Közel a duplájára nőtt a hiányszakmákra jelentkezők száma az elmúlt években az ösztöndíj programnak köszönhetően, jelenleg 24 ezer szakiskolai tanuló kap ilyen támogatást – emelte ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.

Czomba Sándor hozzátette: a szakképzés a gazdaság szolgálatában elnevezésű ágazati koncepció elfogadása után világossá vált a fő irány, ami a következő években, évtizedekben meghatározza a szakképzést Magyarországon.

Az államtitkár jelezte: a 2016-17-es tanévtől szeretnék megyénként akár 20-ra növelni a hiányszak-képzések számát a jelenlegi 12-ről, mivel egyértelmű igény van rá.     Ha valaki hiányszakmát választ, hátrányos helyzetű térségben van, tanulói szerződéssel rendelkezik és jól tanul, akár havi nettó 50 ezer forint juttatásban is részesülhet – jegyezte meg az államtitkár.

Az iskolaszerkezeti átalakításokról szólva elmondta: a tervek szerint a mostani szakközépiskolákat szakgimnáziumoknak hívnák a 2016-17-es tanévtől, jelezve, hogy az intézmény érettségit ad, felsőfokú oktatásra készít fel, de nem általában, hanem egy-egy szakirányban ad többlet tudást. Itt a negyedik év végén következne az érettségi, majd egy év rátanulással technikusi minősítést kaphat a tanuló – tette hozzá.     A mostani szakmunkásképző iskolák szakközépiskolák lesznek a tervek szerint, ahol a tanuló három év alatt megszerezheti a szakmunkás bizonyítványt, de további két év után érettségihez is juthat – fejtette ki az államtitkár.

Czomba Sándor kitért arra, hogy tovább szeretnék bővíteni a duális képzési rendszert, növelni a részt vevő vállalatok számát, elsősorban mikro-, kis-és középvállalatokat bevonni. Az NGM államtitkára felidézte: 2015 szeptember elsejétől az NGM több mint 400 intézmény fenntartói feladatait veszi át, ami jelentős változás lesz. A lépéssel az érintett intézményeknek nagyobb önállóságot, ezzel nagyobb felelősséget is szeretnének adni – tette hozzá. Az újonnan alakult Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, az NGM háttérintézménye végzi majd a szakmai irányítást és látja el a fenntartói feladatokat. Az iskolák és a hivatal közé országosan 30-40 szakképzési centrumot hoznának létre, a minél hatékonyabb működtetés érdekében – jegyezte meg.

Odrobina László szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár az MTI kérdésére elmondta: két részből áll a szakiskolai tanulók ösztöndíja. Az egyik a hiányszakmához és tanulmányi átlaghoz kötött, 4,5-ös átlag felett jár, ami nettó 30 ezer forint. Ez egészül ki a duális képzésben a vállalatok által kötelezően adandó tanulói juttatással, aminek a törvény által előírt minimális bruttó összege 10 és 19 ezer forint között van, de ennél többet is adhat a cég. Ezeket összeadva kijön a havi mintegy 50 ezer forintos ösztöndíj. A hiányszakmákhoz kötött ösztöndíjat Szabóky Adolf piarista tanárról nevezték el – tette hozzá.

6 hozzászólásarrow_drop_down_circle

papa.49
Az okosok megint ,,feltalálták,, a robbanó tyúkxart, ez már az én időmben is így működött, nincs ebben semmi új...
vadsanca
@papa.49: Igaz! Anno, Viktor az első kormányzása alatt (1998-2002) szüntette meg a szakmunkás-képzést, azért, hogy a felső-oktatást támogassa. Levitte a felvételi ponthatárokat, hogy mindenki bekerülhessen. Így a diplomát végzett fiataloknak "büdös" lett a fizikai munka, mondván, hogy "nem azért tanultak".
A '80-as években már volt szakközép-iskola. Ezek a 4 év alatt szakmát és érettségit adtak, az 5. év a technikum megszerzésére adott lehetőséget.
Ezek szerint mégsem volt olyan rossz a szocializmus? Talán kezdik belátni? Néha érdemes visszamenni a gyökerekhez.
Toby
A kisegítő iskolák pedig minisztériumi ügyintézői, előadói és főelőadói előképzők lesznek ! Az idióták már jelentkezhetnek !
gibgab
Csak úgy burjánzanak a hivatalok...! 30-40 új hivatal. Minek? Miközben arról beszélnek, hogy az iskoláknak nagyobb önállóságot akarnak adni?! A hivatalok megölik az önállóságot, gúzsba kötik a kezdeményezéseket, a kreativitást, rugalmatlanná teszik a rendszer működését.
Egyébként meg feltalálták a spanyolviaszt. Ezek a képzési struktúrák korábban is működtek. Az hogy szakközépiskola helyett szakgimnázium lesz az elnevezés nem egy nagy durranás, viszont jó sok kiadás.
kkalman
@gibgab: Nemcsak jó sok kiadás, hanem jó sok bevétel is valaki(k)nek.
Nil
@vadsanca: én 1976 ban érettségiztem szakközépiskolában és nem a mienk volt az első évfolyam.
Teljesen mindegy hogy szakközépiskola vagy szakgimnázium
bár az utóbbi esetben egy csomó mindent meg kell változtatni- iskola feliratát, pecséteket, stb- valaki jól ár majd

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.