Samantha Power, az USA Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (United States Agency for International Development – USAID) vezetője, az amerikai külpolitika befolyásos szereplője csütörtökön Budapestre érkezett.

„Aggasztóan alakulnak az amerikai–magyar kapcsolatok” – mondta az USAID vezetője Budapesten

Az USAID vezetője borúlátóan fogalmazott az amerikai-magyar viszonyról. Forrás: Facebook, Samantha Power

Miután kétnapos látogatása során civil szervezetek vezetőivel, gimnazistákkal, független újságírókkal és az amerikai nagykövetség munkatársaival találkozott, Power Varga Judit igazságügyi és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterrel is tárgyalt – írja a 444.

Az USAID decemberben a közép-európai térségben, így Magyarországon is újraindította tevékenységét, és „a jogállamiság védelmén, a demokratikus intézmények, a civil társadalom, valamint a független média megerősítésén dolgozó, független magyar partnerszervezeteket támogat”.

Mivel az amerikai nagykövetség csak nem sokkal a landolása előtt jelentette be érkezését, Power hivatalos kormányzati találkozóiról is csak a pénteki sajtóeseményen értesülhetett a nyilvánosság.

„Az amerikai–magyar kapcsolatok fontosak, alakulásuk azonban aggodalommal tölt el bennünket” – mondta Power, visszautalva találkozóira a független civilek képviselőivel, újságírókkal és korrupcióval foglalkozó szervezetekkel. Kiemelte, hogy ezeknek a szervezeteknek a működése kulcsfontosságú minden jól működő demokráciában, mert az állampolgárok rajtuk keresztül tudják ellenőrizni saját kormányuk tevékenységét. Power találkozott gimnazistákkal és az LMBTQ-közösség tagjaival, és biztosította őket, hogy az Egyesült Államok ki fog állni a jogaikért.

A magyar kormánynak az élet minden területét átpolitizáló hozzáállása megosztó és káros, mondta Power, hozzátéve, hogy erről beszélni fog a miniszteri találkozói során is. Azt is kifejtette, hogy többen beszéltek neki arról találkozói során, hogy a kormány módszeresen fojtja meg a társadalmi párbeszéd csatornáit; megemlítette ezen belül, hogy független médiumok voltak kénytelenek bezárni az elmúlt években.

Power bejelentette, az amerikai kormány 20 millió dollárral fogja támogatni a demokratikus intézményrendszer jobb működéséért és a jogállamiságért küzdő civil szférát és a független médiát a közép-európai térségben. Az erről szóló döntés a két nagy párt konszenzusának eredményeként született meg az amerikai kongresszusban, mondta.

A 444 kérdésére, hogy saját kormányának értékrendje szerint Magyarországot továbbra is plurális demokráciának tekinti-e, Power nem adott egyértelmű választ. Elmondta, hogy az USAID vezetőjeként és a kormány nemzetbiztonsági tanácsának tagjaként a tapasztalata egyértelműen az, hogy azokban az országokban, ahol a plurális demokrácia intézményei jól működnek, az állampolgárok számon tudják kérni a vezetőiket, fékek és ellensúlyok érvényesülnek, az állampolgárok általánosságban szabadabbak és nagyobb jólétben élnek.

„Itt tartózkodásom alatt tájékozódtam a politikai és gazdasági helyzetről, az állampolgároknak az orosz-ukrán háborúról, a jogállamiságról és a demokráciáról alkotott véleményéről, és elmondhatom, hogy sokan aggódnak a médiát és a civil szektort, valamint a jogállamiságot ért támadások miatt”.

Az AFP arról kérdezte Powert, mi a véleménye Szijjártó Péter külügyminiszter nyilatkozatáról, miszerint David Pressman amerikai nagykövet véleménye a magyar kormány külpolitikájáról „irreleváns”.

Power azt válaszolta, a mindenkori nagykövet mindig az Egyesült Államok elnökének véleményét tolmácsolja, az amerikai értékeket és érdekeket képviseli, és célja, hogy elősegítse az amerikai–magyar kapcsolatok javulását.

„Azt is tisztán kell látnunk, mi történik a szomszédban: Oroszország éveken át hazudott a szándékait illetően, és közel egy éve nyers pusztítást végez egy szuverén ENSZ-tagországban; szándékosan infrastruktúrákat rombol le a tél és a legnagyobb hideg közepén. Ahonnan az oroszok kiszorultak, tömegsírokat hagytak maguk után. Világosan kell beszélnünk. Ez a jó és a rossz harca. Háborús bűnöket követnek el civilekkel szemben a szomszédban. Pressman nagykövet ez ellen szólal fel, és ezzel kiáll a demokratikus értékek és az emberi jogok képviselete mellett.”

Power a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, kétnapos útja során nem találkozott ellenzéki politikusokkal. A válasza részeként azonban kijelentette, hogy az Egyesült Államok kormánya nem támogat sehol ellenzéki pártokat, támogat ellenben független intézményeket és olyan szervezeteket, amelyek a demokrácia és a jogállam erősítését a céljuknak tekintik.

Az USAID-et vezető Samantha Power korábban újságíró és haditudósító is volt.

Forrás: 444

28 hozzászólásarrow_drop_down_circle

FLETÓ
US-AID vagy USA-ID?
Nem kell mindig eljátszani az Irgalmas Szamaritánust!
Ez itt nem minden hozzászólás, csak az utolsó néhány. Kattintson, ha mindet olvasná!
teuton
@FLETÓ: Nem talalgatni kell, hanem olvasni es ertelmezni megtanulni analfabeta gyapjas!
teuton
Na megjelent az egesz papagajkorus aztan egymasnak irogatnak meg egymast lajkoljak ezek a fitymaszbirkak... Azt persze nem tudtak elolvasni, hogy MINDKET part tamogatja a civileket, tehat O1G "konzervativ" haverjai is!
ómió
Hát, "demokratáék" mindig tesznek róla!
FLETÓ
@teuton: Anyád az analfabéta!!! (Most én is felsüllyedtem libernyák szintre!)
Alfa
@FLETÓ: nem tudsz olvasni... ez szomorú...tükrözi a kecskebaszó keresztény-fasiszta fidesz-ner szekta szintet
FLETÓ
@Alfa: Úúúúúúúúúúúúú! De elszaporodott a sok libernyák! Valamit tenni kell! 4/5 a következő...

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.