Bár eredetileg 22 ezer tanár került be az idei minősítési eljárásba, abban végül csak 5451 vesz részt – tudta meg a Népszava az Oktatási Hivataltól (OH).

Intő jel Orbánéknak: A pedagógusok háromnegyede nemet mondott a minősítésre

A résztvevők számának csökkenését az tette lehetővé, hogy tavaly még kötelező volt a Pedagógus II.fokozat elérése, de az idei évtől már nem. Az 5451 emberből csak 1671 vállalta mégis ezt az eljárást, a többség gyakornok lehet, mert nekik még mindig kötelezően minősülniük kell.

Az eljárás rengeteg plusz terhet jelent a nevelés-oktatással összefüggő munkák mellett. El kell készíteni egy részletes portfóliót, amit egy szóbeli „vizsgán” kell megvédeni. A magasabb fokozatba lépés magasabb fizetési kategóriát is jelent, ám a Pedagógus I. és a Pedagógus II. kategória alsó fizetési határai között csak bruttó 17 ezer forint a különbség.

A lap szerint a Pedagógus II. minősítési eljárásban résztvevők számának csökkenésében szerepet játszhat az is, hogy a kormány visszamenőleg módosított a portfóliók elbírálásán, azt kibővítette a pedagógusok digitális kompetenciáinak mérésére vonatkozó olyan tartalmakkal, amelyek még nem voltak pontosan ismertek, amikor a portfóliókat tavaly el kellett készíteni.

Ez visszamenőleges szabályozás, ami az érintetteknek hátrányos, a portfóliók elkészítői ezzel pontokat veszíthetnek – mondta a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője, Nagy Erzsébet. A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás szerint nem túl sportszerű meccs közben módosítani a szabályokon, de a módszer törvényességi aggályokat is felvet.

A Belügyminisztérium szerint ugyanakkor az idei eljárásban is gond nélkül alkalmazható az új szempontrendszer, mert a változásokról az érintetteket többször tájékoztatták. A köznevelésért is felelős tárca úgy látja, a portfóliók szóbeli védéséig még van idejük a pedagógusoknak arra, hogy felkészüljenek, vagyis a védésen és az azt követő szakmai beszélgetésen szóban is „tanúbizonyságát tudják adni digitális kompetenciáik meglétének.”

Forrás: 24.hu, Népszava

3 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Pálinkás Pál
valaki azt hiszi ez érdeklia puhost?? az nagyon ostoba...a cigó csak az erőszakból ért...
verőce21
Butaság, ahogyan a pedagógusok viselkednek. Pont a pedagógusok...? Amilyen minősítést el lehet érni, azt meg kell szerezni! Később, soron kívül nehezebb...! :)

Itt ragadnám meg..., a pénz a minősítések utáni emelésekre már most rendelkezésre áll a tankerületekben...! Tulajdonképpen múlt évben is, egész évben megvolt az Államkincstári "céltartalék alapban" a pedagógus béremelés összege. De most lett felszabadítva az alap - az eu-s pénz beérkezése után - úgy, hogy abból ~400 milliárd Ft-ot már átutalt a kincstár közvetlenül az 58 tankerületnek...! Ez már az egész évi béremeléseket fedezi, addig a tankerületek kamatoztatják a számlájukon... :)
jancsipapa
Az élet minden területén ,minden szinten nap mint nap minősítik a dolgozókat . Miért lenne ez másként a pedagógusok esetében ...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.