Az ügyészség a jelenlegi helyzetet az év végéig tudja a rendelkezésére álló erőforrásokból, ideiglenes megoldásokkal kezelni, ha azonban néhány hónapnál tovább tart az egyre fokozódó többletterhelés, akkor új, hosszú távon fenntartható megoldásokat kell keresni – mondta Polt Péter legfőbb ügyész az MTI-nek.

Az illegális migráció kezelésére vonatkozó törvénycsomag szeptember 15-ei hatálybalépését követő három nap alatt 65 bíróság elé állítást kezdeményezett a Szegedi Járási Ügyészség.

Szegeden 40 ügyészből, illetve alügyészből álló munkacsoport jött létre erre a feladatra, és ha szükséges, az ország többi ügyészségéről még több mint másfélszáz ügyészt vethetnek be – mondta Polt Péter. A legfőbb ügyész leszögezte: mindeközben fontos elvárás, hogy a többi büntetőügy se szenvedjen csorbát. Eddig egyre jelentősebb túlmunkával sikerült tartani az időszerűséget, és ennek az anyagi fedezete egyelőre biztosított.

Mindez azonban egy rendkívüli helyzetben kialakított szükségmegoldás, amely belső erőforrásokból hozzávetőleg az év végéig tartható. Ha azonban további robbanásszerű munkateher-növekedés lesz, vagy ha a következő évre is áthúzódik a nagyobb munkateher, akkor már külső segítségre lesz szüksége az ügyészségnek. Ma nem tudja megmondani senki, hogy a jelenlegi helyzet egy ideiglenes állapot, amelyet szükségmegoldásokkal át lehet vészelni, vagy tartósan megváltozott körülményekkel kell számolni – tette hozzá.

Nem bírja az ügyészség a migráció terhét?

Arra a felvetésre, vajon érvényesülnek-e a jogállami garanciák ezekben a külföldiek ellen folyó rapid eljárásokban, különös tekintettel a védelemhez, az anyanyelv használatához való jogra, vagy a vád és a védelem fegyveregyenlőségének elvére, a legfőbb ügyész azt hangsúlyozta: ugyanolyan jogállami garanciák mellett folynak az eljárások, mint bármely másik ügyben. Erre nagy hangsúlyt fektet az ügyészség, ahol általában is elsődleges a jogszerűség követelménye, ám ebben az ügycsoportban különösen, hiszen itthon és külföldön is fokozottan figyelnek ezekre az eljárásokra.

Arra a kérdésre, van-e olyan jogalkotási lépés, amely segíthetné az illegális migrációval kapcsolatos ügyek gyorsabb, hatékonyabb intézését, a legfőbb ügyész azt mondta: ha a magyar-horvát, esetleg a magyar-román határon is épül határzár, át kell gondolni, hogy az ezzel kapcsolatos büntetőügyek elbírálására létrehozott kizárólagos illetékességet a Szegedi Törvényszék mellett más bíróságok területére is kiterjesszék.

Míg a határzárral kapcsolatos cselekmények inkább mennyiségi szempontból jelentenek kihívást, addig az embercsempészet mennyiségi és minőségi szempontból egyaránt – tette hozzá. Polt Péter kifejtette: az embercsempészet miatt indult büntetőeljárások száma az átlagosnak tekinthető 2013. évi után tavaly jelentősen növekedett, idén pedig már robbanásszerű az emelkedés. 2015 első fél évében több ilyen bűncselekmény történt, mint 2013-ban egész évben.

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

justhpeter
Elfogytak a koncepciós perek ? Mindjárt baj, ha egy kicsit dolgozni kell !
Főlökött
Jó reggelt Polt Úr ! Fel tetszett ébredni ? Nem tűnt fel, hogy 8 hónapja + egy kicsi, megy ez - illetve áll a bál ?
Előre várható volt, hogy meg fog nőni az ügyforgalom Szegeden. Elárulom, Pécsett, Siklóson is meg fog nőni, ha így haladunk. Ja igen, majd ha már halmokba állnak az ügyek, fel fog tünni az is.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.