Londoni pénzügyi elemzők szerint Kína a jövő évtized második felében veheti át az első helyet az Egyesült Államoktól a világ legnagyobb gazdaságainak ranglistáján. Magyarország az előrejelzési távlat végéig várhatóan megőrzi helyét a lista felső harmadában.

Kína a következő évtized második felében megelőzi az amerikai gazdaságot a londoni elemzők szerint
Fotó: Pixabay

Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ gazdaságainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján.

Kedden ismertetett, 191 országot rangsoroló új elemzésükben (CEBR World Economic League Table, WELT 2024) a ház szakértői közölték: várakozásuk szerint a világgazdasági szinten megtermelt GDP-érték az idén 104 ezer milliárd dollár lesz, és a 15 éves előrejelzési távlat végéig, 2038-ig több mint a kétszeresére, 219 ezer milliárd dollárra emelkedik.

A CEBR londoni elemzői jelenleg azt valószínűsítik, hogy Kína 2037-re lesz a világ legnagyobb gazdasága, a második helyre szorítva vissza az Egyesült Államokat.

Ez valamelyes módosítás, a CEBR ugyanis a tavalyi WELT-prognózisban még azzal számolt, hogy a váltás 2036-ban történik meg a lista élén.

A WELT 2024 összeállításhoz alkalmazott alapeseti előrejelzési forgatókönyv szerint Kína nominális hazai össztermékének értéke 2038-ban, vagyis a 15 éves előrejelzési távlat végén 48 811 milliárd dollár, az amerikai gazdaság által abban az évben megtermelt GDP-érték 47 827 milliárd dollár lesz.

A CEBR azzal számol, hogy 2023-ban a kínai gazdaság 17 700 milliárd dollár, az Egyesült Államok 27 006 milliárd dollár nominális hazai összterméket állít elő.

A ház várakozása szerint ugyanakkor Kína nem tölt nagyon hosszú időt a legnagyobb gazdaságok világranglistájának első helyén. A WELT 2024 rangsor összeállítói közölték: számításaik arra vallanak, hogy mindenekelőtt a kedvezőtlen kínai demográfiai folyamatok miatt az amerikai gazdaság valamikor a 2050-es években ismét átveszi az első helyet Kínától a világ legnagyobb gazdaságainak listáján, majd a 2080-as években mindkettőjüket megelőzve India lép a rangsor első helyére.

India valószínűleg már tavaly a világ ötödik legnagyobb gazdaságává vált, maga mögé utasítva az addigi ötödik helyezett Nagy-Britanniát, 2027-ben várhatóan átveszi Németországtól a negyedik helyet a világ legnagyobb gazdaságainak listáján, 2032-ben pedig Japánt válthatja a harmadik helyen – áll a CEBR kedden bemutatott távlati előrejelzésében.

Az elemzőműhely szerint ennek jó eséllyel globális geopolitikai kihatásai is lesznek, tekintettel arra, hogy a következő évtizedekben kettő helyett már három szuperhatalom lesz jelen a világgazdaságban.

A CEBR londoni elemzői azt valószínűsítik, hogy az Ukrajna elleni invázió miatt Oroszországgal szemben érvénybe léptetett szankciók és a háborús gazdálkodás hatására az orosz gazdaság a tavalyi 8. helyről az idén a 11., 2038-ig a 14. helyre csúszik vissza a legnagyobb gazdaságok WELT-ranglistáján.

A CEBR prognózisa szerint a magyar gazdaság az idén az 57. helyen lesz a 191 országot számláló listán a dollárban mért hazai össztermék alapján, és ez a pozíció a másfél évtizedes előrejelzési időszak végéig stabil marad: a cég 2038-ra az 56. helyet valószínűsíti Magyarország számára a WELT-rangsorban.

A CEBR számításai szerint a dollárban, folyó áron számolt nominális magyar hazai össztermék a 2023-ra várható 205 milliárd dollárról 2038-ig 445 milliárd dollárra emelkedik.

