A medinai radarállomás teljessé teszi Magyarország légtérellenőrző képességét, amely a nemzet és a NATO-országok közös védelmét szolgálja – mondta a honvédelmi miniszter a 3D-s radartorony átadásán kedden a Tolna megyei Medinán.

Hende Csaba az elmúlt négy év egyik nagy honvédelmi sikerének nevezte a háromdimenziós NATO-radar ügyének megoldását.

Olyannyira fontos ez az ügy, hogy a katonai szövetség a saját költségvetéséből állja az építkezés költségének 94 százalékát – tette hozzá.

A tárca vezetője köszönetet mondott a medinaiaknak azért, hogy "segítik a haza védelmét", utalva arra, a létesítmény korábban kijelölt két mecseki helyszínén meghiúsult a beruházás.

"Emlékezünk arra a méltatlan vesszőfutásra, amit a korábbi honvédelmi miniszter és politikai vezetés hibájából a magyar honvédségnek el kellett szenvednie" – jegyezte meg. Úgy fogalmazott, nem mondták el a kijelölt hely közelében élőknek, hogy mire jó ez a közös biztonságunk szempontjából szükséges eszköz, és nem kell félni az "áltudományos, sokszor nevetséges fantomveszélyektől".

"A haza védelme közös ügy, ezt nem lehet az emberek ellenében végezni" – hangoztatta, hozzáfűzve, hogy Medinán olyan projektet sikerült tető alá hozni, amelyet elfogadnak a medinaiak, a magyar honvédség és a NATO is.

"Magyarország megújítását csak együtt tudjuk sikerre vinni, április 6-án együtt fogjuk eldönteni, hogy tovább tudunk-e menni ezen az úton – mondta, arra kérve a jelenlévőket hogy támogassák "az országot megújító erőket".

A 45 méter magas radartorony, amelyet Hende Csaba, Horváth István (Fidesz-KDNP), Szekszárd országgyűlési képviselője és Vén Attila (Fidesz-KDNP), Medina polgármestere avatott fel ünnepélyesen, 1,1 milliárd forintos beruházással a 2014. január 31-i határidőre készült el a HM Elektronikai és Informatikai Zrt., valamint a Megalogistic Zrt. kivitelezésében.

Horváth István köszöntőjében a paksi atomerőmű bővítésére utalva azt mondta: azért is fontos a légvédelem, mert Tolna megye jelentős beruházások helyszíne lesz, és nem mindegy, hogy ezek milyen biztonságban valósulnak meg.

Az átadáson Móró Lajos, a HM EI Zrt. vezérigazgatója megemlítette, hogy a kivitelezésben a HM Armcom és a HM Arzenál Zrt. is részt vett, a HM részvénytársaságai a korábbiakkal ellentétben nem versenyeztek egymással, hanem közösen pályáztak.

Mint mondta, a 111 oszlopon álló, 117 tonna betonacél és 1061 köbméter beton felhasználásával készült radartorony bármilyen szeszélyes időjárásnak ellenáll.     Medinán az olasz Selex ES cég által gyártott RAT 31-DL típusú radarberendezés működik majd, a technikai egységek beszerelését az olasz szakemberek már elvégezték. A HM korábbi tájékoztatása szerint a 3D-s radar hadrendbe állítása várhatóan 2015 első negyedévében fejeződik be.

Az új radar a medinai lokátorállomásra 1987-ben telepített szovjet lokátortechnikát váltja fel. A medinai radar mellett két, már meglévő úgynevezett réskitöltő radarszázad, valamint a békéscsabai és a bánkúti 3D-s radar együtt biztosítja az ország légterének védelmét.

Az Észak-atlanti Szövetség a radartorony építése mellett 19 éven keresztül a radarállomás működéséhez is hozzájárul.

4 hozzászólásarrow_drop_down_circle

bundi
hülyegyerek ló...szt teljes... az egész déli-nyugati részt leárnyékolja a mecsek
ha nem kellene fenntartani a kiegészítő állomásokat emiatt, akkor gyakorlatilag a délkeleti határon az jöhetne be aki akarna, és a légi-mentés is vakon menne rossz időben...
Igazi Trebics
Nnna, erről akartam elmélkedni! :-)
Akkor teljes a radarvédelem, ha a három NATO radar mellett a telepíthető réskitöltő radarok is működnek! Ezeknek a működtetése, ha jól tévedek, az úgy 20-25 milliárd forintocska évente!!!
Az pedig a mi pénzünkből megy és nem NATO pénzből!!!
Desischado
ez a nem tudom milyen agyatlan hadovál már megint! De az biztos, hogy ha őrá van bízva a védelem, akkorszépen kérek mindenkit, ne támadja már meg ezt a szerencsétlen országot, mert még elesünk!
Pisti271
Orbitálisan szertencsétlen fogalmazás.
Egyrészt a légtérellenőrzés eddig is teljes volt, másrészt a medinai radar
rendszerbe állítása után is marad rés, amit más eszközökkel kell figyelni.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.