A gazdasági (és pénzügyi) világválság komoly dolog, amikor a legkevésbé sem érdekes, hogy mit gondolnak és éreznek a nők. Világválság idején tulajdonképpen nem is illik ilyesmit szóba hozni. Ilyenkor a gazdasági (és pénzügyi) szakemberek veszik át a stafétabotot, övék a nyilvános tér. Enyém a vár, tiéd a lekvár!

Nem mintha ez máskor másként lenne. Szemüveges, bajuszos és tojásképű férfiak szoktak nyilatkoznak arról, hogy a gazdaság dübörög vagy elnémul, a tőzsde szárnyal vagy hanyatlik, a forint árfolyam csúszik, vagy emelkedik. Nyolcvanéves tudós nőkkel készült interjúk bejátszása a legvégső pont, ameddig a szerkesztők képzelete eljut. Ők még tudhatják, melyek az igazán fontos dolgok egy ország életében. Hát a gazdaság! Másról beszélni sem érdemes. Hol válság van, ott válság van.

A gazdasági (és pénzügyi) válságnak van ideje. Van kezdete, amit nem is olyan könnyű észrevenni, de később majd annál inkább látszik. Az biztos, hogy hozzánk begyűrűzött, tehát nem mi kezdtük. Hazánkat támadás érte…

Azután van közepe. Amikor küzdünk, tiltakozunk, tűrünk, szenvedünk, várjuk a végét.

És valamikor lesz vége is, de még senki nem tudja, mikor. Még az a sok briliáns agyú férfi sem, aki minden nap erről nyilatkozik. A nők hallgatnak. Őket senki sem kérdezi. Pedig lenne miről mesélniük. Mert a nőkkel válság idején is mindenféle dolgok történnek, s ráadásul e dolgoknak van társadalmi relevanciája. Gyerekeik születnek, kirúgják őket az állásaikból, vagy a férjeiket rúgják ki, s akkor hirtelen családfenntartóvá és/vagy házi szociális munkássá lépnek elő, kiszorulnak a politikából és beszorulnak a négy fal közé, elszegényednek, de tovább élnek, mint a férfiak, vagy meggazdagodnak és híresek lesznek, de közben elfelejtik, hogy nőnek születtek. Annyi izgalmas, kutatásra váró kérdés egy szociológus számára! A szociális intézmények helyzetétől, a családpolitikán és a munkaerő piac alakulásán át a nyugdíjrendszerig nincs olyan terület, amely érdemben vizsgálható lenne úgy, hogy közben eltekintünk a nők élethelyzetének alakulásától. A válságot nem férfiakra hangolták. Arról nem is szólva, mennyi izgalmas és egyedi, meghökkentő és tanulságos történettel lennénk gazdagabbak e tudás birtokában. De hol válság van, ott éppenúgy elfelejtkeznek a nőkről, mint a virágzó gazdaságban, amikor valamennyi tekintet azokra a remek férfiakra összpontosul, akik megoldották a temérdek gondot, bajt, és kivezették az országot a romok alól.

Pár évvel ezelőtt sokan mondták, hogy a XXI. század a nők évszázada lesz. Akkor se nagyon hittem, de most már látom is, milyen messze vagyunk ettől. Nem mintha ragaszkodnék ahhoz, hogy bármelyik század az egyik vagy a másik nem tulajdona legyen, én éppen a kisajátítás ellen beszélek. De valahogy együtt nem lehetne?

(Lévai Katalin európai parlamenti képviselő, szociológus, író)

18 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
menasagh
Mindenki a maga választotta helyéről beszél, A "gazdasági (és pénzügyi) szakemberek" akik nem feltétlen férfi kell legyen a maga helyéről és aki a lábos mellett van, és aki szintén nem föltétlen nő kell legyen az a maga helyéről. Ez így helyes. Így is elég nagy galibát tudnak produkálni, de mi lenne, ha mindez fordítva történne ?
grti7336

Nagyon sok közgazdász nő is megszólal ilyenkor válság idején.Sőt az MNB egyik igen jó képességű elnökhelyettese (Király Júlia ) is nő. Ez talán Lévai Katalin asszonynak nem tünt fel.
marlin
"...együtt nem lehetne?"

De. Amikor csak akarod!
latorkuvasz
"De hol válság van, ott éppenúgy elfelejtkeznek a nőkről, mint a virágzó gazdaságban..."

a nőkről nem lehet elfelejtkezni :-)
ezt csak higgyük el így, egyszerűen, ahogy mondom
menasagh
"Pár évvel ezelőtt sokan mondták, hogy a XXI. század a nők évszázada lesz. Akkor se nagyon hittem, de most már látom is, milyen messze vagyunk ettől."

Ez önkritika ?
Lollipop
@menasagh: nem, nem önkritika. társadalomkritika.

és igen, elég messze vagyunk attól, hogy a XXI. század a nők évszázada legyen, bár én úgy érzem, hogy ez már nem is a férfiak évszázada. a férfiak nagyon meg vannak zuhanva, mert nem találják a helyüket az új társadalomban, ahol a nők is erősek már és képesek magukról gondoskodni. persze gazdasági és politikai értelemben még mindig kezükben a hatalom, ennek az is lehet az oka, hogy a nők genetikailag kevésbé érdeklődnek ezek iránt a területek iránt
menasagh
@pinky: Azért írtam önkritikát, mert ahogy értelmeztem belátta, hogy ezen a téren tehetetlen és nem a férfiak miatt. Az a női akarnokság sokszor téves eszméken alapul. Senki nem vitatja el jogaikat sem érdemüket, viszont a női akarat, úgy testi mint lelki szempontból sokszor válik befolyásolhatóvá, ideértve a terhességi, szülési és menstruációs időket. Más a férfi, akinél a kangörcsön kívül más zavaró tényező nem nagyon folyásólja be. Bizonyos dolgokat másféle képen ítél meg egy nő és másként egy férfi. Az elmúlt történelmi események is inkább a férfiak által meghozott döntések számára kedveznek, amiben ugyan mindig benne volt a nő is. Ezzel nem elítélni vagy lenézni akarom a női nemet, de ki mihez jobban ért csinálja az és ne a azért tegyenek oda valakit politikusnak, hogy a nemek közötti egyensúly meglegyen.
furfang
@menasagh: de ki mihez jobban ért csinálja az és ne a azért tegyenek oda valakit politikusnak, hogy a nemek közötti egyensúly meglegyen.

