Porcsin Zsolt újságíró véleménye az utcai demonstrációkról. Arról ír, hogy az utcai politizálás kábé ennyire elég, amit láttunk.

A tegnapi Andrássy úti MostMi! tüntetés, az idei első kormányellenes utcai tömegdemonstráció gyakorlatilag mindent megmutatott, amit ebben a műfajban tenni lehet. Ha nincs valami konkrét és aktuális, valamilyen friss kormányintézkedéshez köthető felháborodni való, akkor tán már nem kellene az utcára hívni az embereket, mert egyre kevesebben lesznek, és egyre kevésbé lesz érces az „Orbán takarodj!”, és a szónokok sem tudnak újat mondani, mert az efféle tiltakozó tüntetések nem alkalmasak mélyebb, árnyaltabb érvelésre. És elkopik a flaszteren minden jószándék, hiteltelenné szürkül az igyekezet.

Meg lehet ám azt is unni, hogy „Mocskos Fidesz!”.

(...)

Akkor most vissza kell menni az utcákról haza, a (rom)kocsmákba, klubokba, kollégiumokba, akárhová, ahol lehet beszélgetni, vitatkozni, tanulni, tanítani, ahol nem megafonokkal szólnak egymáshoz, a másikhoz, ahol hallatszik egymás szava, s ha mégsem érthető elsőre, hát vissza lehet kérdezni.

Felelős gondolkodást, tisztes felkészülést, vállalt feladatot kívánó és adó téma van elég. Az egyre növekvő szegénység, viszonyunk Európához, a társadalmi szolidaritás eltűnése, a demokrácia iránti igény vészes hiánya, a cigányság sorsa-dolga, a oktatási rendszer hatalmi annektálása...

15 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
JAJMÁR
Már nagyon elegem van a népszerűséghajhász, mindenttudó és felelőtlen újságírókból ! Ha már segíteni nem tud, ne ártson !
Ne mondja meg, hogy mit csináljanak a tüntetők ! Ne! mondja ! meg! Basszuskulcs !

(Mert ezek az újságírók egyébként semmi másra nem képesek.)
tivoli
Istenem, hát ezért kapja a fizetését!@JAJMÁR:
JAJMÁR
@tivoli: 10:17 Ja, "felelős gondolkodás"-ról ír ! Hát, ez verte ki a biztosítékot nálam, mert ugyan miből gondolja, hogy nem ülnek össze a romkocsmákban, és számtalan helyen beszélgetni, akár a tüntetésekről, azok szervezési módszereiről is?
Honnan tudják meg az emberek egymás és egyes csoportokról, hogy vannak, élnek, szerveződnek, ha nem az utcáról?
Ma, az utca egy nyilvános médiafelületté vált :)
F_Viktor
@JAJMÁR: Október 28.-a óta 5 budapesti tüntetésen vettem részt kellemes és hálátlan időjárási körülmények között.
Nem ismerem Porcsin írásait, ezért csak ennek a cikke alapján azt mondhatom, több dologban téved.
Pl. "Ha nincs valami konkrét és aktuális, valamilyen friss kormányintézkedéshez köthető felháborodni való, akkor tán már nem kellene az utcára hívni az embereket, mert egyre kevesebben lesznek, és egyre kevésbé lesz érces az „Orbán takarodj!”

Orbán heti szinten megadja a "felháborodni valót", hetente beint, felmutatja középső ujját a magyar népnek.

