ténytár

Statisztikai munkahelyteremtés

Bár a Ténytár nem foglalkozik jóslással, mégis bátran ki merjük jelenteni, hogy kb. egy hónap múlva 50-60.000 fővel növekedni fog a foglalkoztatottak száma. Sőt azt is, hogy munkanélküliből pedig kevesebb lesz.

Schmitt első éve – nem motor, inkább tönkrement fék 

Egy éve lett köztársasági elnök Schmitt Pál. Az alkotmányozók nehéz feladatot adtak az államfőnek, amikor egyszerre követelték, hogy egy politika-független (a nemzet egységének megtestesítője) és egy óhatatlanul politikai (a demokratikus működés őre) szerepet képviseljen párhuzamosan.

Radikális átalakulás a munka világában – két Magyarország épül?

A Fidesz foglalkoztatáspolitikájának következtében két párhuzamos Magyarország van kialakulóban. Az egyikben a vonatkozó alkotmányos kitétel ellenére a jómódúak egyre kisebb mértékben veszik ki részüket a közterhek viselésében, míg pénzügyi és egyéb előjogaik javarészt megmaradnak – nem utolsósorban ingyen kapják a drága...

Egy évvel a fülkeforradalom után

Alig hisszük, de egy teljes év telt el a II. Orbán-kormány ciklusából. Mindnyájan túléltük, a kormány éppúgy, mint a polgárok, de mégis hogyan? Az ősz hajszálainkon túl mi nőtt, szaporodott az elmúlt évben, mi lett jobb és mi lett rosszabb?

Kistérségek átszervezése: pártpolitikai okok

Ha nem állnak meg a képviselői indítványként előterjesztett indokok, akkor tulajdonképpen miért volt szükség erre, a kistérségi rendszert érdemben nem érintő változtatásra?

Ülésnapon tilos a munkavédelmi ellenőrzés? 

Az ülésnapra hivatkozással nem engedtek be 28 tűzoltót a Parlamentbe - mondta Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke 2011. április 18-án.

Konvergencia program: a reformok útján 

A Matolcsy György által ismertetett konvergencia programban a jobboldali kormányzat egyrészt az átlagos keresetű állampolgárokat érintő juttatások fájdalmas megvágásával, másrészt a korábbi kormányzat strukturális reformterveinek leporolásával kívánja kezelni az államháztartási hiányból fakadó problémákat.

Otthonszülés vita: nem a törvény teszi

Az otthonszülés egy már-már vallási hevületet kiváltó vitává fajult, amelyben eltűntek az árnyalatok, a józanság és a kompromisszumok lehetősége. Mi azonban szeretnénk elkerülni, hogy a vallásháború közepébe kerüljünk.

Gyereknek az utcán a helye?

Az adatok alapján nem helytálló a Széll Kálmán terv azon felvetése, amely szerint túlképzés van a magyar oktatásban. A jelenlegi hosszú tankötelezettség mellett is csak átlagos az iskoláztatás valódi időtartama, miközben a munkaerő-piac a szokásosnál is jobban jutalmazza a magasabban képzetteket.

Önkormányzatok a világban

különféle megoldás alakult ki a helyi önkormányzatok alkotmányos jogállása, feladatai és rendszerük felépítése tekintetében. Magyarország ezeket a modelleket vegyítve egy sajátos szabályozást alakított ki, a helyi önkormányzatoknak Európában egyedülálló - sokak szerint eltúlzott - önállóságot biztosított.

Új alkotmány - a szimbólumokon túl

Az új alaptörvény elsősorban nem új szimbolikájával, hanem éppen - a viták által nem érintett - technikainak tűnő módosításaival hozhat jelentős változást.

Nem véneknek való vidék - a jóléti állam alkotmányos felszámolása

Az alkotmányterv alig észrevehetően a szociális biztonsághoz való jogot egy szociális biztonságra való törekvéssé építi le. Tehát a szociális biztonsághoz való jog már nem lesz levezethető az alkotmányból - így jövőre az állam már nem is köteles azt nyújtani.

Nemdohányzás vélelme

A kormánypárti képviselők által benyújtott javaslat jelentős mértékben korlátozná a dohányzást a közterületen, a munkahelyen, a szórakozóhelyeken, éttermekben és a bárokban.

Jóléti rendszerváltás - elfújta a Széll?

A Széll Kálmán Terv jól illeszkedik a kormány középső és felső középosztály-bázisú politikájába. Az államadósság csökkentésének terheit elsősorban a jóléti rendszer haszonélvezőire, az inakívokra és az alacsony keresetű aktívokra terheli.

Akinek nem mellénye, ne vegye magára!

