A Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint az orosz-magyar gazdasági együttműködés erősítését és a paksi bővítést is támogatja a többség.

Az MTI-hez is eljuttatott felmérés szerint 89 százalék hallott arról, hogy Magyarország és Oroszország megállapodott a paksi bővítésről. A megkérdezettek 52 százaléka tartja szükségesnek a bővítését, 25 százalékuk ellenzi azt, 23 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.

Mint írták: jelentősen nagyobb a megállapodást előnyösnek tartók tábora (42 százalék), mint az azt elutasítóké (23 százalék).

Pártokra lebontva a Fidesz-szimpatizánsok kétharmada nagyon előnyösnek, vagy inkább előnyösnek tartja a paksi bővítést, 5 százalékuk tartja nagyon hátrányosnak, vagy inkább hátrányosnak. A baloldali összefogást támogatóknak csaknem fele (49 százalék) hátrányosnak, vagy inkább hátrányosnak ítélte meg, 19 százalékuk viszont nagyon előnyösnek vagy inkább előnyösnek. A jobbikosok körében jelentősen többen vannak a paksi bővítést támogatók (41 százalék), mint az azt ellenzők (22 százalék). Az LMP szimpatizánsok közül 10 százalék inkább előnyösnek, 40 százalék viszont nagyon hátrányosnak, vagy inkább hátrányosnak tartja a bővítést.

A Nézőpont Intézet úgy véli: "a paksi bővítés pozitív megítélésének hátterében az állhat", hogy a megkérdezettek 55 százaléka, de még a baloldali összefogás pártjaival szimpatizálók 48 százaléka is a mostaninál szorosabbra fűzné Magyarország és Oroszország gazdasági kapcsolatait. A felmérés szerint a Fidesz-szimpatizánsok 65, a Jobbik-szimpatizánsok 59, az LMP-t támogatók körében 44 százalékos az orosz-magyar gazdasági együttműködés támogatottsága.

Az intézet összefoglalva azt állapította meg, hogy mind az orosz-magyar gazdasági együttműködés erősítése, mind a paksi bővítés a társadalom többségének támogatását élvezi, így – mint fogalmaztak – "aligha alkalmas a baloldal számára kampánytémának".

A közvélemény-kutató cég reprezentatív felmérése január 20. és 25. között ezer ember megkérdezésével készült.

62 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Vizual
Ez a Nézőpont intézet az ország szégyene. De remélem ezt a csalást is kivizsgálják.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Tekla
@aremy: Az urán bánya alkalmazottainak száma és a munkanélküliség?
F_Viktor
@Desischado: Elég megnézni mit csinál(t) Putyin Ukrajnában...
F_Viktor
@Tekla: Igazad van, 2010-ben a fityesz mindenféle programmal tudott nyerni. Ez akkor, a gyűlöletkeltés-kampánnyal lehetséges volt, de egyszer volt Budán kutyavásár.

Tekla, az uránbányászatra gazdaságot építeni nem lehet (62,5 km2-ről beszélünk!). Ennek több oka van:
- Az atomerőművek bezárásával (2 éve kis emelkedés után) újra csökken a dúsított urán világpiaci ára, jelenleg a mecsekből kitermelni nem gazdaságos,
- több 100 milliárdos beruházás lenne a bányamegnyitás, amit részben az állam, részben az ausztrál WildHorse állna,
- az uránbánya fénykorában is csak 7 000 embert foglalkoztatott. Jelenlegi tervek szerint egy bányamegnyitás 1 500 embernek tudna munkát adni,
- környezetvédelmi problémák: A tervezett évi 1,2 millió tonna érc felhozatala hatalmas ökológiai terhelést jelentene. Csak példaként mondanám, hogy az 1998-ban bezárt bánya rekultivációja 2012-ben fejeződött be, ára 30 milliárd forint volt.
Tekla
@F_Viktor: Köszönöm a korrekt tájékoztatást, így értem . Így kéne elmagyarázni az embereknek , nem hülyének nézni őket.
F_Viktor
@Tekla: Paks ügyben is csak úgy tudnának szavazni a Zemberek ha szakértők elmondhatnák szakvéleményüket, s nem politikusok feltételezései alapján erőfölény alapján (2/3) politikai döntést hoznának a törvényhozók.
aremy
@Tekla: én nem az uránbányánkról beszéltem hanem hogy milyen környezetbarát mert
az az energia amiből elő állítják az ugye szennyezi a környezetés a tárolása is.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.