Hungarikummá minősítette a tárogató népzenei hangszert keddi első ülésén az új összetételű Hungarikum Bizottság – közölte a Földművelésügyi Minisztérium.

Magyar hangszerként tartják nyilván az egész világon a tárogatót, amelyet külföldön is a magyar helyesírás szerint, ékezetekkel írnak. "Egyedi hangzása, különleges hangszíne miatt a magyar lélek hangjaként is emlegetik" – olvasható a közleményben.

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter, a Hungarikum Bizottság elnöke elmondta: az ülésen döntés született a hungarikumok, a nemzeti értékek gyűjtésével, dokumentálásával, népszerűsítésével és megismerésével foglalkozó pályázati kiírásról is. A minisztérium félmilliárd forint többletforrást csoportosított át erre a célra.

A pályázat alapkoncepciója "a nemzeti értékpiramis-rendszer alapjának megerősítése" – fogalmazott a tárca vezetője, megjegyezve, hogy a korábbi pályázatok éppen ellenkezőleg, a piramis csúcsán elhelyezkedő nemzeti értékek és hungarikumok népszerűsítését szorgalmazták.

A rendelkezésre álló forrásból támogatják a megyei és a külhoni értéktár munkáját is. Magyarországon eddig 368 települési önkormányzat alakította meg saját értéktárát. A Hungarikum Bizottság célja, hogy ez a szám bővüljön, határon túli értékekkel is.

A miniszter arról is beszámolt, hogy tervezik egy Hungarikum Archívum létrehozását, amelybe a hungarikumokkal kapcsolatos kiadványokat és könyveket gyűjtenék egybe.

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

KERKA
Török eredetű hangszer, ezért török sípnak is nevezték. Különösen a Rákóczi korban volt kiemelkedő szerepe, sok jelt adtak le vele. Jellegzetes ú.n, fríg hangsort lehet vele játszani, mint pl. a CSínom Palkó. A hangszerrel a szabadság de egyben a lázadás zenéjét játszották. Túlzottan magyarosnak ítélték meg, ezért a Rákosi korban tiltott hangszer volt. Irredenta. Még a Kádár korszakban is csak megtürték.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.