Igazság- és jóvátétel nélkül "országunk jelenlegi válságos állapota nem orvosolható", és az egykor elkezdődött rendszerváltozás sem vihető sikerre, amiért "mi is mindnyájan meghátrálás nélkül harcolunk, és amiben állhatatosan reménykedünk" – jelentette ki Tőkés László fideszes európai parlamenti képviselő Brüsszelben kedden.

Tőkés László az 1989-es temesvári forradalom 30. évfordulójára emlékező, az Európai Parlamentben rendezett konferencián hangsúlyozta, hogy a forradalom megnyitotta Románia útját a szabad és demokratikus egyesült Európa felé.

A kelet- és közép-európai rendszerváltozás pedig "új fejezetet nyitott öreg kontinensünk történetében", és lehetővé tette a vasfüggöny, illetve a hidegháború által megosztott Európa újraegyesülését – hangoztatta.

Romániából nézve, illetve az Európai Unióban körülnézve méltán lehet hiányérzetünk annak láttán, hogy a rendszerváltó országok és az unió, valamint az utókor miként becsüli meg korszakváltó közös múltját, ezzel együtt pedig önmagát

- fogalmazott.

Mint emlékeztetett, annak idején egy kis református temesvári gyülekezet vívta élet-halál harcát az ateista-kommunista Ceausescu-diktatúrával és hírhedt titkosszolgálatával, a Securitatéval.

Noha Románia ma "fürdik" a nemzetközi reflektorfényben, még mindig posztkommunista rendszer van hatalmon, amelyből származó "mindenfajta nyomorúság köszön vissza harminc év távolából"

- emlékeztetett.

Kiemelte, a "nemes kezdetekről és reményekről nem szabad elfeledkezni", emlékezni kell arra, hogy "honnan indultunk, nyíltan szembenézve azzal, hogy három évtized elteltével hová és mire jutottunk". Véleménye szerint a kérdésekre adott válaszok nem mondhatók megnyugtatónak. A kezdeti reményekben és tervekben ugyanis csalódni kellett, mivel a temesvári népfelkelés romániai forradalommá való kiszélesedését követően azonnal államcsínnyel térítették el, és attól fogva forgatókönyvek szerint alakultak a dolgok, melyek végletes módon megakasztották és eltérítették a romániai rendszerváltozást.

Egy pillanatra sem szabad megfeledkezni a múlt század totalitárius rendszereinek ártatlan áldozatairól és gyászos tanulságairól, hogy az 1989-ben elkezdett "rögös úton" haladva valóban együtt lehessen tovább építeni az "erős, egységes és versenyképes Európát" – húzta alá.

Tőkés László kijelentette, a rendszerváltozást tovább kell folytatni, amely a kisebbségpolitikára is vonatkozik, hogy végre olyan világ épüljön ki a közép- és kelet-európai országokban, amelyben emberhez méltó módon lehet élni.

Gál Kinga fideszes európai parlamenti képviselő beszédében kiemelte, az elmúlt évtizedek alatt semmi sem változott Romániában, ahol ugyanolyan másodosztályú állampolgárokként néznek a magyarokra, mint korábban. Az elszenvedett veszteségek "újabb pofont jelentenek" a bizakodni merő erdélyi magyarság számára.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy Temesvár nélkül nem valósult volna meg határnélküliség, nem hallathatná hangját a kisebbségi magyarság az Európai Parlamentben, és nem lenne annyi magyar állampolgár Erdély-szerte, sem magyarországi támogatás számukra.

"Éberségre, emlékezésre és az erdélyi magyar közösség jussának megőrzésére tanít Temesvár, amely a ki nem apadó remény szimbólumává vált" – tette hozzá Gál Kinga.

Forrás: MTI

2 hozzászólásarrow_drop_down_circle

staro2
Az igazságtételt-amit tőkés expispek annyira hiányol-a Securitate besúgók nevének nyilvánossá tételével kellene kezdeni.
Ezt valamiért most ő sem követeli.
Eladott Ország
Tudom, hogy a politikának semmi köze a gerinchez, a következetességhez és az erkölcsi alapvetésekhez, de azért mégis szomorú látni, hogyan válik az elvtelenség okán napról napra kiszolgáltatottabbá a határon túli (a magyarországihoz hasonlóan rommá hülyített) magyar közösség. A látszat ellenére ezen a kiszolgáltatottságon a magyar adófizetői milliárdok mit sem segítenek. Amikor Kelemen Hunor mérhetetlen prosztósággal elutasítja a formális párbeszédet is Orbán Viktor és a Fidesz politikai ellenfeleivel ellenségeivel, akkor – sok évvel ezelőtti állásfoglalásai fényében – ez azt jelentheti, hogy szerinte csak annak van joga Erdélyben időt eltöltetni és energiát befektetni, aki ehhez anyagi támogatást is mellékel. Ha nekünk adja a pénzt, akkor az a (nemzet)politika jó, amit a pénz gazdája képvisel. Akkor nem ránk tartozik a Budapestről évek óta dübörögtetett – Erdélybe is beszivárgott migránsozó – gyűlöletpolitika, a felelőtlen nemzetállami hőbörgések, az Európa-ellenes, etno-nacionalista, populista szólamok. Egyszóval mindaz, ami ellen Romániában egy magyar politikai szervezetnek, azaz Kelemen Hunornak és pártjának állítólag naponta fel kell vennie a harcot.Sajnos Kelemen Hunornak már nincs más választása, mindent meg kell tennie azért, hogy kellő számú erdélyi szavazattal honorálja Orbán Viktor nemzetpolitikai nagylelkűségét. Ha nem hozza a számokat, bukik az apanázs .Tőkés László zsebpártja is tudna erről mesélni, ugye.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.