A Transparency International Magyarország (TI) szerint az európai uniós projekteket rendszeresen túlárazzák, az pedig, hogy a pályázati pénzeket el kell költeni, korrupciót okozhat.

A TI hétfőn Budapesten ismertette Az uniós források korrupciós kockázata Magyarországon című tanulmányát, amelynek bemutatóján Martin József Péter, a szervezet ügyvezető igazgatója elmondta: a magyarországi közbeszerzések 60 százaléka, az állami beruházások mintegy 95 százaléka európai uniós forrásból valósul meg, évente mintegy ezermilliárd forint érkezik az Európai Uniótól Magyarországra. Kijelentette: EU-s támogatások nélkül Magyarországon nem lenne sem növekedés, sem közberuházás.

Nagy Gabriella, a TI közpénzügyi programvezetője hangsúlyozta: az uniós források felhasználásának folyamatában a legkockázatosabb a közbeszerzés szakasza, ott történik a legtöbb szabálytalanság. Emlékeztetett: a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2014-es megszűntével a fejlesztések irányítását végző hatóságok a minisztériumokhoz kerültek, a központi koordinációt pedig a Miniszterelnökség látja el. A tanulmány fontos megállapításának nevezte, hogy ezzel "a korrupció lehetőségei is központosultak".

A közreadott sajtóanyagban azt írták: a források kezelői felültervezik a pályázatokra szánt pénzt, bőkezűen határozzák meg az elszámolható költségeket, a hatóságok nem érdekeltek abban, hogy szigorúan ellenőrizzék a költéseket.

Kállay László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, a TI külső szakértője azt mondta: a korrupció nemcsak erkölcsileg ítélhető el, hanem forrásokat von el fontos fejlesztésekről, és olyan mintát teremt, amely szerint a siker nem a valódi teljesítményen múlik.

Rámutatott: sokszor forrásbőség van az uniós támogatásokból finanszírozott területeken, és a kormányzati kommunikációban jellemző megközelítés, hogy a források felhasználása az egyetlen cél, "a felhasználás hatékonysága alig számít". A korrupt módon elköltött pénz is segíti ezt a folyamatot, javítja a felhasznált források mutatóját – tette hozzá.

Szinte mindent átszövő korrupciós problémának nevezte a túlárazást, a piacinál magasabb ár alkalmazását az elszámolásokban. Hozzátette: a korrupció "akkor kezdődik", amikor a kedvezményezettek a beszállítókkal szerződnek. Úgy fogalmazott: a túlárazás "teljesen általános jellemzője a rendszernek". Kérdésre válaszolva hozzátette: szerinte a 2007 és 2013 között megvalósult mintegy 63 ezer projekt 90 százalékánál történhetett túlárazás.

A fontosabb korrupciós technikákat részletezve beszélt az indokolatlanul kiválasztott fejlesztési célokról és azokról a közbeszerzési pályázati kiírásokról is, amelyeknek csak egy preferált ajánlattevő tud megfelelni.

15 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Hellcat
A túlárazás mértéke ami érdekes még...fideszes maffia körökben ha jól emlékszem 10x es túlárazás is került már elő. Azért ez a nem mind1...
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Csizmás Kond
@Aki Én: ...pedig nem bonyolult...
...mindig azt próbálják bemagyarázni hogy a beruházás értünk van...szerintem nem, inkább hasonlít a megruházáshoz...
Hellcat
A túlárazás mértéke ami érdekes még...fideszes maffia körökben ha jól emlékszem 10x es túlárazás is került már elő. Azért ez a nem mind1...
justhpeter
Tudjuk erről az Unió véleményét is ?
Fradigege
Nagy felfedezés. Ez már nagyon régen zajlik. Minden csoda 3 napig tart. 3 múlva már nem csámcsogunk ezen, enélkül is folytatódnak a túlárazások. Rasikáék így állnak meg a saját lábukon. Pistikéhez hozzávágják a tendert és már is túlárazva lenyúlja a részét.
karma1
Most jottek ra? Isten malmai eleg lassan orolnek...:o(((

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.