A magyar munkavállalók átlagosan 57 éves korukban szeretnének nyugdíjba vonulni, ami 9 évvel korábban van annál, mint ami jelenleg reális – erre mutat rá a Groupama Biztosító megbízásából készült kutatás.

Groupama kutatás: majd' egy évtizeddel korábban mennének nyugdíjba a magyar munkavállalók, ha tehetnékFotó: MTI/Kovács Tamás

A közleményben kiemelték: bőséges vagy legalább kényelmes életre a 18-65 év közöttiek csupán 13% számít, míg csaknem 60% azt gondolja, hogy igényeihez képes szűkösen vagy egyáltalán nem lesz elegendő a jövedelme nyugdíjas éveiben.

A nyugdíjas élet tervei között nem szerepelnek hatalmas kiadásokat jelentő tételek, a bakancslistás külföldi utazások például nem kerültek be a legfontosabb célok közé – állapította meg a felmérés.

A család támogatása, az unokákkal együtt töltött idő, belföldi utazás, egészséges táplálkozás a legfontosabb, amire költeni szeretnének a magyarok nyugdíjas korukban.

A válaszokból az is kiderült, hogy az emberek várakozása szerint az állami nyugdíj összege a nyugdíj előtti jövedelmük alig több mint felét (53%) fogja kitenni.

Az időskori jövedelem kiegészítését minden negyedik megkérdezett a nyugdíj melletti munkavállalással tervezi. A magyarok 21 százaléka nyugdíjcélú, míg 19 százalékuk egyéb megtakarításból tervezi kiegészíteni állami nyugdíját.

A felmérés alapján minden negyedik aktív felnőtt rendelkezik valamilyen nyugdíjcélú megtakarítással.

Ezt a takarékosságot átlagosan 34 éves korukban kezdték el.

A kutatásban részt vevőknél leginkább az anyagi bizonytalanság motiválta a takarékoskodás megkezdését, első helyeken említették például, hogy megtapasztalták a saját környezetükben, hogy milyen kevés az állami nyugdíj, vagy hogy nem szeretnék majd gyermekeiket terhelni idős korukban.

A megkérdezettek negyede lehetségesnek tartja, minden tizedik válaszadó pedig azt nyilatkozta, hogy várhatóan bele is vág a közeljövőben egy nyugdíjmegtakarításba. Még többen vannak azonban azok, akiket valamilyen vonzó ajánlat gondolkoztatna el. A válaszadókat motiválná a szokásos befektetésekhez képest kedvezőbb hozam, és egy olyan lehetőség (57%-ban), ahol nem kellene minden hónapban fixen befizetni ugyanazt az összeget.

A felmérést az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. 2021. októberében készítette. Az 1000 fős válaszadói minta reprezentatív a magyar lakosságra nem, korcsoport, végzettség, lakóhelytípus és régió alapján.

Forrás: MTI
Fotó: MTI/Kovács Tamás

3 hozzászólásarrow_drop_down_circle

magyar1
Kádár tudta ezt és ezért nem engedte a milliárdos réteget kialakítani.
human
Az valami abszurd, hogy miközben nálunk Magyarország sereghajtó a társadalom egészségét és a munkáért járó bért tekintve addig folyamatosan emelik a nyugdíj korhatárt. Ez abszurd. Hisz csak akkor lenne indokolt emelni, ha kifejezetten jó egészségnek örvendene a legtöbb 60 év feletti.
Hogy mi a jó egészség titka? Hogy a kevesebb túlóra mellett a béredből meg tudod venni magadnak a minőségi és egészséges ételeket, a rekreációs pihenéseket és a minőségi egészségügyi ellátást.
De te csak dolgozz paraszt napi 10 órát + hétvége, tedd tönkre az egészséged és halj meg mielőtt az államnak gondoskodnia kellene rólad.
ómió
Ez már "kutatni" se tud? Hisz' az efftársak nyilván "népakaratra" emelték meg a nyugdíjkorhatárt! Vagy mégse?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.