Az EU idén júliustól tiltja, hogy 15 évnél fiatalabb emberek és terhesek esetében amalgámtöméseket használjanak a fogászatok, 2019-től pedig veszélyes hulladékként kell kezelniük a tömítéseket.

Nem biztonsági kockázat miatt történik a szigorítás – bár a 15 évesnél fiatalabbakra és a terhesekre vonatkozó tiltás is van –, hanem, mert az amalgámban található higanyt akarja megfogni az EU, hogy a veszélyes anyag ne tudjon bekerülni a környezetbe – írja a Népszava.

Drága megszabadulni a veszélyes amalgámtól

Ahhoz hogy  a fogászati rendelőkből ne kerüljön ki az amalgám, át kell alakítani a fogászati székeket, fel kell őket szerelni úgynevezett amalgánszűrővel , ami megakadályozza, hogy egy foghúzásnál vagy töméscserénél az apró amalgámszemcsék az öblítővízzel együtt a csatornahálózatba jussanak. A legújabb székek már tudják ezt alapból, a régiek átalakítása viszont nagyjából egymillió forintba kerül.

„A baj az, hogy sok rendelőben nem olyan a gép, illetve a vízhálózat, amelyhez föl lehet szerelni a fúrásnál, csiszolásnál keletkező amalgámrészecske szűrőt”

– mondta egy keszthelyi fogorvos a Népszavának.

Az alap- és szakellátásban többnyire olyan székekkel dolgoznak, amelyek nincsenek felszerelve a speciális szűrővel, a Fogorvosi Kamara becslése szerint nagyjából 7 milliárd forintos állami támogatásra lenne szüksége a szakmának ahhoz, hogy le tudják cserélni a gépparkot, a közegészségügyi fogorvosok önerőből nem tudnak ilyen fejlesztéseket végrehajtani.

A mintegy hatezer hazai fogorvospraxisban egyébként szépen csökkenő tendenciát mutat az amalgámhasználat, míg tíz évvel ezelőtt 420 ezer ilyen tömést alkalmaztak egy év alatt, addig 2013-ban már csak 220 ezret.

Cikk- és címlapkép: Pixabay 

(nepszava.hu)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.