Pákh Imre magyar származású amerikai műgyűjtő elviszi a debreceni Déri Múzeumból a Krisztus-trilógia tagját, a Golgota című festményt. Munkácsy Mihály alkotásáért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábban 6 millió dollárt ajánlott, de a tulajdonos 9 millió dollárt kért.

Pákh Imre vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, megszakadtak a kép eladásáról szóló tárgyalások, ezért a tulajdonát képező festményt június 25-én elszállíttatja. De ha "addig változik az MNB, illetve alelnökének, Gerhardt Ferencnek véleménye, vagy más állami szervezet, intézmény érdeklődést mutat a kép iránt, állok rendelkezésükre" – jegyezte meg.

A műgyűjtő felidézte: a Golgotát több mint egy évtizede vásárolta meg azzal a céllal, hogy egyben maradhasson a Munkácsy-trilógia. Akkor – írta – abban állapodott meg vezető magyar politikusokkal, rövid úton megoldást keresnek arra, hogy ez a műalkotás is a magyar állam tulajdonába kerüljön.

Pákh Imre szerint nem felel meg a valóságnak Gerhardt Ferenc MNB alelnök (az Értéktár Program vezetőjének) nyilatkozata, miszerint rajta múlt volna a megállapodás. A műgyűjtő tagadta az MNB alelnökének azon kijelentését, hogy a műkereskedői körök becslése szerint ő egymillió dollár körüli összeget fizetett a képért. "A valóságban ennek sokszorosát adtam érte" – szögezte le Pákh Imre, megjegyezve, hogy ezt Gerhardt Ferenc is tudhatná, hiszen neki és kollégájának bemutatta a vételi szerződést és a banki utalási bizonylatot.

Pákh Imre az árvitával kapcsolatban kiemelte, hogy a világ két legismertebb aukciósháza, a Christie's és a Sotheby's, valamint a Fine Art Asset Management az értékbecsléseiben egyaránt 10 millió dollár körüli összegre becsülte a Golgota értékét.

Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke kedden az M1 aktuális csatorna esti hírfolyamában azt mondta: a Debrecenben megtekinthető festményért az MNB csak annyit adhat, amennyit az állam meghatároz, ezt egy kormányrendelet rögzíti. A jogszabály szerint három igazságügyi műtárgybecsüsnek kell értékelést készítenie, és ennek alapján lehet dönteni az árról.

A becsüsök egy árintervallumot adnak meg, ez esetben a felső határ a 6 millió dollár, az MNB igazgatósága ennek alapján hozta meg a határozatát arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank ennyit fizethet érte, többet nem.

A Krisztus Pilátus előtt – a trilógia másik darabja – 5,7 millió dollárért került kanadaiból magyar tulajdonba, és ez a piaci ár – mondta az MNB alelnöke.

29 hozzászólásarrow_drop_down_circle

silber13
Szégyen! Valamilyen " csodazongorára" ami sokak szerint koppintás, kastélyokra, hegedűkre telik rogyásig, ám egy Golgotára nem!! Jellemző az uralkodó párt kultúra "szeretetére" !!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Senara
Szerintem színtájék megveszik , de süketelnek előtte . Mint minden másban eladón kívül , ezen is keres majd valaki .
silber13
@lópicigáspár: Oh, én egy egyszerű együgyű lélek volnék...!:-)
lópicigáspár
@silber13: Akkor én előrébb tartok, mert én meg kétügyű! :-)
stirliitz
Az üres és felesleges stadionokra bezzeg volt pénz, de erre a kultúrgyöngyszemre nincs!
wagabund
@stirliitz: höhö...most még a stadion a felmutatandó utálatos kép...
...nemsokára elfelejtjük, és újabbaknak lehet örülni. Ilyen lesz a ligeti múzeumnegyed, valamint a Dagály(ra), mellé, fölé, rá épülő uszodacsodák mindenféle jóval...hadd bámulja az a buta nyugat a magyar vírtust...
na, ezek fognak aztán baromi sokba kerülni...

én így nyílvánosan nagyon örülök a sok beruházásnak, mert ha nem, akkor szarevőnek leszek kikiálltva... ennek a kimondottan óccó képnek meg pláne örülök...
Desischado
@mate03: Nem, hogy fordulnának fel! A Golgotára meg igen! hát nem őrület?!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.