Szükség van egy erős Európai Unióra, az európai közösség ereje pedig erős tagállamokon alapszik – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a dél-lengyelországi Krynicában rendezett gazdasági fórumon.

Szijjártó: az európai közösség ereje az erős tagállamokon alapszik

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Andrzej Adamczyk lengyel infrastrukturális és építészeti miniszter megbeszélése a krynicai gazdaságpolitikai fórumon a lengyelországi Krynica-Zdrójban 2018. szeptember 5-én. MTI Fotó: KKM / Mitko Stoichev

A miniszter A közös értékek vagy a közös érdekek Európája? című pódiumbeszélgetésen szólalt fel.

A beszélgetés címére utalva Szijjártó aláhúzta: európai értékeken ő – az Európai Unió alapító atyáihoz hasonlóan – a keresztény értékeket érti.

Európa a keresztény értékrendszernek köszönhetően érte el nagy sikereit

- mutatott rá, hozzáfűzve:

minél jobban távolodunk ezen értékektől, annál kisebb az esélyünk, hogy visszaállítsunk egy versenyképes, erős Európai Uniót.

"Itt Közép-Európában sehogyan sem tudjuk felfogni, hogy Nyugat-Európa miért akar szabadulni keresztény örökségétől?" – jelentette ki Szijjártó.

A lengyelek és a magyarok számára érthetetlen, ha más országokban keresztény szimbólumok közterekről, középületekből történő eltávolításáról hoznak döntéseket

- tette hozzá.

Nem feladatunk a kereszténység (mint vallás) védelme Európában, védenünk kell viszont Európában és másutt is a keresztényeket, akik sok helyen életükkel fizettek és fizetnek hitükért

- mondta.

Megállapította, hogy az EU nagy kihívások előtt áll, melyek között a migrációt, az energiapolitikát, a terrorizmust és a Brexitet emelte ki. Ebben az összefüggésben fontosnak nevezte az unió jövőjéről folytatott vitát.

Mint mondta, tiszteletben tartja e témában a más véleményt vallókat, egyúttal viszont leszögezte:

Európa-ellenesek lennénk, ha az EU ellenségeinek tartanánk azokat, akiknek más a véleményük, mint a jelenlegi uniós főáramlatnak

Zsákutcának nevezte Európa föderalisztikus koncepcióját, azzal érvelve, hogy a tagállamokat gyengíti, ha elveszik tőlük a nemzeti hatásköröket. "Hogyan lehet gyenge láncszemeken alapuló integrációt végrehajtani?" – tette fel a kérdést.

A sikeres integrációhoz három, jelenleg az összes uniós vitában észlelhető jelenségtől kell megszabadulni – fejtette ki Szijjártó, a képmutatást, a politikai korrektséget és a tagállamokkal szemben alkalmazott kettős mérce alkalmazását nevezve meg.

A képmutatás példájaként említette a Lengyelországot és Magyarországot az uniós intézmények részéről ért bírálatokat. Rámutatott: Varsót olyan megoldások miatt bírálják, amelyeket Nyugat-Európában is alkalmaznak.

Szerinte a politikai korrektség a migráció témájában és megnyilvánul. "Még nem volt olyan uniós vezető, aki biztonsági kihívásnak nevezte volna a migrációt" – szögezte le. Ha viszont a migrációt "nem nevezzük biztonsági veszélynek, képtelenek leszünk földrészünk biztonságát megőrizni" – figyelmeztetett.

Beszélt arról, hogy az EU-ban két felfogás érvényesül: az egyik uniós szinten a multikulturális társadalom mellett száll síkra, a másik a tagállamokra bízná, hogy ők döntsék el, akarnak-e multikulturális társadalommá válni.

A miniszter uniós összefüggésben a közép-európai gazdaságról is szólt, amely szerinte egyre versenyképesebb, és amely "mindig is a józan észen" alapult. Bírálta a térség versenyképességét veszélyeztető uniós intézkedéseket, többek között az adóharmonizációt.

Kitért az uniós bővítés témájára is. Rámutatott: jövőre (a Brexit miatt) az EU történetében első ízben csökkenni fog a tagállamok száma. Ezzel összefüggésben a bővítési folyamat folytatását szorgalmazta, valamint azt, hogy az Egyesült Királysággal "tisztességes, a legszorosabb együttműködést lehetővé tevő megállapodást kössenek".

Forrás: MTI

43 hozzászólásarrow_drop_down_circle

RonaGyuri
te mocsok még szájat sem mostál azóta, hogy ócska keleti diktátorok fenekét nyaltad! =))
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
bencemacska
@Commenter: ma, 20:11
Ugyanilyen jó jós volt a V4-ek egyik alapítója, Vaclav Havel is:
“Ha ez az ember még egyszer hatalomhoz jut, Isten óvja Magyarországot, de még Európát is.”
ellenszel.hu/2016/11/08/ha-ez-az-ember-meg-egyszer-hatalomhoz-jut-isten-ovja-magyarorszagot-de-europat-is/
egyvandor
szijjártó ha erős tagország akarsz lenni ne 0,8% legyen a hozzáadott értékünk és ne nyomorban tartott jobbágyokkal akarjatok erősködni.
Commenter
@bencemacska: köszönöm a linket igen ő is ezt mondta. A próféta szólt belőle. Nyugodjék békében.
RonaGyuri
a témához kapcsolódik:
www.euractiv.com/section/eu-elections-2019/opinion/constitutional-reform-for-a-sovereign-europe/

amiről ezt írtam:
Ez egy afféle vélemény,

még akkor is, ha nagyon sok tévedés van benne

Az euractiv.com-on jelent mg tegnap a „Constitutional reform for a sovereign Europe” című cikk. Amit tulajdonképpen majdnem azonnal félredobtam, mert az elején azt állította, hogy „In next year’s European election, many politicians will preach about the need to “reform” the European Union but few will know what they are talking about. Two who do know are Viktor Orban and Emmanuel Macron, writes Andrew Duff.”!
Nos ez egy lapvető tévedés mert Őfenesége nem csak nem tudja, de nem is érti a dolgokat. Azonban végigolvastam és szerintem a lényeg kimaradt. Úgy tűnik nem csak Orbán nincs tisztában a dolgokkal. Igen a kétsebességes Európa dolog. Urbán minden tettével és kinyilatkozásával arra szorítja Macronékat, hogy egyre komolyabban foglalkozzanak ezzel – egyébként számunkra katasztrofális következményekkel járó – megoldással! =))

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.