Abban adok igazat Porcsiknak, én is úgy érzem, hogy a "...kormányellenes utcai tömegdemonstráció gyakorlatilag mindent megmutatott, amit ebben a műfajban tenni lehet."
Ezért a tüntetés szervezőinek előbb, vagy utóbb össze kell fognia a demokratikus ellenzéki pártokkal, hogy Orbán leváltható legyen. Nem szabad elítélni az elmúlt 25 év sikereit.
JAJMÁR
@F_Viktor: 16:27 Akkor biztos, hogy jobban látod az összefüggéseket, mint én, - mert én csak a tévéből követtem a tüntetéseket - de én sem gondolom, hogy az elmúlt év sikereit el kellene ítélni, de mégis: melyek a sikerek, és melyek azok, amiket megismételni nem szabad, sőt, el kell ítélni?
Konkrétumok kellenek ebben is. Várok valami újat, valami mást, egy új szerveződés, vagy párt megerősödését, amelyik majd egyenlő partner lehet. Én nem hiszem, hogy a mostani tüntetések szervezői lennének a hivatottak "tárgyalni". Nem látszik még, hogy kik azok, mivel lehet őket jellemezni, azonosítani. Addig hogyan tárgyaljanak, - és miről - ha még nincs értékrendjük? Több és többféle civil szerveződés is feltűnt már, és a tüntetések jelentőségét abban is látom, hogy alakulnak és formálódnak, ehhez kell a nyilvánosság és idő, hogy melyik erősödik majd meg. Ha most tárgyalni kezdenek valamelyik baloldali párttal, eltűnnek, mert ők ehhez gyengék.
Persze, lehet, hogy rosszul látom.
F_Viktor
@JAJMÁR: Alapjaiban jól látod :-)
Megosztom én is mit gondolok erről. A civilek nem profik, nem politikusok, ezért van szükségük politikai párt(ok) támogatására. A civilek kontrollra alkalmasak, ők jelzik a mindenkori kormány/hatalom felé, hogy nem tehetnek meg az országban bármit, még 2/3-os parlamenti többség esetén sem.
A civil szerveződések alkalmasak a nép akaratának eljuttatásához a hatalomhoz. Nevezhetjük egyfajta konzultációnak is, ahogyan azt Orbán nevezi.

Írod:
"...melyek a sikerek, és melyek azok, amiket megismételni nem szabad, sőt, el kell ítélni?"

Az eltelt 25 év eredményeként vannak sikerek. Ilyen a kommunizmust váltó - szerintem - egyre gördülékenyebben működő demokrácia, a szocialista tervgazdaságot váltó piaci alapú kapitalista gazdaság, s természetesen, az EU tagságunk.
JAJMÁR
@F_Viktor: 20:03 Ezek a "sikerek" alapvetés, egyértelmű, hogy ezen az úton kell menni, úgy gondolod, hogy ez vitatéma lehetne? Ez a keret, de amivel kitöltjük, a hogyan, miként, sokféle lehet.
Én nagyon szeretném, ha a civil szerveződés nem állna meg ezen a szinten, hanem létrejönne egy erős alapú szervezet, vagy akár párt, ami mögé be tudna állni az a sok szavazó, aki a jelenlegi pártokban már nem bízik. Kellenek az új szereplők, új politikusok. Nyilvánvaló, hogy itt van egy hiány a politikai palettán, és emiatt tudott nyerni a Fidesz. Az fogja legyőzni az Orbán kormányt, amelyik ezt a hiányt képes lesz betölteni, annak a rétegnek az igényeit megtalálni és felvállalni, akiknek most nincs pártjuk. Nagyon meglepődnék, ha a jelenlegi baloldali pártok közül kerülne ki egy ilyen, már csak azért is, mert egyértelműen azt érzékeli a nép, hogy ők nem váltópárt, nem alkalmasak a kormányzásra. A nem profi civileknek több üzenete van az emberek felé, mint a pártoknak. Az ellenzék szinte eltűnt ! Többet foglalkoznak a civil tüntetőkkel, - és ez nem segít nekik - mint a saját feladatukkal.
Egyébként mindenben egyetértek veled :)
F_Viktor
@JAJMÁR: Magyarországon volt már történész kormány, párt-kormány és haverok kormánya. Egyik sem volt jó...
Félő, hogy civilekből is csak egy haveri alapon alakuló kormány válna. S mikor? 3-8-12 év múlva? Addigra mi marad ebből az országból? S főleg kik maradnak?

