A dublini rendelet nem ad lehetőséget az európai uniós tagállamok, hogy felfüggesszék azt, így a magyar lépés uniós ellenlépéseket is kiválthat – mondta Gálik Zoltán külpolitikai szakértő, egyetemi docens az M1 aktuális csatorna kedd esti hírműsorában.

A szakértő azzal kapcsolatban mondta ezt, hogy a Belügyminisztérium kedden közölte: technikai okokból, határozatlan ideig a folyamatban lévő ügyekben felfüggeszti "a Magyarországra irányuló dublini transzferek fogadását" – a menekültek visszafogadását más uniós országokból – a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal

Fel se lehetne függeszteni

Gálik Zoltán szerint egy európai uniós rendeletet csak abban az esetben lehet felfüggeszteni, ha a rendelkezés erre lehetőséget ad, a dublini egyezmény ezt nem teszi lehetővé. Az úgynevezett Dublin III. rendelet pontosan felsorolja, hogy miként reagálhat egy állam a szóban forgó helyzetre: jelezheti például a problémát, majd pedig kidolgozhat egy válságkezelési cselekvési tervet.

Magának a rendelet végrehajtásának, illetve az ezekből fakadó kötelezettségek felfüggesztésével nagyon óvatosnak kell lenni, mivel a lépés az unió bíróságának, vagy pedig az európai emberi jogi bíróságnak az ellenlépéseit is kiválthatja – mondta, hozzátéve, hogy ebben az esetben akár a menekültek is perelhetik az adott tagállamot.

Az EU azonnali magyarázatot kér

Az Európai Bizottság kedden a magyar lépésre reagálva közölte, hogy azonnali magyarázatot kért Magyarországtól arra, miért függesztette fel a menekültek más uniós tagállamokból való visszafogadását. Miután Magyarország technikai okokkal magyarázta lépését más államoknak, az Európai Unió tudni akarja, hogy milyen lépések történtek a probléma megoldására – jelentette a Reuters hírügynökség egy uniós szóvivőre hivatkozva.

"Minthogy a dublini rendelet nem tartalmaz olyan lehetőséget, amely szerint a fogadó tagállamok felfüggeszthetnék a menekültek átvételét, a bizottság azonnali magyarázatot kért Magyarországtól arra, hogy milyen természetű és kiterjedésű technikai akadályról van szó, és milyen intézkedések történtek ennek kezelésére" – jelentette ki a bizottság egyik szóvivője.

Az osztrákok idegesek

Eközben az osztrák belügyminiszter is arra szólította fel Magyarországot, hogy tartsa be a dublini rendeletet. Johanna Mikl-Leitner az APA osztrák hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy aki továbbra is határok nélküli Európát akar, annak be kell tartania a schengeni határokat, s ugyanez vonatkozik a dublini rendeletre is.

A belügyminiszter elmondta: Ausztria kész segíteni Magyarországnak a nehéz helyzetben. – Negyven rendőrt küldünk a szerb-magyar határhoz, egyértelmű, hogy egy ilyen segítség nem szabad, hogy egyoldalú maradjon – mondta a belügyminiszter.

Az APA értesülése szerint Perényi János bécsi magyar nagykövetet bekérették az osztrák külügyminisztériumba.

Azért Ausztriának is elege van már a menekültekből

Az osztrák belügyminiszter egyébként csaknem két hete felfüggesztette az új menekültügyi eljárásokat, így jelezve, hogy Ausztria tehermentesítésére uniós szinten várnak megoldást. A Bevándorlási Hivatal összes munkatársát olyan ügyek kivizsgálására csoportosították át, amelyekben a menedékkérők vélhetően már beadtak kérelmet egy másik országban. Miközben az újonnan jövő menekülteket Ausztria továbbra is regisztrálja és befogadja, az új kérelmek elbírálását további intézkedésig felfüggesztették.

Az osztrák belügyminisztérium szóvivője szerint az év eleje óta 620 menedékkérőt irányítottak át másik uniós tagországba a dublini rendelet értelmében. A szóvivő becslése szerint a menedékkérők negyedéről van szó. A legtöbben Magyarországból és Olaszországból érkeznek, azonban pontos országokra lebontott statisztika nem áll rendelkezésre.

A Die Presse szerint a magyar döntés közvetlenül érinti Ausztriát, és a láncreakciót indíthat el, érintve ezzel legközelebb Olaszországot.

 De mi az a Dublin III?

Az úgynevezett dublini rendelet (Dublin III.) az EU egyik menekültügyi jogszabálya, melynek értelmében a menekültek csak abban az uniós tagállamban nyújthatnak be menedékkérelmet, ahol először léptek az európai közösség területére. Ezután e menedékkérők ügyében csak az adott ország hatóságai illetékesek, ezért a többi uniós tagállamból visszaküldhetik a menedékkérőt az adott tagállamba.

17 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Anna Mária
@troppauerhumer: Ebből óriási baj lesz, az tuti.
"Aki továbbra is határok nélküli Európát akar, annak be kell tartania a schengeni határokat, s ugyanez vonatkozik a dublini rendeletre is" - mondta az osztrák belügyminiszterasszony.
Ennél világosabb beszéd nem kell.
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Freewolf
Nagyon helyesen tette Orbán! Azonnal fel kell számolni a beözönlést karhatalmi eszközökkel és mivel liberálisék állították, hogy amúgy nem küldik vissza a tőlünk nyugatra vándorlókat, nem volt tétje ennek, hogy nem fogadjuk őket. Gyakorlatilag kijelentettük, hogy nem fogadjuk azokat, akiket amúgy sem akartak visszaküldeni!
Okos Orbán nagyon és a nemzetért dolgozik!
Persze a liberálökrök majd sikoltoznak egy kicsit, de hamar kifogy a szusz belőlük!
Anna Mária
@kamazuka: Világos, kimásoltál belőle egy marhaságot, ami minden alapot nélkülöz. A kérdésem éppen arra vonatkozott, miért írsz olyasmit, ami nem felel meg a valóságnak.
kamazuka
@Anna Mária: Nem én írtam!
A cikkíró írta!
Én csak másoltam!

A kettő nem ugyanaz!
Anna Mária
@kamazuka: Nem állítottam, hogy te írtad volna.
Azt mondtam, másoltad.

Éppen azt kérdeztem, hogy miért másoltad, ha a mondat nem felel meg a valóságnak.
kamazuka
@Anna Mária: Mert plagizálni oly divatos,és mert így esett jól!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.