelt szinten vizsgáznak. Szerdán történelemből középszinten 66 ezer, emelt szinten mintegy nyolcezer diák érettségizik. Csütörtökön tartják az angolnyelv-vizsgákat, amelyekre középszinten több mint 48 ezren, emelt szinten pedig több mint 20 ezren jelentkeztek, a másnapi német nyelvi vizsgákra középszinten 12 ezren, emelt szinten több mint háromezren vállalkoztak. Testnevelésből a szóbeli és – bizonyos feladatok mellőzésével – a gyakorlati vizsgát is meg kell szervezni.

Az emelt szintű szóbeli vizsgákat június 3. és 10. között, a középszintűeket június 14. és 25. között tartják kizárólag azon tárgyakból, amelyeknek csak szóbeli vizsgarésze van. 

Forrás: Index.hu
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.