Szerintem a mostani demokrata pártokból lehet váltókormány. Természetesen feltételekkel (attól nem félek, hogy a Gyurcsány hibáit még egy kormány elkövetné).
Amint írtam, ezért kellenek az utca emberei, hogy ezeket a feltételeket tudatosítsák, számon kérjék.
Olyanokra gondolok, mint:
- a választott képviselők visszahívási lehetősége,
- választási ígéretek számonkérése (o'szt ha hazudnak visszahívás),
- frakció fegyelem (szavazógépezetek) megszüntetése,
- minden választópolgár netes regisztrációs kóddal ellátása amellyel népszavazást kiváltva olcsó, nyilvános, csalásmentes rendszeres szavazati jog fontosabb kérdésekben,
- közmédián belül külön csatornán véleménynyilvánítás lehetőség a pártok részéről, hatástanulmányok bemutatása,
stb...
JAJMÁR
@F_Viktor: 21:49 Az ellenzéki pártoknak a tavalyi évben 3 választást sikerült elveszíteni. Rengeteg magas labdát hagytak elszállni, a profi pártok egészen apró kérdéseken elvitatkoztak egymással. Az a lesújtó benyomásom támadt, hogy nem is akarnak nyerni. Most pedig az a lesújtó véleményem van, hogy most sem akarnak. Ugyanis most is hagyják elszállni a magas labdákat ! Sőt, itt vidéken az látszik, hogy meg akarják akadályozni egy új erő, új párt születését.
Lehet, hogy neked igazad van, és egyébként a háttérben folyik valamiféle munka is, de erről a vidéki emberek semmit sem vesznek észre. Itt az látszik, hogy lealázzák, lenyomni, ráülni igyekeznek a civil kezdeményezésekre, ezért nem értem, miből gondolod, hogy ezek nyerni tudnának, a választók támogatása nélkül? (Ha egyáltalán akarnak!) Figyeld meg a statisztikai adatokat... és akkor még a nép a hibás, mert nem akar összefogni ! Sértődött kisgyerekek ezek a pártok, és ez nem csak az én véleményem, hanem itt sokan így gondolják.
Ezeket a pártokat valójában nem érdekli a vidék. Az MSZP még mindig keresi önmagát... Lehet, hogy meg fogsz lepődni, de ha bajban van valaki, a Jobbik hoz tüzelőt, segítséget... nekem is rosszul esik, de ez van !
A baloldali pártok meg épp csak éldegélnek, - és ezt féltik, hogy ennek vége lesz - !
Nem tudom, hogy mennyi idő kell egy párt létrejöttéhez, de biztos, hogy van annyi idő ! Nem akarlak elszomorítani, de ez a kormány, ha ezen az ellenzéken múlik, soha nem fog megbukni !
Egyébként a célok jók. új célokhoz új utak kellenek :)
verőce21
@F_Viktor: @JAJMÁR: Na ezeken a tesze-tosza programokon amit felvázoltatok, elrágódhattok még. (úgy 10-12 évig)
De ez jó gondolat, csak ezt a fineszesek ellenőrzik:
"Az eltelt 25 év eredményeként vannak sikerek. Ilyen a kommunizmust váltó - szerintem - egyre gördülékenyebben működő demokrácia, a szocialista tervgazdaságot váltó piaci alapú kapitalista gazdaság, s természetesen, az EU tagságunk. "
F_Viktor
@JAJMÁR: Írod:
"...és akkor még a nép a hibás, mert nem akar összefogni !"

Picit másképpen látom, mint Te.
Megpróbálja leütni az ellenzék az egyre szaporodó magas labdákat, csak éppen a hangjuk nem elég hangos hozzá, hogy mindenkihez eljussanak ezek a nagy igazságok (pl. Roggyant Tóni számtalan önkormányzati ingatlan mutyijai).
Nincs meg az a média háttere, mint ami meg volt a fityesznek 2006-tól. Akkor mindenhol csak a fityesz szócsövei hangjai szóltak mindenhol.
Mára sem változott ez, az ellenzéket csak az ellenzéki szavazók hallják meg. A közmédiák hazugságai csak fokozódni fognak március 15.-e után mikor az M1 hírműsorokban hinti 24 órában a kormány hazugságait.
JAJMÁR
@F_Viktor: 14:47 Egyetértek, ezeket én is így látom, a megoldást látom másként.

