Egyre több a mozgásszervi megbetegedés, a szív- és keringési rendellenesség, az anyagcserezavar azért, mert túl sokat ülünk, keveset mozgunk és a táplálkozásunk is gyakran egysíkú.

Az átlag magyar majdnem hat órát ül egy nap, és vannak, akik akár 10-12 órát is eltöltenek ugyanabban a testtartásban.

Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa árulta el, milyen betegségek állhatnak a mozgásszegény élet mögött.

Gerincsérv, porckopás, derékfájás

A mindennapok során gerincünket éri a legnagyobb terhelés, így ha nem alakult ki a fejlődés során a megfelelő tartóizomzat és gyengék a mély-, illetve a hasizmok, derékfájdalom, lumbágó, legrosszabb esetben porckorongsérv alakulhat ki. A gerincoszlopot alkotó csigolyák között porckorongok helyezkednek el, amelyek elősegítik a gerincoszlop hajlékonyságát, mozgékonyságát. A porckorongokat egy kocsonyás mag, illetve egy rostos gyűrű alkotja, amely víztartalma, és így rugalmassága életmódunk miatt csökkenhet. Ebben az esetben a porckorong kiboltosul, elkezdi nyomni az alsó-, vagy felső végtagot ellátó ideggyököket, amely éles fájdalommal, zsibbadással, bizsergető érzéssel jár a végtagokban. Párosulhat hozzá izomerő elgyengülés, súlyos esetben akár bénulás, illetve széklet- és vizelettartási probléma is. Mozgásterápia, gyógytorna, gerincstabilizáló tréning, illetve manuálterápia lehet a megoldás, kiegészítésként pedig fizikoterápia javasolt.

Az átlag magyar napi 12 órát tölt ugyanabban a testtartásban

Fejfájás, szédülés

Amerikai kutatások szerint az elmúlt kb. negyven évben a fejlett országokban két-háromszorosára nőtt a migrén gyakoriságának a száma, a népesség csaknem 10 százaléka szenved migrénben. Kialakulásának pontos oka még ma sem ismert, de a sok ülés és a helytelen testtartás miatti izommerevség, vagy izomgörcs is állhat a háttérben. A koponya alatt és az egyes nyakcsigolya között, vagy az egyes és kettes nyakcsigolya között húzódó pici lokális izmok funkciózavara is kiválthat migrénes fejfájást. Vannak olyan gyakorlatok, amelyek rendszeres elvégzésével sokat javíthatunk állapotunkon, és akár meg is előzhető. Súlyosabb esetben a manuálterapeuta az, aki segíthet a csigolyák közötti blokkok feloldásában.

Anyagcsere-zavarok, 2-es típusú cukorbetegség, elhízás

Amikor több órán át egy helyben ülünk és csak rövid időre állunk fel, a fizikai passzivitás lelassítja az anyagcserénket, a vér- és a nyirokkeringésünket. Csökken a zsírsavak lebontásáért felelős enzimek termelődése, testünk pedig sokkal kevesebb vércukrot hasznosít. A nem megfelelő anyagcsere miatt romlik a hormonok termelődése, gyengébb lesz a szervezet ellenálló képessége, a lelassult anyagcsere és a szervezet kisebb kalóriaégetése miatt pedig túlsúly halmozódik fel. Emiatt megnő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Bár korábban a diabetest az idősek betegségének tartották, ma már a kialakulása egyre korábbi életkorban fedezhető fel, amely mögött sok esetben a mozgásszegény életmód és nem megfelelő táplálkozás áll.

Az átlag magyar napi 12 órát tölt ugyanabban a testtartásban

Mit tehetünk a betegségek ellen?

- Naponta 30 percet végezünk valamilyen testmozgást, munka közben pedig óránként mozgassuk át a testünket!

- Üljünk helyesen, a medencénket középhelyzetben tartva, talpunk érjen le a talajra, bokánk derékszögben, csípőnk és térdünk 100-110°-ban legyen hajlítva, derekunk legyen enyhén homorú helyzetben megtámasztva, vállainkat tartsuk lazán, alkarunk és csuklónk legyen alátámasztva, nyakunk pedig a törzsünk folytatásába essen.

- Szerezzünk be egy dinamikus ülésre alkalmas eszközt: egy fitball labdát, vagy spinális széket.

- Végezzen rendszeresen mélyizom-erősítő gyakorlatokat, napi 20 perccel megelőzheti a későbbi panaszokat, vagy javíthat állapotán.

Forrás: Napidoktor.hu

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

emerencia
Valaha régen ülőmunkám volt és rettenetesen fájt a derekam és a hátam. Akkoriban (nyolcvanas évek) is volt egészségügyi felvilágosítás és kb. ugyanezeket a tanácsokat hallottuk. (A dinamikus ülőeszköz kivételével.) Erőt vettem magamon és megfogadtam. Szépen lassan rendbe jöttem de jött a rendszerváltás. Új uraink úgy határoztak, hogy rengeteg munkahelyen már annyi sem jár, hogy legalább megtámasszuk a hátunkat néha-néha. Még az alkalmi székeket is eltávolították nagyon sok munkavállaló alól. Az egészségügy, szociális helyzet és oktatás rossz állapota mellett még ez is súlyosbítja a magyar emberek életét. Sokan még viccelődnek is azon, hogy nekünk a cég munkaidőben biztosítja az "egészséges" életmódot. A fiatalokért külön aggódom mert nekik még emberszabásúbb munkakörülmények között lenne esélyük arra, hogy megöregedvén ne kínlódjanak mozgásszervi fájdalmakkal. Annyit nem érdemlünk, hogy legalább a számítógép elé leülhessünk. És terjed a métely, egyre több cégnél hallom, hogy elveszik az emberek alól a székeket. Legutóbb városunk hülyenemvagyok áruházában láttam, hogy ifjú leánykák próbálnak időnként valaminek neki támaszkodni mert az ergonomikus székeikben és minőségi puha bőrcipőikben "senyvedő" vezetőik úgy határoztak, hogy akkor is ácsorogniuk kell, ha a munkájuk egy részét ülve is végezhetnék. Ismerősöm hatvanon felüli életkorú édesanyját például egy hipemarketben az új fiatal igazgató kiűzte az irodából az eladótérbe két csípőműtét után. Most a kollégák jóindulatára van utalva. Fasisztoid mentalitással fertőződött országunkban vajon meddig bírja?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.