A devizaalapú kölcsönszerződés önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés – döntött a Kúria polgári kollégiuma jogegységi határozatában hétfőn.

Wellmann György, a kollégium vezetője a testület jogegységi ülése után ismertette: a devizaalapú kölcsönszerződések olyan szerződések, amelyekben az adós az adott időszakban irányadó forintkölcsönnél kedvezőbb kamatmérték mellett devizában adósodott el, amiből következően ő viseli az árfolyamváltozás hatásait.

A határozat szerint a szerződési terheknek a szerződés megkötését követő – előre nem látható – egyoldalú eltolódása az érvénytelenség körében nem értékelhető.

A döntés kitér arra is, hogy a pénzügyi intézmény tájékoztatási kötelezettségének ki kell terjednie az árfolyamváltozás lehetőségére és arra, hogy annak milyen hatása van a törlesztőrészletekre.

A döntés szerint, "ha a bíróság a szerződés érvénytelenségét állapítja meg, elsősorban a szerződés érvényessé nyilvánítására kell törekednie". Így, ha a bíróság a szerződés valamely rendelkezését érvénytelennek találja, ám a szerződés e nélkül is teljesíthető, akkor az érvénytelen kikötés nem vált ki joghatást, a szerződés pedig egyebekben változatlan feltételekkel köti a feleket.

A kollégiumvezető a döntést ismertetve kiemelte, hogy a bírói szerződésmódosítás arra szolgál, hogy egy-egy konkrét szerződésnél orvosolja a szerződés megkötése utáni változások valamely fél jogos érdekét sértő hatását. Arra azonban nem alkalmas, hogy társadalmi méretű gazdasági változások azonos típusú szerződések nagy tömegét hasonlóan érintő következményeit csak az egyik fél számára hátrányosan megoldja.

Ha ezeket a hátrányos következményeket a jogalkotó bizonyos körben jogszabállyal rendezte, a jogalkotói beavatkozás e körben az egyedi bírói mérlegelést kizárja – olvasható a határozatban.

Wellmann György a döntés ismertetése után elmondta: annak célja az volt, hogy a több ezer folyamatban lévő perben elősegítse az egységes szempontok szerinti elbírálást.

Kiemelte, hogy a Kúria bírái a döntés társadalmi súlyának és jelentőségének tudatában hozták meg több mint kétharmados többséggel határozatukat, s teljes mértékben átérzik a több százezer devizahiteles elnehezült helyzetét. A döntés azonban csak a törvények alapján, a jog által biztosított lehetőségek között születhetett meg.

Ez a döntés azért volt "különösen nehéz, mert a rendelkezésre álló jogi eszközök, az alkalmazható jogintézmények nem adnak megfelelő lehetőséget az ellentétes érdekek közötti mérlegelésre, a szerződéses terhek és kockázatok utólagos, igazságos és méltányos megosztására" – fogalmazott Wellmann György.

A Kúria kollégiumvezetője kitért arra is: a devizahiteles perek mögött meghúzódó gazdasági-társadalmi probléma káros következményeit nem lehet kizárólag jogi úton felszámolni, és a megoldást nem lehet kizárólag a bíróságoktól várni. A bíróságokra kötelező jogegységi határozattal a Kúria csak jogértelmezést végezhetett, jogot nem alkothatott.

A jogegységi eljárás során hivatalból kifejtette álláspontját a legfőbb ügyész, továbbá beszerezték a Magyar Nemzeti Bank elnökének, valamint Vékás Lajos jogász professzornak a véleményét.

A Kúria épületével szemben maroknyi tüntető demonstrált, zászlókkal, transzparensekkel, hangosbeszélőn bírálták a döntést, azt skandálták: "gyilkosok, hazaárulók". A Kúria kollégiumi ülése idején az épületet jelentős rendőri erők biztosították.

93 hozzászólásarrow_drop_down_circle

gabrella
Nem is vártunk mást,a csókosok már kifizették180 ft-on az összes tartozásukat, éppen azok akik nem rászorultságból vették fel,a többi meg lehet már hajléktalan is!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
hetöndöe
@verőce21: "(hol vannak már az ök.-i devizaszámlák? - visszafizette a kormány szinte mindet)
de lásd. még: "

Komolyan nem kapott el a röhögés,mikor ezt a baromságot leírtad?
Mármint a kormány fizette vissza?
Mit fizetett vissza és kinek és kinek a pénzéből?
patyomkin
A hitel szerzödès nem tartalmaz felsö visszafizetèsi hatàrt!Igy a Kùria döntèse szerint
ha nem "csupàn" 2-3 szorosàt hanem a deviza àrfolyam extrèm vàltozàsa miatt
8-10 szeresèt kellene visszafizetnie az adòsnak, az mèg mindig jogszerü,erkölcsileg
fedhetetlen,ès nem uzsora lenne.Ha ez igy van ,akkor ez a hitel szerzödès eleve nem
lehet èrvènyes!!!Mert bàrmikor 100 szorosàra is vàltozhatna a "jogos"követelès!!!
Mangu
@salamander: Köszönöm a pontosítást. Pont ez volt a lényeg, tudatosan történt az egész ügylet, mint említettem jogalkalmazás, gyakorlat, na és amit sajnos elfeledtem "ISMERET" (magyarul upgrade, update - hogy tudjuk miért és hova tartozunk, tartunk)! A kiegészítés, már csak azoknak az idiótáknak magyarázat (ha értik), kik mindezen személyeket hatalomba helyezték, de nem segít rajtuk.
Mangu
@tivoli: Tisztelt "Setét ló" fia, kérdése, hogy ... ön szerint ki a nép? ... csak annyit, hogy nem ki, hanem mi (nem személyes névmás, ha érti). Ajánlom a magyar értelmező szótárt, nehogy befolyásom alá kerüljön.
tivoli
@Mangu: Kedvesem! Ha minden egyéb megjegyzésemmel egyet ért, nincs más hátra, mint megköszönnöm értékes tanácsát.
Egyébként a nép én vagyok, meg ön, meg a szomszédom, meg a több milliárd ember, aki a földön él. Nyelvtanilag nyugodtan értelmezze úgy, ahogy tetszik.
Csolovek
A kúriában megkúrhatná az összes kúria tag az édesanyát.Senkiháziak,szarháziak,megélhetési kúria tagok.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.