Sok helyen több mint harmincéves hidegrekordok dőltek meg, 1985 óta nem volt ilyen hideg a január Magyarországon, az 1901-től tekintett rangsorban pedig a tizedik leghidegebb volt a 2017-es január havi országos átlaghőmérséklet – olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön közzétett elemzésében.

Mint felidézték: "az ezredfordulót követő, jobbára enyhe telek után az újesztendő komoly hideghullámmal köszöntött be". Országos átlagban január 7-én volt a leghidegebb: ekkor napi mínusz 12,1 Celsius-fok volt, ami több mint 10 fokkal maradt el a sokévi átlagtól. A hónap során csupán egy rövid időszakban emelkedett az átlag – és fagypont – fölé a középhőmérséklet, január 13-án és 14-én.

A hónap leghidegebb éjszakáján, január 8-án, Tésán mínusz 28,1 fokig hűlt a levegő. A hó eleji hideghullám utáni enyhülést követő újabb hideg periódus legzordabb napján, január 19-én Sajópüspöki környezetében volt a leghidegebb, ekkor mínusz 25,1 fokig süllyedt a hőmérséklet.

Kiemelték továbbá, hogy az elmúlt hónap rendkívül hideg időjárását a "zord" (amikor mínusz 10 foknál is hidegebb van) napok száma is jól mutatja. Országos átlagban csaknem két hétig mínusz 10 fok alatt maradt a minimumhőmérséklet.

Emellett országos átlagban 21 nap felelt meg a téli nap kritériumának (amikor a maximumhőmérséklet nem éri el a 0 fokot) – írta a meteorológiai szolgálat, hozzátéve: ez 10 nappal több, mint az 1981-2010-es átlag. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Beszterec állomáson csaknem egész hónapban, 29 napon keresztül voltak fagyosak a nappali órák is.

Mindemellett idén januárban két héttel több volt a "hideg" (amikor az átlaghőmérséklet mínusz 5 fok alatt van) nap is az 1981-2010 közötti 30 éves időszakban tapasztaltnál.

Kitértek arra is, hogy az Északi-középhegységben ekkor átlagosan 25-30 centiméteres hótakaró alakult ki. Január 15-én, Kékestetőn 43 centiméter vastag volt a hó, ez egyben a havi legnagyobb hóvastagság érték. A hótakaró országszerte megmaradt, mivel a hónap második felében jóval átlag alatti hőmérsékletek domináltak.

A Balaton vízfelszíne január 3-án fagyott be, mely fokozatosan hízva január 22-től elérte a 30 centiméteres vastagságot.

A 2017. januári középhőmérséklet országos átlagban csaknem 5 fokkal (4,8 fokkal) marad el a mínusz 1 fokos normálértéktől – olvasható a meteorológiai szolgálat elemzésében, melyben megjegyzik, hogy a leghidegebb telek jellemzően a múlt század első felében voltak: a januári legalacsonyabb hőmérséklet (mínusz 34,1 fokot) 1942-ben mérték Baján.

4 hozzászólásarrow_drop_down_circle

papa.49
Ja ez a ,,globális felmelegedés,, hát persze ahogy azt a Móricka elképzeli!!!
Ez az ország a kontinentális éghajlati övben van rövid életem (68 év) alatt jó pár ilyen évet átéltünk!!!Az hogy az ,,időjósok,, kb. se tudják eltalálni az időjárást nem meglepő, röhögjetek ki de a ,,Luca naptár,, pontosabban megjósolja az időjárást, mert az valóban csak JÓSOL!!!
simmering73
A Föld egy interglaciálisban (két jégkorszak közötti felmelegedésben van), azaz egy következő jégkorszak felé halad. A jégkorszakok ciklikusan követik egymást 100ezer évente (jelenleg elfogadott teória). Az interglaciálisokban előfordulnak mini jégkorszakok és mini felmelegedések. Ez természetes folyamat, tehát a jelenlegi globális felmelegedés is az és ezt teljes egészében az emberiség nyakába varrni több mint dőreség.
Peller Anikó
@simmering: nagy butaságot írtál, mert a jelenlegi felmelegedés 50, legfeljebb 100 év alatt következett be és eszét vesztve gyorsul.

A 100ezer éves ciklusokhoz képest ez valóságos robbanás.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.