Ez az alapvető igazság, a természet adta egyensúly. Minden balul sül el, amit nem az adottság, tehetség, dönt el, hanem kívülről avatkoznak közbe.
kiwi
@menasagh: elég sajátos nézőpontod van, az már biztos, menstruációs ciklusok és kangörcsök mint politikai befolyásoló tényezők, haha. funny. nem hiszem, hogy a szellem ilyen élesen elválasztható az ösztönöktől, mint ahogy te azt írod, és abban sem vagyok biztos, hogy a férfiak ne lehetnének befolyásolhatóak. pl. a hatalom és a pénz egészen intenzíven tudja őket befolyásolni a terhességi hormon helyett. emellett a férfiak vetélkedései (mit ne merjek állítani, politikai döntései) mögött nő állhat, erre is láttunk már példákat a történelemben.

abban egyetértünk, hogy a nők biológiailag nem erre lettek programozva, de Somával és Szendi Gábor pszichológussal egy másik cikknél már megbeszéltük, hogy egyre inkább távolodunk a klasszikus férfi-női szereposztástól, tehát a nők is bátran megélhetik ma már a férfi oldalukat és fordítva. egyetértek Lévai Katalinnal: még van hova "egyenlősödnünk".
reallatas
Nos emberek mindíg is nagy tisztelője voltam a női nemnek, azomban ha mindjárt az idők végezetéig is fogunk a nemek egyenjogúságáról vitázni, akkor sem fog soha az a természet adta, hála istennek kis külömbség megváltozni. Be kellene már végre látni, hogy mindenben végtére is soha nem lesz képes igazán egyenjogúvá lenni a két nem. Eszembe jutott a humor az egyik nagy humoristánktól / teljesség igénye nélkül idézve / a férfi és nő között alapvetően örökké fenn fog állni az ellentét, már azon egyszerű oknál fogva, hogy az akaratuk eleve ellentétes, hiszen az egyikük mindíg a másikat kívánja.
reallatas
@kiwi: Tipikus igazi női szemmel megvilágított vélemény. Mit ne mondjak kérek és jelentek, mert bizony ez is a valódit tükrözi, bizonyos szubjektív értelmezésben. Mint ahogy a Dr.-nő is aranyosan megfogalmazza. Egy humoros megjegyzés, amit én be is szoktam hellyel közzel tartani az életben: tudniillik mi a jó házasság titka? Ha egyes pillanatokban megáll a férj s némán bólint. Tessék elhinni hatékonyan béke lesz!
reallatas
Talán még annyit hű de jól néz ki ezen a képen, nos a többin is, kedves Dr.-nő!!
adsl70
" fizetett politikai hirdetesunket lattak" no ennire rezeg a lec a eu-s kepviselo alatt..?
adsl70
@grti7336: dehogy tunt fol :( nem errol szol a dolog. Szerintem idelye lenne a kedves holgynek itthon is lenni es amit nem csinalt vagy csinalt annak a levebol is fogysztani. Ne csak mindig mi igyunk a masok fozte levesbol, tessek szepen hazai viszonyokban eldegelni es nem vaskarommal kapaszkodni a kinti nyugodt vilag biztosan fizeto es biztoasitott plusz dolgokban. Katalin ma sokan elnak netto 80eft-bol es on sem kulomb mint azok az emberek es anyak es tessek szepen nalunk lakni ma ugy ertem itthon magyarorszagon. lehet on is rovidesen tapasztalni fogja a keves a fizetes szindromat igy tessek nyugodt lenni mi mar regen gyakoroljuk es kezdunk rutinosak lenni. Ha kell segitseg en szivesen megosztom a rutonis dolgaimat a tuelesben :D
kir
"Szemüveges, bajuszos és tojásképű férfiak szoktak nyilatkoznak arról, hogy a gazdaság dübörög vagy elnémul..."

Sem a mondaton belüli nyelvtani egyeztetés hiánya, sem a gazdasági szaktekintélyekkel kapcsolatos irreleváns megnyilvánulása nem viszi előrébb az ügyét.

Rendkívül hiteltelennek tartom az olyan politikusokat, mint amilyen Ön is, aki a munkahelyén csak 68%-os jelenléti arányt tud felmutatni, és pont választás előtt kezd szavazatvadászatba konkrét megoldási javaslatokat kényelmi okokból mellőző publicisztikákban.

Őszintén remélem, hogy Ön helyett inkább olyan személyek jutnak be, akiknek az üres beszédek helyett konkrét tervük van, és nem csak hébe-hóba járnak be dolgozni.
menasagh
@kiwi: Kangörcs, mint politikai tényező létezik....a trianoni szerződés aláírásakor, Erdély elcsatolását nagyban befolyásolta a román Mária királynő és pereputtya ténykedései, az angol meg francia tisztekkel. Ez tény. A hatalom, pénz, anyagiak mindenkire egyformán hatnak, nemtől függetlenül.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.