Lemondott hivataláról a német szövetségi elnök. Christian Wulff ezt a berlini Bellevue kastélyban tartott pénteki sajtótájékoztatón jelentette be.

Wulff a lemondását indokolva hangsúlyozta: az ország és a világ előtt álló feladatok megoldásához egy "széles többség" támogatottságával és bizalmával rendelkező államfőre van szükség, az utóbbi időszak fejleményei azonban megmutatták, hogy ez a bizalom "tartósan korlátozott", emiatt pedig nem lehetséges az államfői munka folytatása.

"Hibákat követtem el" - mondta Wulff, hozzátéve, "mindig őszinte voltam". Közölte, az elnöki teendőket átmenetileg Horst Seehofer, a Bundesrat, a törvényhozási felsőház elnöke, bajor miniszterelnök látja el.

A kereszténydemokrata politikus azt követően jelentette be lemondását, hogy a hannoveri ügyészség csütörtökön a törvényhozáshoz fordult az államfő mentelmi jogának felfüggesztését kérve.
Wulff december közepe óta bírálatok kereszttüzében áll gazdag vállalkozókhoz fűződő kapcsolatai miatt. Az ügyészség is egy ilyen kapcsolattal összefüggésben kérte mentelmi jogának feloldását, azzal a céllal, hogy vizsgálatot kezdhessen, mert felmerült a jogtalan előnyszerzés gyanúja.

Wulff nyilatkozatában kiemelte: meggyőződése szerint a felmerült ügyek jogi természetű tisztázása "a legteljesebb mértékben felmenti" a vele szemben megfogalmazott vádaskodások alól. Hozzátette: sértő volt számára és felesége számára az a mód, ahogyan a sajtó az utóbbi hetekben tálalta a személyéhez kötődő híreket.

A december közepén megjelent első hír egy feltűnően kedvező, félmillió eurós baráti kölcsönről szólt, azóta pedig egymás után kerültek elő kínosnak tűnő ügyek Wulffról és időközben menesztett szóvivőjéről, aki ellen megvesztegetés gyanúja miatt ügyészségi nyomozás is indult. Ennek során az elnöki hivatalban is tartottak házkutatást, ilyenre korábban nem volt példa.

A közvélemény a szűnni nem akaró botránysorozat hatására másfél hónap alatt elpártolt az államfő mellől: egy február elején végzett reprezentatív felmérés szerint a németek túlnyomó többsége támogatja a lemondás gondolatát, és ugyancsak nagy többség úgy vélekedik, Wulff nem tisztességes, nem szavahihető ember.

Christian Wulff 20 hónapon belül a második német államfő, aki távozik hivatalából. Elődje, a szintén kereszténydemokrata Horst Köhler 2010-ben, május végén mondott le, miután a sajtó bírálta egy félreérthető, a német haderő afganisztáni szerepvállalása kapcsán tett nyilatkozata miatt. Wulffot egy hónappal később, 2010 június végén választotta meg elnöknek az erre hivatott testület, a Bundestag - a törvényhozás alsóháza - képviselőiből és a tartományok azonos számú küldötteiből álló úgynevezett szövetségi közgyűlés.

5 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Január
Valahogy nem igazán tudnak a választott népképviselők -szövetségi közgyűlés - , nálunk parlamenti képviselők államfőt választani, talán rá kellene bízni a népre a választást!
németfigyelö
@Január: Szerintem semmilyen elnököt nem kellene választani egy teljesen fölösleges (pénzpazarlo) funkcio meg lehet szüntetni.Ugy is csak arra jo hogy "érdemelt pártfunkcionariusok" életre szolo jövedelmet biztositson ( de.wikipedia.org/wiki/Gesetz_%C3%BCber_die_Ruhebez%C3%BCge_des_Bundespr%C3%A4sidenten ) minden "munkáját" most is vagy az Alkotmánybiroság,Bundesrat-elnöke és/vagy Parlamenti elnöke is el tudna látni.
verőce21
@németfigyelö: Okos országokban ezért van királyság.
nyanya001
Államfő és álamfő...micsoda különbség !!!
soljanka
Hát igen, van, ahol tényleg demokrácia van...
Igaz a mi esetünkben Pali bának nem lemondania kellett volna, hanem a főnökeinek kirúgtnia őt - ha már egyszermegválasztották..

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.