A korábbi évekhez képest nem változott a külföldön tartózkodó katonák szavazási lehetősége, sem a szabályozás, sem a tényleges lehetőségek tekintetében – közölte a Honvédelmi Minisztérium szerdán az MTI-vel.

Közleményük szerint a Magyar Honvédség külszolgálatot teljesítő katonái, magyarországi állandó lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokként – az idevonatkozó törvények alapján – a magyar külképviseleteken gyakorolhatják szavazati jogukat. A honvédek jogállásáról szóló törvény alapján ugyanakkor a honvédek szabadságjogai – ha a biztonsági helyzet úgy kívánja meg – korlátozhatóak – írta a HM, hozzátéve: ezt a korlátozási lehetőséget a korábbi jogállási törvény is tartalmazta.

Megjegyezték ugyanakkor, hogy a választásokon való részvétel biztosítása nem a Honvédelmi Minisztérium feladata, hanem a Nemzeti Választási Iroda és a külföldön tartózkodó állampolgárok vonatkozásában a Külügyminisztérium hatásköre.

A külföldön történő szavazás jelenleg a világ tizenegy országában szolgáló több mint hatszáz magyar katonát érinti. Közülük mintegy 150-en Afganisztánban látnak el feladatokat. Tehát – mint hozzátették – a 2010-es szabályozáshoz és lehetőségekhez képest csupán az ott állomásozó kontingens létszáma változott: több mint 400-ról közel 150-re csökkent.

A honvédelmi tárca egy a közigazgatási államtitkár által kiadott körlevél, valamint egy vezérkar főnöki parancs alapján gondoskodott arról, hogy a honvéd – hangsúlyozottan mint magyar állampolgár – a lehető legszélesebb tájékoztatást kapja meg arról, hogyan élhet szavazati jogával, valamint a választásokon való részvétel hogyan biztosítható törvényesen. Gondoskodtak arról is, hogy "az alakulatok parancsnokai ne kötelezzék, s főszabály szerint a törvény keretei között ne is korlátozzák a szavazáshoz való jogot" – emelték ki.

Kónya Péter, az Együtt-PM társelnöke múlt hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében írt arról, hogy az Afganisztánban szolgáló magyar katonák nem tudják leadni szavazatukat az országgyűlési választáson. A Külügyminisztérium közlése szerint a kabuli nagykövetség biztonságosan nem közelíthető meg, mozgóurna használatára és levélben való szavazásra pedig nincs törvényi lehetőség, hiszen a katonák rendelkeznek állandó magyarországi lakcímmel.

Az Együtt-PM társelnöke szerint ez a helyzet is mutatja, hogy az új választójogi szabályozás kizárólag a Fidesznek kedvez, miközben számos hibás eleme van, "amely demokratikus deficitet okoz". Az Együtt-PM szerint meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy minden magyar állampolgár, tartózkodjon bárhol is, leadhassa szavazatát a parlamenti választások alkalmával – közölte Kónya Péter.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.