Az MTI által megkérdezett szakértők szerint a Fidesz-KDNP a vasárnapi választás egyértelmű győztese, de az újabb kétharmados többség sorsa néhány egyéni választókerület eredményének végső alakulásától függ.

Hidvégi Áron szerint a Fidesz-KDNP választási győzelme azért jelentős, mert kormánypozícióból a korábbi ciklusok során ilyen arányú többséget senkinek sem sikerült elérni.

A baloldali összefogás ellenzékből nem volt képes beváltani saját reményeiket, sőt négy évvel korábbi eredményein sem tudott jelentősen javítani – fejtette ki az elemző, aki szerint a baloldal koncepciója egyértelműen megbukott, és ez elsősorban Gyurcsány Ferenc "integrálásának" tudható be, ami megakadályozta a baloldal megújulását.

Az elemző szerint a Jobbik erősödése egyértelműen a baloldali összefogás sikertelenségével áll összefüggésben, vagyis a kormánnyal szembeni protest szavazók a Jobbiknál csapódtak le legnagyobb arányban. A Századvég munkatársa ezzel összefüggésben ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a Jobbik, bár növelte támogatottságát, mégsem tudott második erővé válni és az egyéni körzetekben sem ért el látványos sikereket. Hozzátette: az LMP parlamentbe jutása sikerként is értékelhető, más szempontból azonban a párt veszített 2010-ben szerzett pozíciójából.

A fővárosban elért baloldali sikerekről szólva Hidvégi Áron azt mondta, az MSZP és szövetségesei Budapest tradicionálisan baloldali kerületeiben nyertek egyéni mandátumokat, ahol nem ez, hanem a Fidesz-KDNP 2010-ben aratott győzelme volt szokatlan. Az elemző szerint emellett az is jól látható, hogy a kormánypártok a négy évvel ezelőtti eredményekhez hasonlóan most is stabilan megtartották előnyüket a vidéki választókerületekben.

Juhász Attila, a Political Capital (PC) vezető elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz éppen a kétharmados többség határán billeg. Ez még az egyéni kerületi eredményektől függően alakulhat, egy ezekben számukra kedvezőtlen végeredmény ugyanis elveheti a kormánypárttól a minősített többséget – fejtette ki, megjegyezve: a Fidesznek úgy lehet meg a kétharmados többsége, hogy szavazatszámra rosszabbul szerepelt, mint az elmúlt három választáson.

A Jobbik erősödése mindenképpen jelentős és az LMP bejutása is nagy eredmény, azután, hogy a párt kettészakadt és azután sok belső konfliktust élt át – fejtette ki Juhász Attila, aki kitért arra is, hogy nem váltak valóra azok a várakozások, amelyek szerint a kis pártok relatíve jelentős számú szavazatot is kaphatnak, például a névazonosság miatt.

A PC munkatársa a baloldali ellenzék vereségének legfőbb okát abban látja, hogy még a Fidesz által kialakított intézményes korlátok és hátrányok mellett is lehetőség lett volna jobb politikai teljesítményt nyújtani. A baloldali ellenzék sokáig egymással rivalizált, a 2013-as évet gyakorlatilag kihagyták, nem találtak hiteles, népszerű vezetőket, nem folytatattak egységes, hatásos kommunikációt, a kampány hemzseget az elszalasztott lehetőségektől.

Szerinte nem meglepetés a Jobbik eredménye, hiszen volt "becsatornázni" a kormánnyal szembeni elégedetlenség egy részét és közben egyben tartotta saját táborát is, országosan mérsékeltebb hangvételű kampány folytatott, míg helyi szinten sokszor alkalmazott szélsőséges üzeneteket is. Juhász Attila szerint így a közelgő EP-választás tétje lesz az is, hogy összességében az EU-ellenes szélsőjobboldali pártok mennyire erősödnek meg.

Juhász Attila szintén úgy értékelte, hogy a fővárosban jobban szereplő baloldal eredménye inkább bizonyos mértékű visszarendeződést jelent, hiszen Budapesten hagyományosan nem a jobboldali pártok az erősebbek.

36 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Manhattan
Ezt nem tudom, hogy kiheveri-e egyszer ez az ország. Nagy bajok lesznek még itt. Jól megszívja minden kisember.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
mariaberta
@verőce21: Igaz, mindent meg is tettek ennek érdekében, de ez a játék mindennek mondható, csak tisztességesnek nem.
verőce21
@mariaberta: (20:37) A polgári demokrácia nem egyéb, mint egymás anyagi kifosztásának rendszere. A berendezkedésnek semmi köze a magasztos eszmékhez.
A hatalom és irányítás elméletileg a polgárság kezében van, gyakorlatilag azonban csak egy szűkebb csoport kezében, akik könnyedén tudják befolyásolni a tudatlanabb réteget, és elhitetik, hogy ami történik az közös akaratból fakad. Hogyne. A vezető csoport akaratából, amely klikkekre bomlik, pártokat alakítanak, szavazókat szédítenek. És el is érik, hogy ne egymás kezét, hanem egymás torkát szorítsák - látszólag ideológiai alapon -, gyakorlatilag azért, hogy ne az egyik, hanem a másik párt irányítsa a társadalom értékteremtőinek kifosztását. :)
Dr. Felipe
@verőce21: Én nem értek a fideSS matekhoz.
44% =133 mandátum, 56% = 66 mandátum. Na ezt is kiplakátolhatjátok. Világ szégyene ez a mandátum elosztás. Nincs mire büszkének lenned.
verőce21
@Dr. Felipe: (21:45) Úgy tűnik, Te semmihez nem értesz a tudatlan, konok okoskodáson kívül! :)
Dr. Felipe
@verőce21: Hát a fideSS matekhoz valóban nem értek, az kusza szem és az olyan agymosottak privilégiuma mint amilyen te vagy.
öcsi55
@Dr. Felipe: Az a 200000 hirtelen jött magyar is hozott pár mandátumot .1947 óta most rendeztek újra kék cédulás választásokat ,gyorsan betelepítettek pár ezer embert olyan kerületekbe ahol szoros eredményt kellett a javukra fordítani .

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.