Fertőző betegségek mindig voltak, vannak és lesznek a világon, ismét egy ilyennel, a majomhimlővel találtuk magunkkal szemben – mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos a TV2 műsorában.

Egy-egy behurcolt esettel lehetett találkozni, azonban eddig nem volt megszokott a majomhimlő Európában, ahol mostanra már számos országban megjelent. Már Magyarországon is azonosítottak majomhimlős beteget.

Müller Cecília részletes tájékoztatást adott az itthon megjelent majomhimlővel kapcsolatban

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A majomhimlőt egy DNS vírus okozza, ezért nagyobb munka diagnosztizálni – írja a Portfolio.hu. A betegség egyébként állatról emberre terjed, a nevét onnan kapta, hogy az első esetet egy majomnál azonosították, a tényleges terjesztői általában a rágcsálók, az emberről emberre csak szoros kontaktus útján terjed a betegség – ismertette Müller Cecília országos tisztifőorvos.

A szakértő nem számít arra, hogy tömegesen lesznek majd betegek.

A bevezető tünetek között említette a fejfájást, az izomfájdalmat, a nyirokcsomó duzzanatot, amelyet követően a hólyagok hívják fel a figyelmet a betegségre. A hólyagok jellemzően először az arcon jelennek, majd a tenyéren és test-szerte. A hólyagok belsejében van jelen nagy számban a vírus, amely más egyéb testváladékban is előfordulhat, ezért kell kerülni a szoros kontaktust. Ritkábban vihető át tárgyakkal és légúton vírus. Kezeletlenül gyógyul – a hólyagok pörkösödnek, leválnak és ekkor már nem fertőzőképesek. Tehát, a tünetek megjelenésétől számítva a pörkök leszáradásáig tart a fertőző időszak, amely átlagosan 2-4 hét. A maximális lappangási idő az eddigi tapasztalatok alapján 21 nap volt – részletezte Müller Cecília.

A koronavírussal ellentétben nem kell attól tartani, hogy könnyen átadható a fertőzés. A fertőzöttet el kell különíteni, és a fertőzés gyanúra is oda kell figyelni, amíg be nem bizonyosodik a fertőzés. A betegség elleni védőoltással kapcsolatban elmondta, hogy csak ott lehet indokolt, ahol nagyon sok beteg van. Itthon a fekete himlő elleni védőoltás áll rendelkezésre, ami a vizsgálatok szerint 85 százalékban véd a fertőzéssel szemben.

Forrás: Portfoli.hu, TV2.hu

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.

További ajánlatok