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának nyitóülésén nagy vihart kavart, hogy Vona Gábor, a Jobbik frakcióvezető-pártelnöke a feloszlatott Magyar Gárda egyesületének formaruhájára emlékeztető öltözékben jelent meg.

Jobbik: Őfelsége ellenzéke?

A Jobbik leginkább a számára ideológiailag elfogadható javaslatokat szavazza meg, de gazdaságpolitikai kérdésekben is gyakran a kormánnyal tart. Ezzel szemben tételesen elutasítja minden olyan törvény támogatását, amely ellene (is) bevethető.

Választójog a politika szolgálatában 

Egyes országoknak sok olyan állampolgára van, akik a határain túl élnek. Ezen országok különböző megoldásokat dolgoztak ki arra, hogy a ezek a polgárok is részt vehessenek a választásokon. A vizsgált 15 ország túlnyomó többségben olyan módszereket alkalmaznak, amelyek valós, arányos, azonban minimális - sok esetben szimbolikus -...

Fékek és ellensúlyok - voltak

A hatalmi ágak elválasztása, a fékek és ellensúlyok rendszere minden demokratikus berendezkedésű államban alapkövetelmény a felvilágosodás kora óta. Ha ezek az elvek nem érvényesülnek a gyakorlatban, akkor nem beszélhetünk demokráciáról.

Benzin ár a csúcson: hol a jövedéki adó csökkentés?

Azt kezdeményezzük, hogy a kormány javaslatával és szándékával ellentétben a benzin árát terhelő jövedéki adó mértéke az EU-s minimumszintre csökkenjen” - mondta Szijjártó Péter 2009-ben, amikor az üzemanyag ára ezelőtt a csúcson volt.

Európa vagy nyugat-balkán?

A vonatkozó európai uniós szabályozással összhangban ma Magyarországon egy üzlet és szórakozóhely megnyitásához alapvetően csak a tevékenység megkezdésének bejelentésére van szükség.

Ispánság vagy tanácsrendszer?

Kétséges lépések az egységes, olcsóbb és egyszerűbb közigazgatás irányába

Nem ígért béremelést a pedagógusoknak Hoffmann Rózsa?

Államtitkár asszony júniusban kifejtette, hogy a méltatlanul alacsony pedagógusbérek rendezésének forrásait ugyan még nem látja, de azt szeretné, ha a következő költségvetésben (azaz a 2011-esben) már legalább "gesztusértékű javítás", azt követően pedig "látványosabb" emelés valósulna meg.

A sajtószabadság vége?

A “médiaalkotmánynak” nevezett törvény jelentősen átalakítja a magyar elektronikus médiumok rendszerét, változtatásai pedig több ponton erősen vitathatóak. A regisztrációs kötelezettség vagy a médiahatóság rendészeti jellegű hatáskörei elbizonytalaníthatják a sajtószabadság híveit, a közmédiumok centralizációja a...

MSZP tulajdonban vannak a pénztárak?

"A kötelező MSZP pénztár lényege, hogy az adófizetők pénzét privatizálták az MSZP holdudvarhoz tartozó pénzemberek és pénzügyi körök számára." - mondta Orbán Viktor a parlament 2010. december 6-ai ülésén a várhatóan megszűntetésre kerülő magánnyugdíjpénztárakra utalva.

A magánnyugdíj nem az emberek saját megtakarítása?  Share this

"Még ma is sokan azt gondolják Magyarországon, hogy ez az ő saját megtakarításuk. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy ezt a pénzt az emberek nem használhatták fel bármikor, bármire." - mondta a magánnyugdíjpénztári befizetésekről Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke az Inforádiónak.

Kárpótoljuk a magánnyugdíjpénztári tagokat

"Amint lehetőségünk lesz rá, kárpótolni fogjuk azt a három millió embert, akitől elvették a magánnyugdíj pénztári befizetését." - jelentette ki Mesterházy Attila, az MSZP elnöke 2010 november 27-én a Budapest Sportaránában tartott nagygyűlésen.

Legfőbb ügyész új ruhája

A legfőbb ügyész jogállását a Kormány által benyújtott törvény jelentősen meg kívánja erősíteni: látszólag az ügyészi szervezet függetlensgét erősítve az eddigi hatéves megbízatási időtartamot kilenc évre emeli, egyidejűleg kizárja azt, hogy az ügyészi szervezeten kívülről nevezzenek ki legfőbb ügyészt.

Vége van a jogállamnak?

Mostanában elég sokat hallhatunk, olvashatunk arról, hogy a friss törvényi változások nyomán már a jogállamnak, vagy akár a demokráciánknak is befellegzett.