Elsősorban a stratégiaépítéssel foglalkozott, a részleteket ráhagyta beosztottjaira – így jellemezte tevékenységét a Hungária Értékpapír Zrt. ügyében indult sokmilliárdos csalás, sikkasztás miatt indult büntetőper elsőrendű vádlottja pénteken, a Budapest Környéki Törvényszéken tartott tárgyalásán.

S. István, a Hungária cégcsoport vezetője és felerészben tulajdonosa a bíró kérdésére, hogy gyakorolta-e ellenőrzési jogköreit, azt válaszolta: ezeket szinte 100 százalékban delegálta munkatársaihoz.

Aláírtam, amit a szakemberek elém tettek. Nem győződtem meg arról, hogy valós adatokat tartalmaznak-e. Megbíztam kollégáimban

- mondta S. István.

Arra kérdésre, hogy ugyanakkor miért nem szerepel aláírása a szerződéseken, a vádlott úgy reagált: mert a cégcsoportban a hierarchia így épült fel. Mint mondta, munkatársai tájékoztatása alapján úgy gondolta: rendben mennek a dolgok.

A cégcsoportnál sok esetben közös döntések születtek – mondta a vádlott, hangsúlyozva, hogy nem igyekezett a vezérigazgatói szerepet "erőszakosan" betölteni. Az irányítás nem kézi vezérlésre, hanem együttműködésre épült. Mikor az ügyész arra emlékeztette a vádlottat, hogy a nyomozás során egyes tanúk ellentmondást nem tűrő vezetőként jellemezték, S. István annyit mondott: "nem ismerek magamra".

A védő kérdésére, hogy igaz-e a vád lényege, miszerint egy 1990-es évek végén kialakult 400 milliós hiány elfedésére követtek el különféle bűncselekményeket, az elsőrendű vádlott kijelentette, nem tud róla, hogy erre a célra fordítottak volna ügyfélpénzt.

A bíró a kötvénykibocsátások kapcsán idézte a tőkepiaci szakértő véleményét, amely a cégcsoport több tagjával kapcsolatban megállapította: érdemi gazdasági tevékenységet nem végzett, se a kamat, se a tőke visszafizetésére nem volt reális esély. Egyes beszámolók adatai nem a valóságos adatokat tükrözték, folyamatos volt a pénzkivonás.

A védő ugyanakkor kifogásolta a tőkepiaci szakértő véleményét, továbbá a nyomozás egyik súlyos hiányosságaként említette, hogy nem követték a pénz útját. "Nem létező pénzt pedig nem lehet elsikkasztani" – jegyezte meg az ügyvéd.

A vádlott hangoztatta, hogy a törvények alapján visszafizetésre kötelezhetők feltűnően nagy értékaránytalanság miatt azok, akik extrakamathoz jutottak. "Ha itt nem látunk tisztán, akkor a károsultak a töredékét se kapják vissza a pénzüknek" – fűzte hozzá.

A hiányok hasonló nagyságrendűek, mint az extrakamatok, illetve a cégcsoport ingatlanai, "rajtam fölösleges keresni" – mondta az elsőrendű vádlott.

S. István számos kérdésre úgy reagált: "ezt a kérdést meg kívánom válaszolni, csak nem most. Még nem tudok válaszolni, de ha lesz elegendő információm megteszem, senki ne mondja, hogy mindennek tanúja voltam, mindenre emlékeznem kell, a kollégáim erre jobban tudnak válaszolni, vannak nálam illetékesebbek".

A tárgyaláson szóba került az a 400 milliós vagyonvesztés, amely a vádirat szerint az 1997-98-as válság nyomán alakult ki, és későbbi bűncselekmény-sorozathoz vezethetett. Ezzel kapcsolatban az elsőrendű vádlott azt mondta: nagyon kínos történet, ugyanis vezető- és tulajdonostársát, a másodrendű K. Lászlónét zsarolhatták meg, életveszélyes fenyegetéseket kapott, és mire az elsőrendű vádlott minderről tudomást szerzett, már megtörténtek kifizetések.

A titkosszolgálatok segítségét kellett kérnem, hogy valakit kivonjanak a forgalomból – jegyezte meg S. István. A további bírói kérdésekre, így azzal kapcsolatban, hogy tettek-e feljelentést a zsarolás miatt, csak azt ismételgette: ez nagyon kényes téma.

Az elsőrendű vádlott az eljárás során javarészt tagadta bűnösségét és leszögezte, hogy nem dézsmálta az ügyfélszámlákat, a cégcsoport nevében nem kötött olyan szerződést, amiről tudta, hogy nem akarja, vagy nem tudja teljesíteni. A források felhasználásáról nem rendelkezett, az ellenőrzés elmulasztása vagy akár a gazdasági sikertelenség pedig nem bűncselekmény.

