A liberális demokrácia modellje az elmúlt években sok helyen válságba került, ezen az Egyesült Államok és Európa együttműködése és a gazdasági növekedés beindulása segíthet – mondta Francis Fukuyama amerikai filozófus, közgazdász pénteken Budapesten, a Közép-európai Egyetemen (CEU).

Francis Fukuyama a Democracy and its Discontents című konferencia megnyitóján azt mondta: az amerikai demokrácia egyik fő hátránya, hogy a fékek és ellensúlyok rendszerének erőssége miatt nehézkes a kollektív döntéshozás.

Európában viszont túl erősek a végrehajtó hatalmak, míg a parlamentek – különösen az Európai Parlament – túl gyengék – tette hozzá.

A történelem vége és az utolsó ember című könyv szerzője úgy véli, hogy az Európai Unió túlságosan szigorúan lép fel olyan részletkérdésekben, mint például a bor vagy a sajt címkézésének szabályai, miközben a parlament gyengesége miatt alapvető demokratikus deficit áll fenn.

A tudós szerint bár a demokratikus modell sok helyen válságba került és autoriter kormányzatoknak adta át a helyét, az igény a demokráciára töretlen, sőt az emberek elvárásai a demokratikus rendszerrel szemben még nőttek is. Ezzel a működő demokráciáknak éppúgy meg kell küzdeniük, mint a válságban levőknek – tette hozzá. Francis Fukuyama kitért a kínai növekedés lassulásának tovagyűrűző hatásaira, amelyek közül kiemelte az olajárak csökkenését. Azt mondta, hogy ez több autoriter ország, köztük Oroszország pozícióját is gyengítheti.

Az amerikai tudós azt is mondta, hogy sokkolta Orbán Viktor kormányfő illiberális demokráciáról szóló tavalyi beszéde, amely szerinte ellentmond az alapvető európai normáknak.

A kormány menekültpolitikája a legutóbbi példája annak, hogy Magyarország távolodik az európai konszenzustól – tette hozzá.

Egykori közép-európai útjára visszaemlékezve közölte: a magyarországi politika elmúlt néhány évben követett iránya különösen annak fényében csalódás számára, hogy 1989/90-ben az ország a rendszerváltozás élvonalába tartozott, elképesztő volt az akkori események sebessége és gördülékenysége.

Kiemelte, hogy a magyar alkotmány szerint a fékek és ellensúlyok rendszere nem gyengébb, mint például Nagy-Britanniában.

A különbség a politikai kultúrában van: ott a kormány az informális szabályok alapján nem él vissza hatalmával és nem hagyja figyelmen kívül a kisebbségi véleményeket – tette hozzá.

A formális szabályok fontosak, de ugyanaz a szabályrendszer, ami egy helyen sikeresen működik, egy másik politikai elit kezében katasztrofális eredményekkel járhat

– fogalmazott Francis Fukuyama.

John Shattuck, a CEU elnök-rektora megnyitójában kitért a menekültválságra:

Európában két megoldási modell verseng egymással: az illiberális, nacionalista modell, amelyet a magyar kormány is követ, és a liberális, regionális modell, amely az országok közötti együttműködésen alapul. Nagyon sok múlik azon Európa jövője szempontjából, hogy melyik modell fog győzedelmeskedni.

