Törökországban 3,5 millió szíriai és 500 ezer iraki menekült él, és az ankarai vezetés a menekültkérdésben segítséget vár európai és más országoktól – mondta Recep Tayyip Erdogan, a Török Köztársaság elnöke kérdésre válaszolva hétfőn az Országházban.

Erdogan megköszönte Magyarországnak a török EU-csatlakozáshoz nyújtott támogatását
Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

A török államfő az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélés utáni közös sajtótájékoztatójukon úgy fogalmazott: "ha minden kaput megnyitnánk, akkor egész más kép tárulna elénk." Egyúttal azt is elmondta, hogy már megkezdődött a menekültek visszatelepülése, több ezer szíriai már visszatért hazájába.

A tárgyalás témáival kapcsolatban kiemelte:

továbbra is nagyon fontos az együttműködés Magyarországgal, meg kell erősíteni a magyar-török kapcsolatokat.

Recep Tayyip Erdogan hangsúlyozta: a két ország együttműködése több területen kitűnő. Kitért a felső szintű stratégiai tanács munkájára, közölve: jövő tavasszal lehet a tanács következő ülése, ezúttal Magyarországon. Az ülés újabb lendületet adhat a kétoldalú stratégiai együttműködésnek – mondta.

A török elnök megköszönte Magyarországnak a török európai uniós csatlakozáshoz nyújtott támogatását.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez a folyamat már 1963-ban megkezdődött, és mindeddig csak hitegették Törökországot, amit az EU egyetlen más országgal sem tett. Azt mondta, az uniónak el kell döntenie, fel akarja-e venni Törökországot vagy sem, mert "elértünk a türelem határához".

Recep Tayyip Erdogan arról is beszélt, hogy a gazdasági vegyes bizottság a jövő hónapban ül össze ismét, és a turizmusban rejlő lehetőségekről beszélnek majd, valamint arról, hogy a világ különböző pontjain milyen közös befektetésekre nyílik lehetőség. A török légitársaság Budapest és az indiai Mumbai között közvetlen járat indítását tervezi – tette hozzá.

Emlékezetett arra a célra is, hogy

a kereskedelem volumenét ötmilliárd dollárra emelnék. Ezt az értéket mielőbb el kell érni, és a jelenlegi tendenciák elégedettségre adnak okot

- jelentette ki.

A török államfő megjegyezte: Magyarország és Törökország szövetségesek a NATO-ban.

Emlékeztetett: öt év után érkezett ismét Magyarországra, ezúttal államfőként.

Azt mondta: a 16. században magyar területre érkezett Gül Baba sírhelyét megőrizték, restaurálták, és ez a türbe a közös múlt fontos szimbóluma. Azt is felidézte, hogy az első világháborúban egy fronton harcoltak a magyar katonák a törökökkel, és emléküket megőrzik.

Kérdésre válaszolva a török államfő üdvözölte, hogy az Európában élő törökök legalább 60 százaléka rá szavazott. Ők tudják, mi történik Törökországban – fűzte hozzá.

(MTI)

5 hozzászólásarrow_drop_down_circle

RonaGyuri
miközben - szlogeneikben - Európa kultúráját féltik! Még viccnek is durva! =))
relatív
Mert más támogatója úgy sem lesz...
Nessy
Ott nincsenek "védendő magyarok", ergo nem szólnak bele a török belügyekbe, mint Ukrajna esetében, és nem vétóznak.
Na, most elvtársak, a keresztény kultúra mellé jó lesz kezdeni a muzulmán kultúra tanulmányozását is. Valahol meg van az öt világvallás c. könyv, elő kell ásnom valamelyik könyvespolcról. Úgy mellesleg a pravoszláv vallást se feledjük, és régi orosz leckéinket.
simmering73
"A Demokratikus Koalíció gyávasága és totális alkalmatlansága, hogy tudomásul vette a saját tüntetése betiltását. Egy diktatúrában a törvénytelen rendelkezéseknek nem szabad engedelmeskedni, és lemondani az emberi jogok melletti demonstrációról. Nevetséges, hogy a DK ezután lefújta a saját tiltakozását és engedelmeskedett a törvénytelenségnek."
nepszava.us/magyarorszagon-muszlimok-tuntethetnek-magyarok-nem/
görbetükör
Most akkor mégis jó az Eu tagság?
Orbán mennyit ostorozza, Erdogan meg mégis tag akar lenni és Orbán segítené benne? Ezek mazochisták?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.