A vád szerint az 1997-1998-as gazdasági válság következtében az első- és a másodrendű vádlott tulajdonában és irányítása alatt álló, ceglédi székhelyű cégnél a befektetett ügyfélvagyonban négyszázmillió forintos hiány alakult ki. Ezután a vádlottak alapítottak egy másik befektetési társaságot, ahová a piaci átlagot meghaladó, fix hozam ígéretével csábítottak új ügyfeleket. Az így szerzett bevételekből, majd pedig tízmilliárdos nagyságrendű fedezetlen vállalati kötvénykibocsátásokból fedezték likviditási gondjaikat, 2008-tól azonban már nem tudták kigazdálkodni az esedékes tartozások kiegyenlítését, ezért hozzányúltak az ügyfelek pénzéhez.

A cégcsoport önkormányzatok pénzét is kezelte: Százhalombattát kétmilliárd, Alsónémedit egymilliárd, Fótot kilencszázmillió forint kár érte. Az ügy sértettje sok száz kisbefektető is. A két tulajdonos, cégvezető mellett a cég további négy dolgozóját vádolta meg az ügyészség.

A büntetőper következő tárgyalásán várhatóan folytatódik a vádlottak meghallgatása. Elsőfokú ítélet hozzávetőleg egy év múlva lehet.

15 hozzászólásarrow_drop_down_circle

aremy
akkor polt tedd elé a halálos ítéletét hagy írja alá mert benned csak meg bízik.
Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
Bringás
Parancsra tettem! Nem vált be Nürnbergben sem!
relleporp
Kötél a nyakára a bűntársaival együtt!
Szókrakész
És a vagyont is a "szakértőid" javaslatára raktad zsebre és tapsoltad el?!?!?!
aremy
akkor polt tedd elé a halálos ítéletét hagy írja alá mert benned csak meg bízik.
Yoda69
A nem tudas nem mentesit a felelosseg alol.
Yoda69
@Yoda69: Sot, inkabb meg sulyosbito korulmeny.
Szamomra ez olyan, mint amikor az autos gazolo azzal vedekezne, hogy ittasan vezetett.
lampa laz
Amíg lophatnak addig remekül működik az agyuk, ha lebuknak menten amnéziába esnek.
Eladott Ország
Érdekes amikor a nagy fizetést fel kell venni, akkor azért jár neki, mert ő a vezető övé a felelőség. Ha meg bukta van, akkor csak aláírt , mindjárt kiadná albérletbe a felelőséget.
eszegfu
Életszerü, ha egy vezető megbizik a munkatársaiban, akkor "csak" aláir. Ettől függetlenül, ha aláir, ha nem, ha tud mindenről, ha nem, akkor is ugy felelős, mintha ő tett volna mindent. Az azért az én szememben szándékosságra utal, hogy a cégnél keletkezett 400 milliós vagyonvesztésnek nem kereste az okát, nem igyekezett a további veszteség elháritására, sőt még az sem lett volna ördögtől való, ha a céget megszünteti. E helyett csinál/csinálnak a tulajdonos vezetők egy uj céget, és az itt szerzett pénzekből finanszirozzák a veszteséges céget.
Cefi
Brókerbotrány: "Aláírtam, amit elém tettek"

Ennél még az is őszintébb: " fiatal voltam, kellett a pénz..."
papa.49
Ez nem mentség, koma te rábasztál, tied a felelősség, te vagy a hunyó!!!
Ha csak nincs narancsos párttagkönyved és nem tudsz eléggé jól nyalni ott fent akkor te leszel a ,,bálanya,, magyarul a te farkaddal verik el a csalánt, egészségedre!!!
quadrocopter
Tekintetes Mészárszék!

Éppen a névaláírásomat gyakoroltam, amikor hipp-hopp a huncut szellőcske odanyomott egy csomó hivatalos iratot! A lendület még tartott, mire mindet alírtam, pedig nem is akartam ám!
Ne vegyen Polt levegőt, ha nem mondok igazat!
Cefi
@quadrocopter: Elírtad. Mészárszéket írtál mészárosszék helyett. :-)
quadrocopter
@Cefi: Így is jó, de állítólag egyik kisebbségi nemzettestvérünk tévesztett a törvényszék megnevezésével.
Cefi
@quadrocopter: Jó, naggyon jó. Megjegyeztem neked, ne felejtsd! :-))))

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.