A Brexit feltételeiről kidolgozott megállapodás alternatíváiról vitáznak és szavaznak szerdán a londoni alsóház képviselői. A Brexit-ügyi minisztérium első vezetője szerint most lenne esély az EU-val novemberben elért, az alsóház által kétszer is nagy többséggel elutasított eredeti Brexit-megállapodás elfogadtatására is.

Akár meg is oldódhatna szerdán a Brexit-válság

A ház kedd este ismertetett, módosított szerdai menetrendje megerősíti, hogy a képviselők a maguk beterjesztette indítványokról tarthatnak szerdán ötórás vitát és szavazássorozatot.

Ezt a konzervatív párti brit kormány szándéka ellenére szavazta meg magának a ház hétfő éjjel.

Az indítvány, amelyet a Konzervatív Párt egyik tekintélyes alsóházi képviselője, Sir Oliver Letwin terjesztett be, gyakorlatilag példátlan kísérlet arra, hogy a parlament kivegye a kormány kezéből a Brexit-folyamat irányítását, és maga próbáljon valamilyen alternatív Brexit-forgatókönyv mögé többséget felsorakoztatni, így igyekezve kitörni a jelenlegi patthelyzetből.

A képviselők úgynevezett jelzésértékű – indikatív – szavazásokat tartanak a beérkező és várhatóan preferenciális sorrendbe szedett megoldási javaslatokról.

Nem biztos, hogy a szerdai voksolásoknak azonnal lesz érdemi eredményük, ha egyik javaslathoz sem sikerül első próbálkozásra többséget teremteni. Ha azonban a szavazások során kialakul egy olyan szűkebb javaslatlista, amelynek egyes elemei esetében a képviselők megítélése szerint van esély a többségi támogatásra, a szavazássorozat a jövő héten folytatódhat.

Theresa May miniszterelnök már az indikatív szavazásokról szóló javaslat vitája és megszavazása előtt közölte, hogy ez "nem kívánatos precedens". Hozzátette: nem tud kötelezettséget vállalni arra, hogy bármely ilyen jelzésértékű szavazás eredményét a kormány ténylegesen végrehajtja.

Az indikatív képviselői szavazások valóban nem kötelezik jogi erővel a kormányt cselekvésre, de több képviselő is úgy nyilatkozott kedden, hogy komoly negatív reakciója lenne, ha valamely javaslat a jelzésértékű szavazásokon nagy többséget kapna, de a kormány ennek ellenére figyelmen kívül hagyná a képviselői véleménynyilvánítást.

John Bercow házelnök feladata a vitára és indikatív szavazásra beterjesztendő javaslatok kiválasztása a képviselők által felvázolt lehetőségek közül, de az előzetes jelzések alapján várhatóan szerepel majd a javaslatok között az EU-val elért megállapodásnál "puhább Brexit" valamely formája, például az, hogy az Egyesült Királyság a Brexit után is maradjon vámuniós viszonyrendszerben az Európai Unióval vagy érvényesítse az EU egységes belső piacának szabályrendszerét, de felmerülhet az EU-tagságról tartandó újabb népszavazás vagy akár a Brexit-folyamat leállítása is.

Ez utóbbit milliók követelik.

Forrás: MTI

1 hozzászólásarrow_drop_down_circle

arcmás
Mit kell ezen annyit görcsölni?
Norvégia nem EU-s tagállam és köszöni szépen jól el van magában, és az EU-val is.
Nincs harc, nincs feszültség, csak él-, és teszi a dolgát mindenki a maguk és mások megelégedésére.

Amúgy az angolok már elvégezték a dolgukat, mert általuk létrejött a hetedik, és egyben utolsó világbirodalom, és benne a vas, és az agyag keveréke, a demokrácia zászlóshajója - a demokrácia és fegyver exportőr szindikátus, a világrendőr, a szabadság, szabatosság, az erő, a korlátlan lehetőségek hazája, a példakép, az ember által létrehozható legfejlettebb társadalmi forma... Valami Amerika.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.