Ezt írtad: "Amint írtam, ezért kellenek az utca emberei, hogy ezeket a feltételeket tudatosítsák, számon kérjék." - Ezt a szemléletet lehet érezni, "utca emberei" -re úgy tekintenek az ellenzéki pártok, mint csupán eszköz, - miközben igen, de ennyire nyilvánvalóan? - akkor adódik a kérdés: a nép van a pártokért, és a pártok akaratát érdekét szolgálja, vagy fordítva?
Mert legalább ebben a helyzetben érteni kellene, hogy fordítva kell legyen.
A nép eléggé világosan - és egyelőre ez a többség - közölte, hogy se a kormány, se az ellenzék munkájával nem elégedett. Talán akkor a kormányt váltani akaró pártoknak "eszközzé" kellene válni, és a nép akaratát figyelembe venni.

Se a kormány, se az ellenzék, nem figyel rájuk ! Pedig a mostani ellenzék ebből a "vert" helyzetből, ahova a saját hibájából került, most rengeteget profitálhatna a tüntetésekből. Nem "hazaküldeni", bírálni... stb., hanem biztatni kellene az embereket, hogy nem hiábavaló, mert lehet, hogy le még nem váltják a kormányt, de a jövő szempontjából sokat jelent, mert meg tud erősödni a kormányváltó ellenzék. Mondják el a kormányról , hogy mivel nem tudnak egyetérteni, és mondják el azt, hogy mit akarnak, mindezt a nyilvánosság előtt, ha egy héten 2x, annál jobb, mert ez előbb-utóbb beül az emberekbe, tudatosul! Erre, a népakaratra kellene a pártoknak tüntetést szervezni. (Akkor majd kiderül, hogy ők profik-e?)
Az "utca" lehetne az ő médiafelületük is ! Nem az a lényeg, hogy ezer, vagy tízezer ember van ott, mert az a lényeg, hogy hír, és nagyon sokan a tévé elé ülnek, és figyelnek rá, és beszélnek róla.
Akinek van internet hozzáférése sem biztos, hogy követik a híreket, de a fészbukon a tüntetéseket igen, - és lehet, hogy nem lájkolják, mert nem merik - de elolvassák. (Nem az a bajom, hogy az egyébként baloldali újságírók kritikát fogalmaznak meg, az a bajom, hogy "agyonütik" és nem "építik" ezeket a tüntetéseket.)...
JAJMÁR
Ez jó hosszú lett ..:)
de ha most lennének a választások, elveszítené a baloldal !
Már írtam följebb, vidéken nincsenek jelen. Pedig ha bajban, gondban, - akár jogsegéllyel, akár konkrét segítséggel - jelen lennének, segítenének, nem lenne a népszerűségük a padlón. A Jobbik van jelen !
F_Viktor
@JAJMÁR: Írod:
"...adódik a kérdés: a nép van a pártokért, és a pártok akaratát érdekét szolgálja, vagy fordítva?"

Szerintem ezt a kérdést, amit jól látsz, kardinális kérdés, éppen az idézett mondatomban válaszoltam meg. "Amint írtam, ezért kellenek az utca emberei, hogy ezeket a feltételeket tudatosítsák, számon kérjék."
Mert ez a demokrácia alapvető lényege, a nép akaratát kell közvetítenie az általa megválasztott képviselőknek.
A népnek, az utcára vonulóknak kell lennie a politikai féknek.

Írod:
"Se a kormány, se az ellenzék, nem figyel rájuk !"

Nem így látom. Figyel rájuk a kormány, hidd el tart is tőlünk(n)k, nem véletlen, hogy még nem indult el a (közpénzből fizetett békemenet.
Figyel rájuk az ellenzék, a demokratikus pártok, de éppen a civilek azok, akik kerek perec megmondták, hogy elhatárolódnak tőlük, nem kérnek belőlük.
Azért enyhülni látszik a civilek merev álláspontja, olyasmi cikk címet olvastam (3 napot Lengyelországban töltöttem, s nem volt időm minden érdekes cikket végig olvasni), hogy hamarosan lesz olyan tüntetés amelyre meghívták az összes demokratikus pártot.
Tehát valami olyasmi elindult ami alapján derűlátóbbak lehetünk mindketten. :-)

Mozgalmas tavasz vár ránk...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.