A Február Harmadika Munkacsoport felmérése szerint kétszer annyi hajléktalan ember él vidéki városokban, mint Budapesten. Öt év alatt legalább ötvenezer ember volt kénytelen hosszabb-rövidebb ideig közterületen éjszakázni vagy hajléktalanszállást igénybe venni – olvasható a Menhely Alapítvány honlapján.

A Február Harmadika Munkacsoport a Menhely Alapítvány, a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei, a Hajléktalanokért Közalapítvány támogatásával és több tucat hajléktalan-ellátó szervezet közreműködésével működő önkéntes és független kutatócsoport. A munkacsoport immár 17. éve minden év februárjában több ezer hajléktalan ember életviszonyait rögzíti.

A honlapon szerdán közzétett kutatási összefoglaló szerint 2015. február 3-án 10 928 hajléktalan helyzetben lévő ember válaszolt az országos felmérés kérdéseire, közülük 3689 ember közterületen élt, 7239 ember hajléktalanszállón lakott.

Ebben az évben is kétszer annyi fedél nélkül élő embert talált a felmérés a vidéki városokban (2488-at), mint Budapesten (1201-et).

Egy évvel ezelőtt korai volt azt gondolni, hogy Budapesten tartósan és jelentősen csökken a fedél nélkül élők száma. A helyzet inkább az, hogy évről-évre hullámzó, egészében enyhén csökkenő a közterületeken élők száma Budapesten – írták, hozzátéve: ezen belül is a belső kerületekben csökken, Budán és a külső pesti, dél-pesti kerületekben növekszik a fedél nélkül élők száma.

Mint olvasható, a sokak által vitatott hajléktalanellátás öt év alatt legalább 50 ezer krízishelyzetben lévő embernek nyújtott segítséget. Ez egyben azt is jelenti, hogy hátrahagyott gyerekeikkel, közvetlen családtagjaikkal együtt öt év alatt legalább 100 ezer embert érintett közvetlenül a hajléktalanság Magyarországon.

Továbbra is nagyon sokan betegek, munkaképtelenek, tartósan munkanélküliek a hajléktalan helyzetben lévők közül, tíz hajléktalan emberből mindössze egy él rendszeres, kettő pedig alkalmi munkából.

"A hajléktalan élethelyzet a szélsőséges kirekesztettség egy formája, az egyéni, társadalmi, intézményi megtartó erők, segítő rendszerek hiányának folyamatosan elfogadhatatlan következménye" – olvasható a Menhely Alapítvány honlapján.

10 hozzászólásarrow_drop_down_circle

silber13
@Anna Mária: És gondolod, a qrmányt érdeklik a hajléktalanok? Néha nagy hangon bannerek közhelyszótárakba való szövegeit pufogtatják, néha megnyitnak egy - egy hajléktalan szállót, természetesen a média jelenlétével, közben rendeleeket hoznak a hajléktalanok jelenlétének csökkentésére! Mocsok egy népség a jelenleg regnáló, érzéktelen fatuskók!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Anna Mária
@papa.49: A Február Harmadika Munkacsoport felmérései a legmegbízhatóbbak. Nekik tényleg az a céljuk, hogy a helyzetről valós képet kapjanak.
Anna Mária
@silber13: A kormány egyébként sok pénzt fordít a hajléktalanellátásra, de a pénz valahogy szétfolyik, nem lesznek belőle valóban használható ideigleines szállások, valódi, a hajléktalan ember problémáját megoldó végleges elhelyezés pedig még úgy sem. Teljesen érthető, hogy sok hajléktalan ember nem akar bemenni a szállókra, hiszen ott olyan szörnyűek a viszonyok, hogy az utcán - még az időjárás viszontagságai ellenére is - jobban érzik magukat.
Sajnos nem történik semmi a hajléktalanság megelőzésének érdekében sem, pedig sokszor csak nagyon kevésen múlik, hogy egy ember, egy család ezt a sorsot elkerülje.
Okos, átgondolt szociálipolitikára lenne szükség a helyzet kezelésére, nem pedig tiltásokra, fenyegetésekre, a szegények elleni uszításra.
Mézike
@papa.49: ...csak járni kell az országban..., és azt is észreveszed hogy mennyi üres ház, lakás van. Főleg vidéken, falvakban. Akkor hogy lehet az hogy 3-4-5 gyerekes családok szoronganak önkormányzati egyszobás bérleményekben? Illetve emberek alszanak az utcán, vagy összetákolt kalyibákban? Nem hinném hogy nincs arra forrás, hogy az üres házakat megvegyék , illetve hozzásegítsék a rászorulókat ahhoz hogy megvegyék.
papa.49
@Mézike: Ha jól megnézed azokat az üres házakat 60.80 % régi ház ahonnan kihaltak a tulajdonosok, a gyermekeik vagy élnek már valamelyik városban ahol munkát talált, vagy már elmentek külföldre dolgozni...
Van ugyan egy kb. 20-30 % új építésű ház is ami üresen áll azt meg a bankok vették el a valamilyen okból fizetésképtelenné lett tulajdonostól, orbánisztánban ez a nagy büdös lakás helyzet!!!
Azt mondod hogy a kormány tenne.-e valamit hogy ne üresen álljanak azok a házak,gondolom fognak tenni a fütyiszek xarért, húgyért összevásárolják a bankoktól ezeket az ingatlanokat és jó pénzért kiadják a szegényeknek!!!
Mézike
@papa.49: Régi házakban is kis ráfordítással lehet lakni. Jobb mint az utcán.
papa.49
@Mézike: Biztos úgy van, akinek nincs a feje felett fedél, a régi háznak is tud örülni...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.