Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány alapítója kapta idén a Magyar Szabadságért díjat. A díjat szombaton a gödöllői Szentháromság templomban adták át.

Az elismerést minden év júniusának utolsó szombatján, a szovjet csapatok 1991. június 19-i Magyarországról történő kivonulására és az ország függetlenségének visszanyerésére emlékező Magyar Szabadság Napján adják át. Gémesi György polgármester (GLK) a Magyar Szabadság Napja Alapítvány elnöke köszöntőjében kiemelte: a díjat mindig olyanok kapták, akik jelentősen hozzájárultak a magyar nemzet felemelkedéséhez, és megőrizték azt a szellemiséget, amit az ország örökségül kapott elődeitől.

Hazafiasságért díjazták Böjte Csabát

Koltay Gábor filmrendező, a kuratórium tagja felidézte: a győztes nagyhatalmak egyetértésével Kelet-Közép-Európa népei részeseivé váltak egy hosszú évtizedekig feldolgozhatatlan társadalmi és emberkísérletnek, aminek nyomában a teljes elszegényedés, a reménytelenség, a belenyugvás következett, az emberhez méltó élet teljes körű feladása azonban roncsoló hatású, s "többek között ezért sem tudunk igazán mit kezdeni azzal a történelmi lehetőséggel, ami 1989-cel számunkra megadott".

Böjte Csabát méltatva arra hívta fel a figyelmet, hogy a nehézségek ellenére is sikerrel végzett és sokak által elismert tevékenysége példa. "Egy társadalmi-gazdasági feszültségekkel teli átmeneti korban érkezik egy mély hitétől vezérelt bátor ember, aki baráti kezet nyújt honfitársainak. Gondoskodik gyerekeikről, biztosítja a legelemibb létfeltételeket, és ami talán még fontosabb, jó szót, mosolyt, szeretetet nyújt a számkivetett emberpalántáknak". Nagyhatású életművének üzenete, hogy van remény, nincs leküzdhetetlen élethelyzet – fogalmazott.

Böjte Csaba, akit a jelenlévők felállva, vastapssal köszöntöttek, a díj átvételekor úgy fogalmazott: hiszem, hogy a világunkat a szeretet, a jóság képes szabaddá tenni. Hozzátette: a gyűlöletet, a sötétséget, a butaságot kell legyőzni, mert azok roncsolják a szabadságot. Böjte Csaba szólt arról is, hogy csak együtt, közösen lehet a Kárpát-medencéből "tündérkertet" építeni, mert külön-külön a nemzetek erre nem képesek, és azt kívánta, hogy mindig legyen meg a párbeszédre való készség.

Az eseményen részt vett Antall József volt miniszterelnök özvegye is. A Magyar Szabadság Napja Alapítvány által 2000-ben alapított díjat olyan személyiségek kaphatják meg, akik az elmúlt évtizedekben tevékenységükkel nagyban hozzájárultak Magyarország függetlenségéhez, demokratikus fejlődéséhez.

A díjat elsőként Nemeskürty István író vehette át, 2014-ben Jókai Anna író kapta.

77 hozzászólásarrow_drop_down_circle

papa.49
@troppauerhumer: Elolvastam a cikket , de már előtte is ugyanaz volt a véleményen a ,,barátról,, mint utána, ez csak megint a ,,fütyiszes nyájnak,, szól!!!Tőkés II. ez a véleményem, és ez is erdélyi, és ezt a palit is a hazugovics tünteti ki, mintha itthon Magyarországon nem lenne erre érdemes valaki!!!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Anna Mária
@verum: Magyarországon azt nem értik, hogy a véleménynyilvánítás szabadságába nem tartozik bele a mások iránti gyűlöletkeltés.
Ha maga a kormány használja a gyűlöletkeltés és -szítás technikáját, hogyan is lenne elvárható a kis moderátoroktól, hogy értelmes európai emberek módjára végezzék a munkájukat? Sehogy.
A magyar helyzet a közbeszéd terén is katasztrofális: az európai szokásokhoz már rég semmi nem köti.
verum
@Anna Mária: - a kormány tagjai is és a kis moderátorok tagjai is pontosan értik, hogy miről van szó. A matolcsy-féle "tudattalanság" hazugság. Bizony, felelős mindenki a tettéért legnagyobbtól a legkisebbig.
Anna Mária
@verum: Azzal vitatkoznék, hogy a kis moderátorok pontosan értenék, miről van szó. Ők fiatalok, ebbe a kommunikációs káoszba nőttek bele, ahol összetévesztik a véleménynyilvánítás szabadságát pl. a burkolt vagy nyílt zsidózással.
De ez természetesen nem menti fel őket sem semmiféle felelősség alól, ugyanúgy nem, mint ahogy az uszító, mocskolódó kommentelőket sem menti semmi. Egy nagykorú ember felelős a szavaiért és még azt is el lehet várni tőle, hogy belássa: az uszítás mások ellen mindig kihat az egész ország állapotára, rongálja azt.
verum
@Anna Mária: - nézd, mindenkinek szíve joga utálni bárkit, bárkiket, ameddig megmarad annyiban, hogy ez az ő véleménye.
Én ott akadtam ki, hogy a vélemény nem tetszését is véleménynek kellett volna tekinteni és nem a vélemény korlátozásának.
És hogy ezt egy fiatal ne értené, azt nem hiszem el!
Anna Mária
@verum: Utálni bárkit lehet, ez mindenkinek szíve joga.
De Európában nem lehet nyilvánosan emberek semmiféle csoportja ellen gyűlöletet kelteni, nem lehet őket megbélyegezni nagy nyilvánosság előtt.
Ez az, amit Magyarországon egyszerűen nem vesznek tudomásul.
Abban a tévedésben leledzenek, hogy a vélemény szabadsága egyenlő a kirekesztés, megbélyegzés kifejezésének szabadságával, pedig az utóbbi szabadság nem létezik.
Látod, hogy ezt nem értik, hiszen a te hozzászólásodat törölték, de azt nem is ismerték fel, hogy amire reagálsz, az nagy nyilvánosság előtti gyűlöletkeltés, gondolom, a téma miatt a zsidók ellen. Sajnos óriási a káosz a fiatal, de az idősebb fejekben is. Pedig csak meg kellene nézni, hogyan érvényesül a szólás szabadsága Nyugat-Európában, ahol pl. egy kurucinfó-szerű förmedvény két napig sem él.
Csizmás Kond
@Anna Mária: Marika, ha megengeded ismét kiveszem a füldugót a füledből...
Bőjte azokat a gyerekeket neveli akiket rábíznak, tehát akik rábízzál azok tudják, hogy magyarul tanítja...nem különbséget tesz hanem egyformán magyarként nevel mindenkit.
...roppant egy betompult felfogásod van...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.