Január 17-én, szombaton rendezték a 2009-es Dakar utolsó, 14. szakaszát, egy 227 kilométer hosszú szelektívet. A motorosok közül az a portugál Helder Rodrigues teljesítette a leggyorsabban a távot, aki az egész nap során ádáz küzdelmet vívott a norvég Pal-Anders Ullevalseterrel az összetettbeli 5. helyért. Ahogy azt előre sejteni lehetett, a 2009-es Dakar zárónapját, a motorosok mezőnyében az összetett verseny 5. helyéért folyó harc tette izgalmassá, mely a portugál Helder Rodrigues és a norvég Pal-Anders Ullevalseter között zajlott, akiket mindössze 44 másodperc választott el egymástól a nap elején. Mivel pedig számukra volt a legkézzelfoghatóbb a motiváció, pontosan ők ketten voltak azok, akik a legbuzgóbban tekergették a gázkart, és az első két helyen fejezték be a 227 kilométeres záró szelektívet. Körülbelül a napi versenytáv feléig, csupán egy-két másodperces különbségekkel követte egymást a két motoros, ám egy idő után Ullevalseter abroncsai elkoptak, ami miatt a norvég motoros vesztett valamelyest tempójából, így portugál riválisa, a KTM-es Helder Rodrigues nyerte meg a szakaszt, és egyben kettejük “különversenyét" is, megszerezve ezzel a hőn áhított 5. helyezést a 2009-es Dakaron. Nála is, mint ahogy mindenki másnál is sokkal jobban örült viszont a Buenos Aires-i célban a végső győztes, Marc Coma, aki bár egészen a verseny kezdetétől nem hagyott tulajdonképpen semmi kétséget összetettbeli győzelme felől, mégis csak most, a célkapuban lélegezhetett föl igazán a tiszta levegőn (Buenos Aires jelentése spanyolul Jó Levegő), azután hogy immár tényszerűen megszerezte pályafutása 2. Dakar-elsőségét, és 2006 után idén is megnyerte a legendás tereprali-viadalt. Ezzel Coma lett a Dakar történetének első olyan versenyzője, aki nem Dakarban ünnepelhette végső sikerét, jóllehet, ez aligha zavarta most a spanyol kiválóságot. hirdetés // Rodrigues-en és Ullevalseteren kívül még volt egyvalaki, aki szintén teljes gőzzel vette az utolsó szakaszt is. Méghozzá a címvédő francia, Cyril Despres, aki egészen a célvonalig nem volt hajlandó beletörődni abba, hogy elvesztette 2007-ben megszerzett címét, ott viszont már ő is kénytelen volt. "Nehéz lett volna pechesebben befejeznem az idei versenyt, mint amilyen balszerencsésen kezdtem azt. "- összegezte frappánsan 2009-es Dakarját a francia KTM-es, aki tehát nem vitte túlzásba az örömködést a célban. Despres lett a 3. a 2009-es verseny zárónapján, és ezzel legalább annyit elért, hogy magabiztosan megőrizte honfitársával, a yamahás David Fretigne-nal szemben a 2. helyét az összetett versenyben. Fretigne legalább annyira boldog volt mindezek ellenére a 3., azaz dobogós helyezésével, mint amennyire Coma örült a győzelemnek. Elégedett szájízzel zárta a versenyt a magyar Dési János is, hiszen legfőbb célját szívósan végrehajtotta azzal, hogy sikeresen teljesítette mindenidők talán legnehezebb Dakarját, ami önmagában is hatalmas fegyverténynek számít. Dési a jelenlegi eredménysor alapján a 35. helyen ért célba szombaton, összetettben pedig a 61. helyen végzett, míg a szintén magyar származású Saghmeister Gábor a szakaszon a 63., összetettben pedig a 88. lett. A verseny végeredménye: 1. Marc Coma (spanyol, KTM), 2. Cyril Despres (francia, KTM): 1ó. 25p. 38mp.h., 3. David Fretigne (francia, Yamaha): 1ó. 38p. 56mp.h., 4. David Casteu (francia, KTM): 2ó. 17p. 54mp.h., 5. Helder Rodrigues (portugál, KTM): 2ó. 22p. 11mp.h., 6. Pal-Anders Ullevalseter (norvég, KTM): 2ó. 25p. 2mp.h., 7. Jordi Viladoms (spanyol, KTM): 2ó. 28p. 29mp.h., 8. Frans Verhoeven (holland, KTM): 2ó. 50p. 39mp.h., (…) 61. Dési János (magyar, KTM): 23ó. 21p. 38mp.h., 88. Saghmeister Gábor (szerb, KTM): 36ó. 5p. 21mp.h.

Forrás: motor-sport.hu