A Kreml szóvivője szerint az ukrán oktatási törvény több rendelkezése korszerűtlen és nem jó.

Elavultnak és félresikerültnek minősítette az ukrán oktatási törvény több rendelkezését Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden Moszkvában.

"Nem tartjuk korszerűnek és jól sikerültnek ennek a törvénynek egy sor rendelkezését" – hangoztatta Peszkov.

A szóvivő emlékeztetett rá, hogy a jogszabály nagyon kemény reagálást váltott ki több, Ukrajnával szomszédos államban. Mint mondta, Moszkvának aggályai vannak a törvény további érvényesítésével kapcsolatban.

Orosz külügy: az új törvény felháborító módon veszi semmibe a mai világot

Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettes kedden a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, hogy az új ukrán jogszabály "felháborító" módon semmibe veszi a mai világ realitásait. Amellett, hogy megszegi Ukrajna nemzetközi kötelezettségvállalásait, "megalázza" az országban élő sok nemzetiség tagjait.

"Kijev tudatosan rombolja a soknemzetiségű állam jogi alapjait, és neonáci hangulatot szít" – mondta.

"Meggyőződésem, hogy Európának és az egész világnak haladéktalanul és keményen kell válaszolnia" – tette hozzá.

Petro Porosenko ukrán elnök hétfőn írta alá az új oktatási törvényt, amelyet szeptember 5-én fogadott el a kijevi parlament, és amely a kisebbségi nyelveken történő oktatás visszaszorítása miatt komoly tiltakozásokat váltott ki belföldön és külföldön, köztük Magyarországon is.

Az orosz külügyminisztérium korábban úgy foglalt állást, hogy az oktatási törvény ellentétes Ukrajna alkotmányával, mert megsérti az orosz ajkú lakosság érdekeit, és a totális elukránosítást célozza.

Az orosz parlament alsóházának a FÁK-országok és az eurázsiai integráció ügyeiben illetékes bizottsága múlt kedden nyilatkozattervezetet terjesztett elő az akkor még Porosenko által alá nem írt ukrán oktatási jogszabályról, amely a dokumentum szerint megfosztja az állampolgárokat az anyanyelvükön való tanulás jogától. Az Állami Duma nyilatkozattervezete rámutat, hogy a jogszabály csak az óvodákban és az általános iskola 5. osztályáig szavatolja az anyanyelvi oktatáshoz való jogot "az Ukrajna tősgyökeres népeihez és nemzeti kisebbségeihez tartozó személyek számára".

Emellett azt tervezik, hogy az 5. osztályig is csak 2020-ig oktatják majd a nemzeti kisebbségek nyelvén a tantárgyakat, azt követően pedig az oktatást Ukrajnában teljességgel és kizárólagosan ukránosítják majd.

A romániai külügy szerint sem jó a törvény

A román parlament a két házelnök által aláírt közleményben tudatta: hamarosan romániai parlamenti képviselőkből és szenátorokból álló bizottság utazik Kijevbe, hogy párbeszédet folytasson az ottani illetékes hatóságokkal a kisebbségek anyanyelvi oktatásáról.

"Az ügyben illetékes nemzetközi szervezetekhez: az Európa Tanács főtitkárságához, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) nemzeti kisebbségi főbiztosához és a Velencei Bizottsághoz fordulunk, hogy jelezzük a törvénymódosítás negatív hatását az ukrajnai közoktatásban" – áll a parlament közleményében.

A román külügyminisztérium közölte, hogy az illetékes nemzetközi szervezetekhez fordul az ukrán oktatási törvény ügyében. Nyomatékosította ugyanakkor, hogy továbbra is határozottan kéri az ukrán hatóságokat, hozzanak olyan intézkedéseket, amelyek biztosítják a román közösség számára az anyanyelvi oktatás jogát.

"Emlékeztetünk arra, hogy Ukrajna a hivatalos kétoldalú találkozók alkalmával mindig kötelezettséget vállalt arra, hogy tiszteletben tartja a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak a nemzetközi normáit, valamint arra, hogy az új szabályozás nem fogja hátrányosan érinteni a román nyelvű oktatás szintjét és minőségét" – áll a román külügyi tárca közleményében.

Az ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) képviselője, Constantin Codreanu azt is bejelentette: pártja kezdeményezi, hogy Románia ne támogassa tovább Ukrajna euroatlanti integrációját.

(MTI)

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.