Földrengésszerű változásokat hoz a britek csütörtöki népszavazásának eredménye Nagy-Britannia belpolitikájában és világgazdasági kapcsolataiban is – mondta Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában.

A szakértő azt mondta, egészen biztosan földrengésszerű változásokat fog elindítani az unióból kilépésről döntő népszavazás. A változások kiszámíthatatlanságát úgy érzékeltette: "fejest ugrunk a sötétségbe". Az biztos, hogy a brit belpolitikában, az Egyesült Királyság alkotmányos rendszerében, uniós kapcsolataiban, valamint a brit gazdaság és a világgazdaság többi résztvevője közötti kapcsolatokban egyaránt alapvető változások lesznek – jelentette ki.

Hozzátette: valószínű, hogy hamarosan választásokat kell kiírni az Egyesült Királyságban, mert valakinek tiszta felhatalmazással kell rendelkeznie az unióval való tárgyaláshoz. Ezután jöhetnek az olyan alkotmányos kérdések, mint az esetleges újabb skót népszavazás a kiválásról, illetve akár Észak-Írország hasonló elképzelése is előtérbe kerülhet, hiszen ott is nagyon támogatták a bennmaradást. Mindezek után következhet az egyezkedés az unióval.

Gálik Zoltán azt is fontos kérdésnek nevezte, hogy milyen utat választ ezután Nagy-Britannia a tárgyalásokon. Vajon a világkereskedelmi szervezet szabályai alapján történő kapcsolatra törekszik – amelynek értelmében vámok lesznek például az autóiparukon – vagy megpróbálják a norvég utat, amely az Európai Gazdasági Térségen keresztül hozzáenged a közös piachoz? – tette fel a kérdést. Kitért arra, hogy a svájci modellt is választhatják, de abban az esetben a londoni tőzsde érdekeit nem tudnák úgy képviselni, ahogy szeretnék.

Megjegyezte: az európai elitnek is intő jel lehet, hogy a parlamentben csak néhány képviselővel jelen lévő Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) úgy tudott erőt kovácsolni e kampány mögé, hogy racionális helyett érzelmi témákat – bevándorlás, régi típusú szuverenitás visszahozása – pendített meg, és az emberek hallgattak erre.

A britek számára vonzónak bizonyuló szuverenitásról a szakértő azt mondta: a mai világban a függetlenség nem gyakorolható úgy, ahogy például ötven évvel ezelőtt.

5 hozzászólásarrow_drop_down_circle

pali85
Most már rajtunk a sor.A népszavazáshoz(kötelező bevándorlást elutasítás)bele venni a ki lépést is.Egy füst alatt rendbe jön az országunk,meg szabadulunk a Brüsszeli parancsnokság alól.Dirigáljanak a rokonaik körében,ne nekünk,elégvolt.Hajrá Magyarország,és Anglia.

9
Jankó123
A magyar fejekben a Tiborcz-féle LED lámpák biztosítják a világosságot!
:-)))
Csizmás Kond
...hát persze mert a brittek azok sötétek és mindenki más szőke.
sziha
@pali85: Tudod, pali(madar)kam, innen a UK-bol nezve... ok sem tudjak mit akarnak. A UKIP rogton raugrott arra, hogy kozos piacot akarnak az EU-val. Ha ennyire fuggetlenek, mutassak meg, mit tudnak... Ha a te erveidet nezem... Ok, Mo lepjen ki. De ha utana viktorszkij nem garantal (es mutat fel) min 3%-os GDP novekedest, akkor a valasztotaboraval huzzon az azeri haverokhoz. Mindezt irasban kerjuk elore.
pali85
sziha!Palimadár vagy te,mert anyád félévig szita alatt tartott,hogy a macskák el ne vigyenek,mert nemtudta kitalálni,hogy patkány,vagy madár vagy!De már látom,hogy anyád sem találta ki,mert féreg vagy.Egy buta ,tudatlan liberális.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.