Nem teljes egyetértéssel, hanem minősített többségi szavazással, Finnország tartózkodása mellett, Magyarország, Csehország, Szlovákia és Románia ellenszavazata ellenére szavazták meg kedden délután az Európai Unió belügyminiszterei 120 ezer további menekült elosztását a tagállamok között.

A megállapodás értelmében egyelőre 66 ezer menekültet helyeznek át a többi tagállamba Olaszországból és Görögországból, 54 ezernek az áthelyezésről pedig később (a Financial Times című brit lap értesülése szerint egy éven belül) döntenek. Az Európai Bizottság javaslata alapján éppen ennyit, 54 ezer menekültet helyeztek volna át Magyarországról más tagállamokba, de Magyarország elutasította, hogy a megkérdezése nélkül úgynevezett frontállammá minősítsék, arra hivatkozva, hogy a magyar határhoz érkező migránsok egy uniós országon, Görögországon már áthaladtak, így ott kellett volna őket regisztrálni.

Eldőlt: Magyarországnak is be kellene fogadnia menekülteket

Korábban a miniszterek uniós tanácsának soros elnökségét ellátó Luxemburg egyik diplomatája úgy foglalt állást, hogy ha Magyarország nem óhajt haszonélvezőként részt venni a menekültek elosztásában, vagyis nem járul hozzá, hogy az oda belépő menekülteket máshová telepítsék át, akkor a szolidaritásból kell kivennie a részét. A belügyminiszteri tanácskozáson elfogadott – s kiszivárgott – dokumentumok tanúsága szerint például a mostani döntés értelmében Magyarországnak Görögországból 988 menekültet kellene befogadnia. Szlovákiának a görögöktől 612, Csehországnak 1215, Romániának 1890 menekültet kellene átvennie.

Jean Asselborn, a tanács ülésén elnöklő luxemburgi miniszter közölte, hogy a jogszabály szövegében az újraelosztási kulcsok, "az elhíresült kvóták" nem szerepelnek, a számokról a tagállamok önkéntes alapon határoztak.

"Az asztal körül egyetlen tagállam sem mondta azt, hogy nem fogad be egyetlen menekültet sem" – tudatta Asselborn. Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke úgy fogalmazott: a döntést követően senki sem mondta, hogy nem fogja tiszteletben tartani. Asselborn hozzátette, hogy a szavazást követően erre az uniós szabályok szerint nincs is jogi lehetőség.

Asselborn azt is elmondta, hogy rendkívüli helyzetben, indoklással ellátva bármely tagállam közölheti, hogy nem tud részt venni az újraelosztási rendszerben, így legfeljebb 12 hónapra elhalaszthatja a rá eső befogadási kvóta 30 százalékát.

A németek 30 ezret vállaltak

A német belügyminiszter a szavazás után bejelentette, hogy hazája a kvóták alapján mintegy 30 ezer menekültet fogad be. Thomas de Maiziere ismételten hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás csak egy építőelem, arra is megoldást kell találni, hogyan lehet elejét venni annak, hogy tömegével induljanak útnak a menedékkérők Európa felé. A politikus szerint azt is meg kell akadályozni, hogy az elosztott menedékkérők ismét útnak induljanak. Mint mondta, a menekültek nem választhatják meg szabadon, hol szeretnének menedéket kapni, és ha más országban találnak rájuk a hatóságok, akkor "meg fogják kérni őket", hogy hagyják el az Európai Uniót.

Frans Timmermans a tanácskozást követő sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy ez a döntés valóban nem fogja egy csapásra megoldani a migrációs válságot, de lehetővé teszi, hogy az Európai Unió megtegye a következő lépést.

Vészhelyzet van

Jean Asselborn kifejtette: jobb lett volna konszenzussal elfogadni a javaslatot, de ez nem sikerült. A tervet így is a szerződésben megköveteltnél jóval nagyobb többség támogatta. A luxemburgi politikus elmondta: biztos abban, hogy a javaslat ellen szavazók is végrehajtják majd a döntést.

