Navracsics Tibor szerint a Kúria devizahitel-szerződésekkel kapcsolatos döntésének legfontosabb megállapítása az, hogy széles körű társadalmi problémákat, mint amilyen a devizahitelügy, jogalkalmazással nem, csak jogalkotással lehet kezelni. A miniszterelnök-helyettes a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában arról is beszélt, hogy szerinte a kormány az elmúlt években jól élt a kétharmados többséggel.

Az interjúban felidézték a devizahitelesek ügyében decemberben hozott Kúria-döntést, amely szerint a devizaalapú kölcsönszerződés önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem ütközik jogszabályba, sem jó erkölcsbe, nem uzsorás és nem színlelt szerződés. Az egyoldalú kamatemelések és az árfolyamrés ügyében ugyanakkor az Európai Bírósághoz fordult a legfőbb bírói testület.

Navracsics Tibor szerint a Kúria döntésének legfontosabb megállapítása, hogy széles körű társadalmi problémákat, mint amilyen a devizakölcsönök ügye is, jogalkalmazással nem, csak jogalkotással lehet kezelni. Ez azonban nem egyszerű, mert a devizahitelesek nem alkotnak homogén csoportot, a szerződések nem egységesek, ám mind a jogalkalmazó, mind a jogalkotó kénytelen bizonyos fokig "tipizálni", valamilyen általános jegyet keresni – magyarázta a közigazgatási és igazságügyi miniszter.

Az egyoldalú kamatemelés és az árfolyamrés ügyében – folytatta – a Kúria megvárja az Európai Unió Bíróságának iránymutatását, és ezt követően hozza meg a maga döntését, bár "biztos vagyok benne, hogy megvan a saját álláspontja".

A miniszterelnök-helyettes szerint ha a Kúria megválaszolja a hátralévő kérdéseket, és ez alapján is úgy tűnik, hogy csak a jogalkalmazással nem lehet megnyugtatóan rendezni a devizahitelesek helyzetét, akkor ismét a jogalkotónál pattog a labda.

Felidézte egyúttal, hogy tárcája tavaly nyáron megbízást kapott arra, tekintse át a jogalkotási lehetőségeket, vizsgálja meg, hogyan lehetne jogi úton kezelni a devizahitel-szerződések ügyét. Több változatot is kidolgoztak, amelyeket szükség esetén aktualizálni kell – tette hozzá.

Navracsics Tibor a rádióinterjúban beszélt arról is, hogy minisztériumának egyik szakterületét, a közigazgatási reformot a kormány egyik sikertörténetének tartja, azon belül pedig a roma referensi rendszerrel sikerült új fejezetet nyitni.

A kormányzati ciklust értékelve a miniszterelnök helyettese úgy fogalmazott: "az elmúlt három évben jól éltünk a kétharmados mandátum adta felhatalmazással, illetve kötelezettséggel", és a kabinet mindent megtett azért, hogy Magyarország a régió egyik legversenyképesebb országa legyen. Komoly elvégzendő feladat nem húzódott át erre az évre – mondta.

Jelezte ugyanakkor, hogy 2014-ben a magyar politikai rendszer minden szintjén megújul, így ez az év felfokozott politikai hangulatú lesz.

37 hozzászólásarrow_drop_down_circle

kedwes
navracsics tibor (igen így kisbetűvel) nem volt kellően meghatározott a kijelentése, pontosítok:
"... a kormány az elmúlt években jól VISSZA-élt a kétharmados többséggel."
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
hallgatag
@Meine Ehre heisst Treue: Meg van erre a kidolgozott koreografia !!!
Meine Ehre heisst Treue
@hallgatag: Meg bizony, értenek a nép manipulálásához.
hallgatag
@Meine Ehre heisst Treue: Nem a nép, hanem az agymosott birkák !!
Meine Ehre heisst Treue
@hallgatag: A fidesznek az agymosottak kellenek, ők jelentik számára a népet.
spu00
Érdekes módon mindenki támadja a jelenlegi kormányt, hogy nem tett semmit a devizahitelesek érdekében. Tudomásom szerint nagyon sokat, de hogy nem eleget azt elismerem, de nincs olyan lehetősége ami alapján teljes mértékben megoldható lenne. Egy fiktív lehetőség, ha átvállalná a devizában történő kifizetést,akkor meg az ország menne tönkre, ebben Önök is benne szerepelnének. De érdekelne, hogy mit tettek az Önök által várt 2014-s rendszer váltók 2008-2010 között regnálásuk idején? Na, ehhez kell hasonlítani a most történteket.De fel lehetne tenni, hogy miért adták el a bankokat, s innen levezetni a deviza hitelesek problémáját,vagy miért nem homályosították fel a hiteleseket, hogy a korábbi 20 évben háromszorosára emelkedett a devizák ára, s aki ilyen időszakra vette fel a hitelt, akkor erre számíthat.Ki volt hatalmon 2003-2010 között? ki felügyelte a pénzügyet? az akkori MNB elnők tiltakozott adeviza hitelek bevezetése ellen, de lehurrogták.Felhívták a figyelmet az árfolyam biztosítás lehetőségére? Nem, s miért nem? Számtalan kérdés válasz nélkül? De hát Önök mindent tudnak, főleg úgy ítélkezni, hogy nem veszik tudomásul a történéseket, mert akkor nem tudnának ilyen hévvel támadni.
coni
"Navracsics: úgyis az lesz, amit mi akarunk"

Hajlamosak elfelejteni, hogy a mi a szavazók 52,7% (volt 2010-ben) és az ők (47,3%) is itt élnének, ha lehetne.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.