Megdöbbentő képeket kaptunk egyik olvasónktól: a Zalahaláp közelében található Haláp-hegyen hatalmas sitthalmok éktelenkednek.

A természetvédelmi területen magasodó bazalt tanúhegyet a korábban évtizedeken keresztül folytatott bányászat is megsebezte, egy hatalmas bányakrátert eredményezett tetején az emberi beavatkozás.

A Csobánc, Gulács, Tóti-hegy, Hajagos és Haláp – a tapolcai-medence bazaltvulkanizmusának tanúhegyei a tőlük karnyújtásnyira fekvő Badacsonyhoz és Szent György hegyhez hasonlóan nemcsak tájképi, hanem páratlan földtani jelentőségűek. A négymillió évvel ezelőtti bazaltömlés következtében kialakult vulkáni kúpokat az erózió kipreparálta, ami azt jelenti, hogy keményebb tetejüket a víz meghagyta, a puhább üledékeket, például a mészkövet lepusztította.

Sitthalom  csúfítják a Balaton-felvidék védett tanúhegyét

A Haláp kráterében május elején fotózták le a szomorú látványt, a hegy tetején lévő óriási törmelékkupacot, melyben a sitten kívül műanyag csövek, háztartási hulladék, fémhulladék is bőven található.

A Haláp bányakráterét a helyi önkormányzat kiemelt turisztikai attrakcióvá szeretné fejleszteni, tetején parkolót és pihenőhelyet alakítottak ki, valamint egy kilátó is helyet kapott rajta.

A képeket ITT lehet megnézni.

A szeméthalommal okozott környezetszennyezés nemcsak a természeti értékekben okozott kár mértéke, hanem a környék turisztikai vonzereje miatt is roppant elkeserítő.

A hegycsúcs alatti teraszra padokat helyeztek el, folyamatban van a tanösvény kialakítása, a tulajdonos beszámolt arról, hogy a park átadását május végére tervezték.

Cikk- és címlapkép. Pixabay

(hellovidek.hu)

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

simmering73
Az egész ország egy szeméttelep. Az itt lakókat minősíti.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.