"Vészhelyzet van, az Európai Uniót az a vád éri, hogy nem cselekszik elég gyorsan, ezért gyors döntést kellett hozni, máskülönben Európa még megosztottabbá válik, és hitelén még nagyobb csorba esik" – fogalmazott Asselborn.

A miniszter elmondta, hogy az eredetileg Magyarországnak szánt 54 ezer fős áthelyezési keret afféle tartalékot képez, elvben Görögországból és Olaszországból lehet még ennyi ember máshová telepíteni, de szükség esetén más országok javára is felhasználható.

18 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Rumcájsz
Jelenleg napi 1 MRD kerül felhasználásra árvaellátásra!

Hazánkban vannak olyan idős emberek, akik megfagynak télen.

A közalkalmazottak alul vannak fizetve.

Most a Németek és a nyugati országok szelektálják a migránsokat. Kik azok, akik rendelkeznek szakmával, kik azok akik beszélnek nyelveket, kik azok, akiket be tudnak integrálni...

A többi, a semmirevalók ki lesznek osztva...

Az elosztás betűrendben történik?

Valamit fognak ezek dolgozni hazánkban, vagy csak a befizetett adómat és aa világszínvonalú 27%-os áfámból esznek és fűtenek?

Kedves jobbos, balos, liberális, nacionalista, stb emberek.
Hol fognak ezek az emberek élni?
Ki szeretné hogy egy pereputty a szomszédban lenne létesítve?
Milyen jó lesz katonákkal őriztetni a táborokat!, az elsők között leszek, akik kimennek tüntetni!

Ha nem zárt táborokat létesítenek
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
Aki Én
@Rumcájsz: 14:00 Ennek semmi köze liberálishoz, demokratához, nacionalistához, meg a többi népbutító, behatárolhatatlan jelzőhöz. Mert ezek ma kizárólag jelzők, semmi közük az eszmékhez. A ma sokat emlegetett liberalizmussal alapvetően mi a baj? Eredetileg nem jelent mást, mint a személyes szabadságot és a törvénnyel szembeni egyenlőséget. Ma ez nem jelent mást kis hazánkban, mint kormányellenes, de rendkívül igazságtalan és gonosz kisebbséget. Pedig ha mindenki ehhez a kisebbséghez tartozna, akit ezzel a jelzővel illetnek, akkor itt bizony ez lenne a nagy többség.
Amit ma a hatalom nem szeretne, az pont a törvények előtti egyenlőség. Ők a saját törvényeik felett állnak, sajátos törvényeiket mindenki másra vonatkoztatják.
Szar volt ez régen is, de semmivel sem jobb ma sem. Sőt, talán ma lényegesen gátlástalanabb és még hazugabb, korruptabb.
Knapp75
@Rumcájsz: Nem tudom, honnan veszed, hogy majd pont a betelepítettek mennek elsőként tüntetni, mikor egyrészt kevesen lesznek és nem szervezettek, másrészt ki lesznek szolgáltatva az államnak (kb. mint a közmunkások és a segélyezettek), ráadásul még ki is utasíthatják őket.
Azt sem hiszem, hogy majd a Parlament mellett kapnak szállást, hogy bármikor látványosan tüntethessenek...
Ők esetleg akkor mennek majd tüntetésre, ha busszal valamelyik párt odaviszi őket! ;)
Knapp75
Akkor most a Visegrádi Négyekbe bevesszük Romániát Lengyelország helyett?
Feraj49
Jó volna látni egy "listát" melyik UNIO-s tagállamra hány főt "osztottak" el ! Pl.Luxemburgét
Yoda69
@Feraj49: Luxemburg terulete valamivel nagyobb mint Ujpest. Megis mennyit helyeznel oda? 10 milliot?

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.