A tavalyi 120 ezernél kevesebb lehet idén 10-15 százalékkal a húsvéti bárányexport Olaszországba, mivel a bárányok súlya a korai húsvét miatt még nem éri el az értékesítéshez szükséges mértéket – mondta a Juh Terméktanács elnökhelyettese az MTI-nek.

Bátor Árpád hozzátette: az éves bárányexport jelentős része, tavaly 79 százaléka, mintegy 519 ezer bárány az olasz piacra került, a kivitel mintegy 20 százalékát tette ki a húsvétra szállított bárány. Korábban az olasz piac húsvétkor 13-20 kilogramm súlyú bárányokat igényelt, mivel a családok fél vagy egész bárányt vásároltak. Ezzel szemben most inkább darabolt, grillezett bárányokra van kereslet, amelyek előállításához 20-27 kilogramm súlyú bárányt vágnak le – tette hozzá.

A korai húsvét és az olasz kereslet változása miatt csökkenhet idén a bárányexport

Megjegyezte, hogy a legnagyobb arányban értékesített 20-24 kilogrammos pecsenyebárány ára tavaly kilogrammonként 2,8 euró – mintegy 850 forint – körül volt, ez idén várhatóan 3,1 euróra – mintegy 950 forintra – nő majd.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy bár a bárány némileg drágul, a tenyésztési nehézségek, a dráguló táp és munkadíj miatt az országban tenyésztett juhok száma tavaly alig változott, 986 ezer volt.

A magyar juhászat árbevétele támogatással együtt éves szinten 20 milliárd forint, amely az elmúlt években nem változott. Ugyanakkor az anyajuhokra jutó támogatás tavaly 7480 forintra emelkedett a 2016-os 7200 forintról – jegyezte meg a szakember, aki hozzátette, hogy a tavaly a juhászatok jelentős része nem jutott agrár-környezetgazdálkodási (AKG) kifizetéshez, amely jelentős jövedelem-kiesést okozott.

Kitért arra is, hogy az ágazat bevételének alig 5 százalékát a gyapjú adja.

(MTI)

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

cikicakk55
komoly 280 forintos bárányok/db emelést kaptak a juhászok! Még is 280 ft-ból mennyit tud egy birka hízni? Ezek a jószágok nem csak esznek,ezeket állatorvossal is rendszeresen ellenőriztetni kell, a gyapjú sem mindegy milyen állapotú birkáról kerül le. Nem tudom hol és kik esznek bárányhúst húsvétkor,de az én ismeretségi körömben nincs olyan ember,aki húsvétra bárányt akarna venni. A mai tojásárak mellett,már a tojás is luxus,a sonka meg már évek óta luxus. A locsolkodás a rendszerváltással elvesztette az eredeti kellemes nép hagyományt és kifejezetten anyagi érdekké vált.A gyerekek már a csokitojást,úgy dobják el mint a szemetet és vágják a pofákat,ha csak 1000 ft-ot kapnak. Apukák legnagyobb része,meg déltől már alkalmatlan a gyerek további kísérgetésére. Még egy ünnep amit sikerült leamortizálni és anyagi értékké tenni.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.