Az új építésű lakások átlagára 5-15 százalékkal nőtt az év első két hónapjában a múlt év végéhez képest, és a kereslet is megnőtt irántuk – derül ki az OtthonCentrum (OC) ingatlan franchise hálózat legfrissebb elemzéséből.

 Az MTI-hez eljuttatott közleményükben kiemelik, hogy sokat változott a lakáspiac alig két hónap alatt: 2016. január-februári időszakban az előző év végéhez képest a 40-50 négyzetméteres lakások helyett inkább a 60-70 átlagos alapterületű lakásokat veszik.

A háromgyermekeseknek adható maximális támogatás révén döntően a kevés számú újépítésű ingatlan iránt nőtt a kereslet. Az élénkülés nemcsak a kínálati árakban, de a valós adásvételi tranzakciókban is tükröződik. Míg januárban erős volt az érdeklődés, addig februárban a szokásos üzletmenethez képest jóval élénkebbnek bizonyult a lakáspiac, nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is.

A közlemény idézi Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét, aki elmondta: a kereslet élénkülése az árakat felfelé mozdítja. A ténylegesen megvalósult tranzakciók alapján a főváros legtöbb kerületében az új lakások ára 5-15 százalékkal emelkedett az elmúlt két hónapban a tavaly év végi árszinthez képest – tette hozzá.

Az alapterületre vetített fajlagos átlagár a vidéki megyeszékhelyeken négyzetméterenként 240-350 ezer forint körül alakult az idei év első két hónapjában. A legdrágább ebből a szempontból Győr, azonban itt megtorpant árnövekedés tavalyhoz képest. A Balaton partján az új építésű lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára 400 ezer forint felett van, így Balatonalmádiban, Zamárdiban és Siófokon is. A legtöbb vidéki városban a csokot igénybevevők kedvezőbb fajlagos árakkal találkoztak, ezekben a városokban érezhetően meg is ugrott az újlakás-vásárlások száma.

Az Otthon Centrum adatai szerint az új lakásokhoz képest a fővárosban a használt társasházi lakások fajlagos ára az idei év első két hónapjában négyzetméterenként 220-660 ezer forint között alakult. A legtöbb kerületben az áremelkedés mértéke 10 százalék alatt maradt.

A vidéki városokban 125 és 290 ezer forint között alakultak a négyzetméterenkénti árak az idei év első két hónapjában, ami 4 százalékkal magasabb a tavalyi év utolsó két hónapjához képest. A trendek az egyes településeken történt adásvételek jóval kisebb száma miatt kevésbé körvonalazhatók, mint a fővárosban.

Az Otthon Centrum értékesítési tapasztalata szerint például Miskolc és Szekszárd esetében az átlagos négyzetméterárak 10-20 százalékkal csökkentek a tavaly év végi árszinthez képest, ugyanakkor az amúgy alacsony 2015-ös árszintről induló Zalaegerszeg vagy Békéscsaba esetében 25-30 százalékos növekedés volt. Jelenleg a legdrágább fajlagos lakásárat Győrben és Sopronban regisztrálta az Otthon Centrum, a legkedvezőbb áron pedig Miskolcon lehet lakást venni.

8 hozzászólásarrow_drop_down_circle

papa.49
Becsokolhat a kontár elkurmány, ha hagyom, ezt ahogy van feldughatják maguknak, ettől nem lesz ,,lakásépítési láz,, AZ BIZTOS!!!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
simmering73
Megnőtt a kereslet az új építésű lakosok iránt. Aha. A Bodri megint benyalt magának.
KERKA
A kormány által elképzelt álom családnak épülhetnek az álomotthonok. Akiknek álomfizetésük van, és bírják majd a havi törlesztést.
20 év múlva újra lesznek kilakoltatások és becsődölt hitelek.
szaboria1
Nem csak az újnak hanem a régieknek is megyfel az ára. Egy egy szobás panelért már 12 milliót kérnek mostan.
papa.49
@szaboria1: Kérni lehet de mennyiért kel el valójában, ez két különböző dolog...
Pestilence
Na majd akkor fog mindenki jól járni, ha beszállnak a nemzeti piramisjátékba.
papa.49
@Pestilence: Amit a kormány csinál az is tulajdonképp egy erősen irányított piramisjáték, ugyanis csak ők nyerhetnek, más nem!!!
Hogy ,,küzdenek az embereket becsapó fogyasztói csoportokat szervezők ,, ellen, úgy hogy ráteszik a praclijukat a bótra!!!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.