A Magyar Bankszövetség pénteken benyújtott javaslatai Varga Mihály szerint nem orvosolják a kormány által a devizahitelesek megsegítésében legfontosabbnak tartott két problémát, ezért a kabinet november elején az Országgyűlés elé terjeszti a devizaadósok megsegítésére szolgáló saját javaslatait – közölte a nemzetgazdasági miniszter hétfőn az MTI-vel.

Varga Mihály kiemelte: a kormány olyan jogszabályt alkot, amely az ügyfelek érdekeit képviseli.

A Magyar Bankszövetség a novemberi határidő előtt, pénteken eljuttatta a kormánynak a devizahitelekre vonatkozó mentőcsomagját. Kovács Levente főtitkár közlése szerint átfogó javaslatot dolgoztak ki, külön foglalkoznak azokkal, akik tudják fizetni a hiteleiket, és azokkal is, akik nem.

Varga Mihály hétfőn az MTI-nek azt mondta: "megkaptuk a bankszövetség levelét, de újra hangsúlyoznom kell, hogy a probléma megoldását az ügyfelek és a bank közötti egyeztetéssel kellett volna kezdeni".

Emlékeztetett: a kormány azt kérte a bankoktól, hogy november 1-jéig módosítsák a devizahitelesek szerződését, annak érdekében, hogy a lakáscélú, devizaalapú jelzáloghitelek néhány éven belül megszűnjenek a magyar piacon.

"Szerződésmódosításokról nem lehet hallani, a bankok még a Kúria által hozott döntéseket sem vezették át a szerződéseken, pedig ennek semmiféle jogszabályi akadálya nem volt" – tette hozzá Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter megerősítette: két szempontot tart fontosnak a kormány a devizahitelesek megsegítésénél: egyrészt hogy a lakáscélú, devizaalapú jelzáloghitelek szűnjenek meg, másrészt hogy a forintban eladósodottak ne járjanak rosszabbul, mint a devizaadósok.

"Tekintettel arra, hogy a bankszövetség javaslatai nem orvosolják ezeket a problémákat, a kormány november elején beterjeszti a javaslatait az Országgyűlés elé" – mondta Varga Mihály.

Hozzáfűzte: a lakáscélú, devizaalapú jelzáloghitel-adósok jelentős része az elmúlt időszakban már érdemi segítséget kapott a kormány által felkínált végtörlesztéssel, illetve az árfolyamgáttal. A korábbi, 750 ezerrel szemben ma 150 ezer olyan adós van, aki még nem vette igénybe a felkínált lehetőségeket.

A bankszövetség főtitkára hétfőn az általuk benyújtott javaslatcsomagról a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta: figyelembe vették az eddig bírósági döntéseket, különös tekintettel a Kúria határozatára. Emellett méltányolták azt a civil kérést is, hogy szüntessék be a kilakoltatásokat, így november 1-jére előrehozták az egyébként december 1-jével hatályba lépő téli kilakoltatási moratóriumot.

"Mindenki érzi, hogy a megoldás küszöbén vagyunk, és a megoldás küszöbén aki még menthető, meg akarjuk menteni" – fogalmazott Kovács Levente. Kifejtette: az, hogy végül milyen megoldást találnak a devizaadósok problémáira, jogszabályalkotás függvénye, ezért további részleteket nem kívánt elárulni a legújabb csomagról. Annyit azonban elmondott, hogy a bankszövetség mostani javaslata szerint legalább 20 százalékkal csökkenne mindenkinek a törlesztőrészlete.

4 hozzászólásarrow_drop_down_circle

dömdödöm
Ez megint egy nagy marhaság mert mi van azokkal akik ugyan most tudják még fizetni a hitel jó alaposan megemelkedett törlesztőrészleteit de holnap elvesztik munkájukat ami egy vállalati csőd vagy elidegenítés vagy profilváltás miatt bármikor megtörténhet és megtakarítás híján nem fognak tudni tovább fizetni és bedől a hitelük ? :-(
sport50
persze,hogy nem jó csak az jó mindig amit ők mutyiznak !!!
excep
mind kettőé szar !! a nem lakáshiteles devizásokra nem gondol senki?? egy suzukiért elvesztheti valaki akár a lakását is!! mindenki annyit fizessen amit felvet ilyen egyszerű a megoldás!!!
Uborkakulcs
Hát ez kész kabaré. Mindenkinek van egy javaslata. mindenki tudja mit akar. De még sincs semmi konkrétum. Kezdek affelé elmozdulni, hogy ez az egész egy káosz elmélet. Egy biztos, ez pedig az én javaslatom: mindenki mikor felvette a hitelét, volt egy deviza árfolyam. mindekinek a szerződésébe le van írva - így vagy úgy - hogy milyen hitelkamattal kapott hitelt. ( persze, ez nem követi a mindekori Jegybanki alapkamatot, mindíg ). Továbbá, benne van a szerződésbe az is, hogy mennyi aktuális - virtuális - devizát vette fel hitelképpen. ( azért virtuális, mert magyarországon a devizahitelek mögött, NEM volt valós deviza mozgás, pont a fizetőeszköz miatt, ami nem €, CHF, YPY, vagy más , hanem a Forint. így a törlesztéskor sem CHF- re konvertálunk és a hitelszámlák is HUF alapúak.
A képlet egyszerű: mivel nem volt deviza a hitelek mögött, így jogalap nélkül követel a bank deviza alapú törlesztést. Innentől a felvett hitelek megfizetését a következőképpen deklarálnám: A felvett devizának,a hiteleszerződésben meghatározott mennyiségének felvételkori árfolyamon történő megfizetése. Így a következő történik. A bank NEM fizettet - árfolyamváltozás - címen uzsora kamatnak megfelelő összegeket, de hozzájut a hitel kamataihoz. A kár elviselhető és kevesebb lesz a "bedőlt" hitel. Adósók: mindenki a valóban felvett összeg kamatokkal növelt összegét fizeti meg. Nincs árfolyamváltozás, mint kockázati tényező és nincs szükség gyüjtőszámlákra sem. Az eddig jogalap nélkül megfizetett összegeket a bankok kötelesek a hitel TŐKERÉSZÉBE jóváírni. Ez sem nagy érvágás nekik, hiszen a több év alatt, jogtalanul elszipkázott milliárdok, már tisztességes haszont generáltak nekik, amiből még több haszon származik. ebből kiindulva, ez csak egy kicsi szelet a tortából. szerintem, ez lenne a jó megoldás.
Rajta uraim.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.