Ha az emberek túl sok időt töltenek a neten, az tragédiához vezethet - véli Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek. Szerinte nem a fiatalokkal van baj, hanem a jelenlegi középkorú generációval, amelynek tagjai örökké kamaszok akarnak maradni.

A fiatalokról, a kortárs kultúra értékeiről és az internetről is szólt a Kultúra Pápai Tanácsának szombaton véget ért vatikáni plenáris ülése, melynek eredményeit a tanács tagja, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek összegezte az MTI-nek.

"A világ számos régiójából hallottunk beszámolókat, melyek megerősítették, hogy a fiataloknak sincsen teljesen más kultúrája, mint az idősebb korosztálynak. A fiatalokat a mélyszegénység és munkanélküliség kényszeríti vándorlásra és kultúraváltásra Amerikában éppúgy, mint Európában. Közel 15 százalékra tehető a sokkoló, markáns rétegkultúrában élő fiatalok aránya: idetartoznak például a Latin-Amerikából a kontinens északi részébe migráló, kísérő és gondoskodás nélküli, nagyon nehéz sorsú fiatalok. Az ő emberi megszólításuk, az életbe való normális bekapcsolásuk, a lelkiismeretlen kizsákmányolástól való megvédésük rendkívüli feladat"- foglalta össze Erdő Péter a Kultúra Pápai Tanácsának február 6-9. közötti plenáris ülésén elhangzottakat.

Az 1982-ben alapított tanács találkozója a feltörő fiatal kultúrákról szólt. Ahogyan Gianfranco Ravasi bíboros, a tanács elnöke nyitóbeszédében hangoztatta, az egyház a mai 15-29 évesek külső-belső világát is "összetettnek, gyorsan fejlődőnek, de értékekben bizonytalannak látja".

Erdő szerint nem "a fiatalokkal van baj, hanem a jelenlegi középkorú generációval, amely ifjúságkultuszban szenved. Örökifjú akar lenni, annál is inkább, mivel erre ma számos lehetőség van, legalábbis a piac ezt ígéri az életkor elleni kenőcsökkel és egyéb szerekkel, melyekkel az ember élete végéig fiatal maradhat".

"A felnőttkor mást jelent: felelősségvállalást másokért. Ma az öregség, halál, betegség kiszorul a köztudatból, pedig a felnőtt magatartás az, amikor a halál tényének elfogadása és ismerete mellett is igent mondunk az életre. Hogyan lehetnének a felnőttek a fiatalok példaképei, amikor a felnőttek többsége kamasz akar maradni. Az iránymutatás hiánya visszahat a fiatalságra, mely ezek után persze, hogy nem akar felnőni" - hangoztatta a bíboros.

Hangsúlyozta, hogy a "felelősségtudat erősítésében, az élet objektív nagy kérdéseivel való szembenézésben az egyház segíthet az egzisztenciális problémákra válaszoló igehirdetéssel. Csak ez alapján lehet hatékony a bevezetés a hit részleteibe és a liturgia világába".

Ami a digitális ifjúsággal való sebességtartást illeti, a Vatikán az elsők között szólt a fiatalokhoz interneten.

"A fiatalok többségének a számítógép nem puszta információs eszköz, hanem életmód, élettér. Régen a város főterén ismerkedtek egymással, itt vették észre egymást, és itt áll a templom is. Most a fiatalok a virtuális térre állnak ki. Az egyház párbeszédet keres azokkal, akiknek az életmódja kvázi virtuális. Hiszünk abban, hogy a képernyő előtt ülve is felfigyelnek arra, ha valaki megszólítja őket és barátságot ajánl nekik"- mondta Erdő. Hozzátette: "a virtuális valóságon kívüli valóság azért létezik".

Erdő szerint hasonló jelenség uralta a római birodalom utolsó évszázadait, mely felemésztette természetes erőforrásait. "Nem csak a kőolaj apadhat ki. Az ember ideje és figyelme is hatalmas természetes erőforrás, ha ezt az internet teljesen kimeríti, akkor társadalmi méretekben ez is tragédiát okozhat" - hangsúlyozta.

Erdő elmondta, neki még nincsen Facebook-profilja és Twitter-fiókja, de nem kizárt, hogy az esztergom-budapesti egyházmegye így is megszólítja a fiatalokat.

"A kelet-közép-európai és a dél-európai fiatalok közötti különbség a munkához való viszonyban van. Az olasz fiatalok sorsa a munkanélküliség, magyar kortársaik aktívabbak, sokan fiatalon már felelős beosztással bírnak, saját keresetükből élnek, főleg onnan vándorolnak el, ahol tartós munkanélküliség alakul ki"- vélte Erdő.

A Kultúra Pápai Tanácsa két év múlva következő plenáris ülésének az interkulturalitás lesz a témája, "melynek Európában különös vetülete van a nemzetek és az egyház életében is főleg a mostani lélektani és kulturális helyzetben".

81 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
bundi
@dubitus: ez 10 pontos volt részemről. de ne félj nemsokára kioktat a kedves buszsoffőr úr és te is kívűlről fogod fújni még a lágyvas gyártási technológiákat is.
dubitus
@lbs: Nem kivánok vallásfilozófiai vitát nyitni, de meg kell jegyeznem:
#1.: Jézus zsidónak született, zsidóként nevelkedett és zsidóként halt meg;
#2.: "Ennek a vallásnak a pillérje a megalapítója Jézus Krisztus..." Ebben tévedsz, Jézus nem akart új vallást alapítani, Ő a zsidó vallási gyakorlatot akarta megtisztítani. (Lásd: kalmárok kiűzése a templomb
dubitus
@lbs: Bocsánat, de valami elromlott...
.
Nem kivánok vallásfilozófiai vitát nyitni, de meg kell jegyeznem:
#1.: Jézus zsidónak született, zsidóként nevelkedett és zsidóként halt meg;
#2.: "Ennek a vallásnak a pillérje a megalapítója Jézus Krisztus..." Ebben tévedsz, Jézus nem akart új vallást alapítani, Ő a zsidó vallási gyakorlatot akarta megtisztítani. (Lásd: kalmárok kiűzése a templomból.) Halála után, tudtán és akaratán kívül kreálták az "új vallást", elismerve az Ószövetséget.
Mivel az Újszövetség az Ószövetségen alapul, Mózesnek ugyanúgy köze van a keresztyény valláshoz, ahogyan a cseresznye magnak a cseresznye fához.
.
Mivel a cikk az internet éltal okozható társadalmi tragédiáról szól, a "vallási vitát" nem kivánom folytatni.
Mindenkitől elnézést az offért!
Proli
@dubitus: Bocs, hogy belekottyantok, de apró tévedésben leledzel!
Az újszövetségre épül a római katolikus és más keresztyén egyház!
Jézus az utolsó vacsorán amikor a kenyeret megtörte és a bort megosztotta, deklarálta az új szövetséget az Úr és az őt követő emberek között.
János apostol volt a legképzettebb és az ő munkálkodásának a következménye a ma ismert egyház.
Igaz, sok torzításon ment keresztül, kezdve a lateráni zsinattal és a többi biblia átírással.

*

A témához szólva:
Ray Bradbury ezt sajnos előre megírta.
Amikor a 90-es évek elején a régi TV 3 volt, az alkonyzóna sorozatban egy negyvenperces filmben láttam viszont a novellát.
cpapp
Szerintem tragédiát az okoz, ha az emberek a misén hallgatják ezredszer ugyanazt. Elhülyüléshez vezet.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.