14 hozzászólásarrow_drop_down_circle

világlátó
@wagabund: Én hiszem, ahogy Európát , úgy Magyarországot is csak demokratikus vezetési módszerekkel lehet vezetni.Még akkor is, ha időközönként az " asztal körül ülők " leamortizálódnak, összezavarodnak, alkalmatlanná válnak a közös beszédre, a megegyezésre.Amikor a hatalomra törő párt , látva ezt magához kaparintja a hatalmat, ehhez minden -még a legtisztességtelenebb - eszközöket is felhasználja,lásd a hazai történelmünket 45. után, aztán tovább napjainkig, akkor megszűnik a demokrácia, azaz csak látszólagos, hiszen most is több párt leledzik a parlamentben. Az uralkodó párt minden nap beletapossa az aszfaltba politikai ellenlábasait, megfosztva őket a talpraállástól, amihez felhasználja a tömegmédia minden eszközét, koncepciós perek tömegét kényszeríti ki az igazságügyi szervektől, ezzel is bizonyítva ellenlábasai alkalmatlanságát, bűnösségét. Ugyan mi ez, ha nem diktatúra? Egy olyan politikai érdekcsoport részéről, amelynek elvakultsága , kíméletlensége és "színházi produkciója" kezd hasonlítani egy korábbi bűnös és terhes időszak politikájához.
A demokratikus kormányzás persze lassú, sok a " felesleges " vita, utóbb már sok volt a háttéralku, a helytelen és sokszor bűnös összeesküvés, fondorlatos rágalmazások, a karaktergyilkosságok, libák, nokiásdobozok, különleges megvesztegetések. Ezek mind a hazai politika ellenőrizetlenségéből, a külső pénzügyi és egyéb gazdasági nyomásból adódó korrupcióból a kedvező törvények kierőszakolása érdekében, a kedvezőbb piaci érdekek miatt, valamint a választási kampányok elvtelen és ellenőrizetlen támogatása utáni számonkérésből adódnak.Ezek mind a demokrácia halálát jelentő lépések, ami be is következett.
Lehet, ebből kilépni, most , csak egy autokratikus vezetői stílussal kormányzó testület lenne képes.De ez a testület csak addig, amíg fel nem áll egy új, még romlatlan demokratikus módon gondolkodni és cselekedni képes érdekcsoport halmaz, amely képes megszemélyesíteni minden lakossági érdeket ebben a hazában.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
eugen4402
@világlátó: (és@wagabund:)
Ha most lennének választások, teljes meggyőződéssel Rátok voksolnék.
Úgy hiszem, aki egy hajszálnyit is törődik a jövővel, mást nem is mondhat.
wagabund
@világlátó: 17,04..asszem te politológus vagy.. :-)
világlátó
@wagabund: Nem, Barátom ! Éppen olyan vagyok mint Te is , aki kell hogy beszélje a közbeszédet, ahogy Te és még sokan. Lehetőleg nem sértegetve, durván, bután, hanem a magyar állampolgár felelősségével, erkölcsi tartásával, még akkor is, ha fedőnév alá bújik nem alaptalan félelmében.
Éppen olyan vagyok mint Te és még többen itt, akiknek nincs más fórumuk még a saját szűkebb környezetükben sem .
Azért nagyon jól esik, hogy itt még nem hülyéztek le és nem minősítettek sem büdös komcsinak, sem szoilibsi-nek, sem szélsőjobbos mélymagyarnak.
Én csak egy tisztán látni akaró egyszerű magyar polgár szeretnék lenni. Üdvözlettel.
teuton
@világlátó: Hogy vilagitson meg az, akinek a fejeben sötetseg van?;-) Meg helyesen magyarul irni sem tud, csak a szgepet tudja bekapcsolni, hogy kommenteljen! Na hat pont ilyenekre van a vilag diktatorainak szüksege, MO-tol Iranig...
világlátó
@teuton: Ezért volna szükség a felelős újságírásra, a független Tv. csatornákra, de minden olyan médiára, amely tárgyilagos, a tényekre és azok háttere megvilágítására képes és csak a nemzet felé elkötelezett. Csak ez ma kockázatos vállalkozás.Szerencsére mindig van néhány ilyen média és újságíró.Nemrégiben láthattuk a korabeli Tv. és rádió vezetőinek vesszőfutását a parlamenti bizottság előtt folytatott leszámolást velük, mert nem voltak hajlandók engedni a kormány nyomásának, a pártpolitikai befolyásolásnak.
Tanulságos volt és melegséggel tölthette el sok ember szívét, lelkét, hallgatva a Tv. volt elnökét a demokráciáról, a tisztességről, az ország iránt érzett felelősségről, a vezető tiszta erkölcséről - miközben tudta, eltávolítják és oda a közmédiák függetlenségének.
Hogy tanuljanak meg az emberek különbséget tenni a jó és a rossz között, ha csak a rosszat sulykolják a fejébe.
Látva a mai parlamenti eseményeket az állami földek sorsáról, ugyanazt látom ismétlődni mint a média elnökök esetében.Feláll az igaz ember,elmondja miért nem szabad elkövetni ezt a hibát, - maga is nagygazda - , majd feláll a hivatalnok, aki cáfol, aki csűri- csavarja, - ez a dolga - majd a kormány döntése - már régen döntöttek erről - győzedelmeskedik.
Mert kell még néhány százmilliárd a költségvetésnek. Miért kell? Mert ezt a brutális nagy államapparátust ki kell fizetni és mellesleg néhány közelit helyzetbe kell hozni.És ezt meg lehet tenni !!! A parlament megszavazza, következőleg személyes felelőssége nem lesz senkinek. Számonkérni majd a jobbik hatalomra jutása esetén? Meg hogy összekacsint a fidesz és az mszp? Tessék leleplezni, felállni a parlamentben és nyiltan megnevezni! Hogy nincs bizonyíték? Tessék utánajárni és bizonyítékot szerezni !!! Milyen jogállam ez? Csak a rágalom- felelősség nélkül? Éveken át meghurcolni embereket vélt és be nem bizonyított rágalmakkal? Kik a rágalmazók? Megtudtuk, vagy megtudjuk valaha is?
Ezért kell a világosság a fejekben.Tisztelt J.M.Kovacs Úr .
teuton
@világlátó: Ne faradj, aki ilyen szinvonalon ir mint J.M. Kovacs, Ludas Matyi, matolcsy, izo, Freewolf, stb., akik csak ragalmakkal es ragalmazo jelzökkel tudnak minent es mindenkit illetni aki nem jobboladli "nemzeti" vagy konzervativ "hazafi", az gondolod, hogy 2 sornal többet el tud olvasni es ertelmezni? Na hat ezert keszültek az ilyeneknek az 1monatos plakatok...;-) Azokat nehany szavas lozunggokkal lehet iranyitani...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.