A jövőben iskolai keretek között tanulhatnak horgászni a gyerekek. A Magyar Országos Horgász Szövetség célja, hogy azok a fiatalok, akik szeretik a természetet, és érdeklődnek a horgászat iránt, könnyedén megismerkedhessenek a sport alapjaival. A MOHOSZ már 2016 óta dolgozik a tárgy bevezetésén, az eredeti tervek szerint 2019-ig bevezették volna a sporthorgászat tanítását, azonban a koronavírus-járvány keresztülhúzta a számításaikat. Most azonban ismét előkerült a tárgy bevezetésének kérdése.
A Bors információi szerint azt tervezik, hogy hamarosan – cseh és holland mintára – Magyarországon is megteremtsék annak a lehetőségét, hogy az iskolában horgászni tanuljanak a gyerekek és megismerkedjenek a pecázás rejtelmeivel. A horgászat választott tantárgyként kerülne be a tantervbe, azaz nem lenne kötelező.
A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) célja, hogy az általános iskolai oktatás részeként a sporthorgászat Magyarországon is az alaptantervi jogszabályi keretek közötti szabad óraszámok terhére, egyedi megoldással, a helyi tanrend része legyen.
A MOHOSZ Horgászszervezeti Központjának főigazgatója, Dérer István a Borsnak elmondta,
a koncepciót egy szakmai anyag elfogadása után, központilag építenék be a tantervi keretek közé, ám nem biztos, hogy ez a testnevelésórákhoz kötődne.
Hangsúlyozta, a horgászat szabadon választható tárgy lenne azoknak a fiataloknak, akiket érdekel a természet, a horgászat.
Szakkörök már működnek
2019-ben elindultak az iskolai keretek között működő sporthorgász szakkörök, melyek óriási népszerűségnek örvendenek. Több mint száz, horgászszervezet által mentorált suli jelentkezett, és természetesen idén is pályázhatnak az iskolák
– mondta a Borsnak Dérer István, aki hozzátette:
nem csak a fiúk között népszerű, volt olyan csoport, amelyben a lányok voltak többségben.
A foglalkozásokon a gyerekek megismerkednek a környezetvédelemmel, megtanulják a hazai halfajokat felismerni, emellett olyan alapvető horgászathoz elengedhetetlen technikai dolgokat is elsajátítanak, mint például a horogkötés. Természetesen „valódi” horgászaton is részt vehetnek, emellett külön központi támogatási programmal horgásztáborokat is szerveznek a fiataloknak. A kurzus a legtöbb helyen az állami horgászvizsgával zárul.
Áder János is imád pecázni
Áder János akkori köztársasági elnök egy kifogott hallal a Magyar Horgászat Nagyköveteinek VII. találkozóján és horgászversenyén, a Magyar Országos Horgász Szövetség rendezvényén Székesfehérváron, a palotavárosi tavaknál 2019. május 23-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Áder János volt államfő, a Magyar Horgászat Nagyköveteinek elnöke is szeret horgászni. Államfőként testőreivel járt el pecázni. Két éve a Ripostnak nyilatkozva elmondta,
Hatéves korom óta pecázom, de nem ismerek minden tavat, folyót. Ha olyan vízre megyek, ahol még nem jártam, akkor a helybeliektől szoktam tanácsot kérni, hol és mivel érdemes próbálkoznom. Mindegyik helynek megvan a sajátossága: egészen más technikát kíván a Duna, a Balaton vagy egy élménytó.
A Ripost az akkor még hivatalban lévő államfőtől azt is megkérdezte, hogy civilben is testőrökkel jár-e pecázni? Áder erre azt mondta,
Igen, de ez egyáltalán nem zavaró. Sőt, a csapat nagy részével megkedveltettem a horgászatot. Egyre többen vettek botokat, csalikat az elmúlt kilenc évben. Arra is büszke vagyok, hogy nemcsak a békéshalas pecázást, hanem a rablóhalazást is megszerették ez idő alatt.
5 hozzászólásarrow_drop_down_circle
A kokózás nem opció?
Fizikát, kémiát, matekot, kéne tanítani, de nincs hozzá tanár. Pedig ezek ezek a jövő alapjai, nem a horgászat, a hittan, meg a honvédelmi ismeretek. Istenem de örülök, hogy nincs iskolás gyerekem.
Új hozzászólás