A magyarok tudatába mélyen beleégett mind a nagyhatalmi agresszió, mind pedig Trianon traumájának emléke, ezért mi pontosan tudjuk, hogy Ukrajna népe számára miért annyira érzékeny seb a Krím annexiója – jelentette ki Áder János köztársasági elnök hétfőn Kijevben, a Krími Platform elnevezésű rendezvénysorozatot megnyitó csúcsértekezleten mondott beszédében.

Áder bátor beszédet mondott, az oroszok ennek most nem örülnek
Áder János köztársasági elnök beszédet mond a Krími Platform elnevezésű rendezvénysorozatot megnyitó csúcsértekezleten Kijevben, a Parkovij konferencia központban 2021. augusztus 23-án. Mellette Sauli Niinistö (b) finn, Kersti Kaljulaid észt elnök (b3) és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke (b4). MTI/Bruzák Noémi

Az államfő hangsúlyozta, hogy

Magyarország a "rokon fájdalom" miatt és a nemzetközi jog iránti elkötelezettség okán is határozottan kiáll Ukrajna szuverenitása, az ország területi integritása mellett.

Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy "ha egy állam – nemzetközi kötelezettségeit semmibe véve – kiszorítja az iskolákból egy nemzeti közösség anyanyelvét, ha az anyanyelv közéleti használatát korlátozza, ha az anyanyelvüket használókat bírságokkal és büntetésekkel fenyegeti, az nemcsak a kisebbségek jogainak súlyos csorbítása, nemcsak nem méltó egy demokratikus elkötelezettségű országhoz, de a többségi nemzetnek sem válik hasznára".

"Minket, magyarokat, gyakran neveznek a szabadság nemzetének. Több mint ezer esztendős történelmünk során többször megtapasztalhattuk, milyen az, amikor egy nagyhatalom ránehezedik a szomszédjára, és sem fenyegetéstől, sem fegyveres erőszaktól nem riad vissza, hogy ránk erőszakolja az akaratát. Ez történt az Oszmán és a Habsburg Birodalom idején és ez történt 1956-ban is, amikor a magyar nép megpróbált kiszabadulni a kommunista világbirodalom szorításából"

- fejtette ki Áder János.

Kijelentette: a magyaroknak is van történelmi tapasztalatuk arról, hogy idegen hatalmak önkényesen átrajzolják egy éppen akkor nehéz helyzetbe került állam határait. "Magyarországtól az első világháború után addigi területének és lakosságának kétharmadát szakították el. Az ekkor kisebbségi sorsra jutott magyarság évszázados sérelme, hogy a lakóhelyét megszerző államok elvették tőle ősi iskoláit, és mindent megtettek, hogy elsorvasszák az anyanyelvén történő oktatást" – emlékeztetett.

A kelet-ukrajnai válságra rátérve leszögezte, hogy "nincs alternatívája a békés rendezésnek".

"Elismerjük az erőfeszítéseket, amelyeket ukrán részről tettek annak érdekében, hogy végre előre lehessen lépni a konfliktus feloldásában. De látjuk azt is, hogy még sok állhatatosságra, következetességre, mindenekfelett pedig türelemre lesz szükség a Krím félsziget ügyének megnyugtató rendezéséhez"

- vélekedett a köztársasági elnök.

Emlékeztetett arra, hogy Magyarország az elsők között ismerte el legnagyobb szomszédja, Ukrajna függetlenségét, és gratulált annak harmincadik évfordulójához.

"Őszintén kívánjuk, hogy ez a számunkra oly fontos állam immár békében és stabilitásban fejlődhessen tovább. Azt szeretnénk, hogy Ukrajna biztos és vonzó jövőképet kínáljon valamennyi polgárának, és hogy a magyar nemzeti közösség is otthon érezhesse magát az országban. E célok eléréséhez változatlanul készek vagyunk megadni minden segítséget"

- emelte ki Áder János.

Háttér

2014-ben a Krími Autonóm Köztársaság orosz vezetői kinyilvánították az ún. Krími Köztársaság függetlenségi szándékát Ukrajnától, amit egy vitatott legitimitású népszavazás március 16-án nagy többséggel megerősített. Orosz közlések szerint a népszavazáson részt vevők 95,7 százaléka tette le voksát az Ukrajnától való elszakadás mellett, míg a maradásra csupán 3,2 százalék szavazott.

Március 16-án, a népszavazási eredmények közzététele után, Vlagyimir Putyin elnöki rendelet értelmében "figyelembe véve Krím népeinek akaratnyilvánítását a 2014. március 16-án tartott referendumon" Oroszország szuverén és független államként ismerte el a Krími Köztársaságot, amelyen belül Szevasztopol város különleges jogállással rendelkezik. Március 17-én az elnök a moszkvai Kreml György-termében soron kívüli beszédet intéz a parlament mindkét házához a félszigetnek és Szevasztopol városának az Oroszországi Föderációhoz csatlakozása iránti kérelmével kapcsolatban.

A Forbes magazin később azt közölte, hogy egy Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz köthető szervezet olyan adatsort tett közzé véletlenül az interneten, amely szerint a krími népszavazáson a hivatalosan közöltnél sokkal alacsonyabb részvételi arány volt, és sokkal kevesebben szavaztak az orosz csatlakozásra. A valós részvételi arány csak 30 százalék volt, és csak 50 százalék (vagyis az összes szavazópolgár 15 százaléka) szavazott a félsziget Oroszországhoz csatlakozására.

Forrás: MTI

23 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Yoda69
Moszkvában meg pont az ellenkezőjét mondja a bátor NER lovag.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
ómió
A nagyhatalmi agresszió és Trianon traumája stimmel! Viszont a Krim, elnök úr, az a sztálini "elajándékozásáig", hosszú évszázadokon át mindig is az oroszoké volt!
Eladott Ország
@ómió: ma, 09:44 ◘ A Krím nem "sztálini ajándék" volt. A Krím félszigetet még 1954-ben maga Hruscsov adományozta a Szovjetunió egyik tagjától a másiknak – történetesen az Orosz SzSzK-tól az ukrán tagköztársaságnak. Maga Hruscsov egyébként ukrán volt. A magyar párhuzam kicsit sántít, mert nekünk nem adományozták a korábbi területeket, hanem az ország addigi területének és lakosságának kétharmadát szakították el. Ajándék a magyar államtól a fidesz Lendvay utcai székháza volt. Amikor mész a Lendvay utcában és a fidesz székházhoz közeledve megérzed a gané szagát. Természetesen, mert ott van számos ganéj!
scontent.fbud10-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/68331344_660420544437856_906086405506072576_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-5&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=bsjb1Fr525QAX9Ybk6J&_nc_ht=scontent.fbud10-1.fna&oh=768f9bd0a4088bb5a22580eb342cd15d&oe=61494963
troll6
Na, ezt nem kellet volna... hacsak nem sugallta MOSZKVA / BRÜSSZEL...
ómió
@Eladott Ország: OK! Akkor, (mea culpa) nem Sztálin, hanem Hruscsov efftársad ajándékozta a Krimet Ukrajnának! És mi a különbség? Egykutya! A párhuzam meg abban van, hogy most az Ukrajnától "ellopott" Krim a téma (holott az csak visszavett), ahogy nálunk Trianon az ország 2/3-ának ellopását jelenti, viszont mi - sajnos - nem vagyunk nagyhatalom, hogy csak úgy "csipőből" visszavegyük! Amúgy meg, ganészagot akkor szoktam érezni, amikor hozzád hasonló mocsokbolsi tetü kerül a közelembe!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.