Szép beszédet mondott Semjén.

Semjén Zsolt szerint a vadászat az emberi kultúra alapja

Széchenyi Zsigmond nemcsak a legnagyobb magyar vadász, de ő "a magyar vadász", annak ideáltípusa, aki pontosan mutatja, mi a különbség az igaz vadász és a puskás ember között – fogalmazott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes pénteken Balatongyörökön, a néhai vadász, író szobrának leleplezésekor.

Véleménye szerint a néhai gróf örök példa a mindenkori magyar vadászok számára, és ő az, akin keresztül a nem vadászok is megsejthetik, átérezhetik, hogy mit jelent vadásznak lenni.

"Az ember részese a naturának és részese a kultúrának, a naturának a gyermeke, a kultúrának a teremtője." A vadászlétnek éppen az a lényege, hogy ez a kettő a legtermészetesebb módon esik egybe -

jelentette ki a politikus.

Semjén Zsolt azt mondta: a természeti lét maga a vadászlét, hiszen mindannyiunk őse vadászott, ha nem tette volna, nem maradt volna életben, és most nem lennénk itt; ennek az öröksége az a szenvedély, ami minden vadászban benne él.

Emlékeztetett: amikor az ember létrehozta a kultúrát, az a kezdet kezdetén a vadászathoz kapcsolódott, elég, ha a rítusokra, a fegyverek díszítésére, az állatok ábrázolására gondolunk.

Senki sem tudott olyan szépen írni a vadászati szenvedélyről, mint Széchenyi Zsigmond, aki a leghitelesebben boncolta az emberi természetben lévő vadászati szenvedélyt, annak gyökerét és mai meglétét. Egyben a bajor-osztrák-cseh-magyar vadászati kultúra megtestesítője, örököse is volt, könyvei pedig nem pusztán a vadászatok leírásai, hanem néprajzi, történelmi ismeretek például Afrikáról.

Széchenyi Zsigmond személye az egész magyar vadásztársadalom és a nem vadászok számára is megkerülhetetlen jelentőségű, mert rajta keresztül be lehet mutatni, "mi a különbség az igaz vadász és a puskás ember között" – mondta.

"Czinege elvtárs vagy néhány újgazdag figura idézőjelbe tett vadászata az a puskás ember vadászata, Széchenyié pedig az igaz vadász vadászata". Ez a különbség "az ember cselekedete" és "az emberi cselekedet" között

- vélekedett Semjén Zsolt.

Hozzátette: a vadász-író magyarsága példaértékű, hiszen a magyar nyelv szépségével zseniálisan tudott fogalmazni, hitvallását pedig jól mutatja, hogy itt maradt, nem ment el Nyugatra, pedig megtehette volna.

Széchenyi Zsigmond (1898-1967) Afrika-vadász, utazó, író kitelepítettként először a Tiszántúlra, majd 1951-ben befogadottként Balatongyörökre került, ahol 1959-ig élt. Alakját Orr Lajos szobrászművész formálta bronzba.

Bíró Róbert, a település polgármestere a Balaton-parti móló tövében elhelyezett alkotás leleplezésekor elmondta: jövőre lesz 900 éve, hogy Balatongyörököt először említették írásban, az évfordulós ünnepi sorozat nyitánya is volt a szoboravatás.

Forrás: MTI

Kép: MTI/Varga György 

63 hozzászólásarrow_drop_down_circle

görbetükör
A magafajta emberé. Aki helikopterről vadászik tenyésztett állatokra, herdálva az ország pénzét.
Ja, a magyar-keresztény kultúra alapja ez is. :(
De szerencsére nem vagyunk egyformák.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Csizmás Kond
...aki nem szereti a sült őzgerincet az írogasson marhaságokat.
Nyírfa
@SystemError: július 17. 19.34

nyugatifeny.hu/2020/01/13/kiderult-mit-epit-a-fold-alatt-orban-a-hatvanpusztai-birtokon-fotok

Családi- és kormánybunker? :DD Az már szinte mellékes is, hogy műemlékvédelmi területen. Orbánnál az ilyen piti kis szempontok nem játszanak.
nezelodo
Hazafias cselekedet lehet hurkot vetni őzgerincért a folyó menti csalitosban...
kokopelli
@görbetükör: Beszalasztani őt az erdőbe (a jólszabott "tehénen a gatya" kabátjában),.és gumilövedékkel megfuttatni!
kokopelli
@cikicakk55: ...még azt is megengednám neki,hogy a Tesco-ban zárás után egy-két "vadat" a kampón ledurran-
cson! Még karosszéket is tolhatnának a kövér hátsója alá!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.