Forrás: MTI

15 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
simmering73
Azt hittem a Századvég(zet) készítette. Annyira humoros a magyarországi látomás.
Pusztai
Nos ha belegondolunk, hogy USÁnak 4-5x-se a kínai lélekszám, akkor épp elérik, hogy az USa teljesítményének 20%-át produkálják.
Pár éve még Németország vezette a világ export listáját, ahhoz képest hogy Kína átvette a vezetést kb 17x annyian vannak.
Szóval nemcsak bekenjük sárral, hanem megnézzük a sár miből is áll.
Sakk Matt
Az hagyján, de még demokráciában is...a kommunista párt szerint ;)
Pusztai
Most látom tegnapig visszamenőleg töröltek minden beírásom.
Ki az a fideszbélféreg mocsok aki töröltet azt sem tudom miért??
Géza
Kína, India, Oroszország hármas lenyomja a Nyugatot hamarosan.
simmering73
@Géza: Gejzám te pont akkora hülye vagy, hogy kizárt, hogy ne a shikariék almából jöttél volna.
simmering73
@Maccska: Mikor utazol? Ja, Géza üdvözöl.
kereső
"Érdemes azonban tisztában lenni néhány adattal.
A kínai fiatalok munkanélküliségi rátája 21% feletti, a lakosság GDP arányos fogyasztása pedig az egyik legalacsonyabb a világon.
A kínai állampárt az elmúlt évtizedekben az országra erőltetett ipari beruházásaival ugyan évről-évre látványos GDP növekedést produkált, de sikerült elérniük, hogy jelenleg Kína az első számú környezetszennyező ország a világon, szén-dioxid-kibocsátása több mint kétszerese az amerikainak, a globális üvegház-hatású gázok 27 százalékát ez az ország termeli. 2030-ig a szennyezés a saját bevallásuk szerint is biztosan nőni fog...
Világszerte mintegy 4 millió, ezen belül Kínában körülbelül egymillió idő előtti haláleset köthető a légszennyezéshez, elsődlegesen szív- és érrendszeri, légzőszervi okokból, illetve tüdőrák miatt halnak meg az érintett emberek.
A Hszinhua hírügynökség becslései szerint a talajszennyezés Kína túlnyomó részét, a megművelt földek akár 70 százalékát is érintheti. Ennek egyik oka az, hogy a mezőgazdasági területek 40 százalékát talajvízzel öntözik, azonban a talajvíz 90 százalékban szennyezett.
Magyarországon még fordított a helyzet...
Kínában a termelő beruházások mellett rengeteg ingatlanfejlesztés is történt, sok lakás épült, ezeket azonban nem azért vásárolták a kínaiak, mert oda akartak költözni, hanem mert azzal hitegették őket, hogy többet fognak rajta keresni, mint más befektetéseken, ez azonban most a visszájára fordult, telítődött a piac, a piramisjáték befuccsolt, az ingatlanok értéke nem nő, az eladósodott építők nagy része pedig bajba, illetve csődbe jutott.
A rendszer alig fordít figyelmet a szociális helyzetre. Ennek fényében a társadalmon belüli különbségek egyre nőnek. Miközben a befektetéseken sokat profitáló vállalkozók, illetve a korrupción meggazdagodó állami hivatalnokok óriási vagyonokat gyűjtöttek és gyűjtenek össze, a másik véglet, a szegények száma is fokozatosan nő...
kereső
...A szegények elsősorban a bezárt gyárak volt dolgozói, a vidéken élő földnélküli parasztság, vagy a nyugdíjasok, akik az államtól szinte semmi pénzbeli juttatást nem kapnak.
A kínai gazdaságot beárnyékoló másik tényező a korrupció, amely a hivatalok minden szintjén óriási mértéket ölt. Bár látszólag az állam megpróbál ellene fellépni, a sokszor kivégzéssel végződő precedensek kivételével lényegében semmilyen jel nem utal arra, hogy a hatóságok érdekeltek lennének a folyamat megállításában.
És még egy utolsó tény: tavaly a kínai BYD gyár közelében élő 600 gyermeknél tapasztaltak orrvérzéssel is járó megbetegedéseket, amiért tüntettek is a szülők a gyár előtt (lásd a képen). Persze a mért értékekkel minden a lehető legnagyobb rendben volt, ahogyan nyilván Szegeden is minden teljes mértékben rendben lesz...minden más csak rosszindulatú feltételezés!
Csizmás Kond
Azt is illik tudni, hogy amkor Kínában már papír pénzel fizettek, amikor a naprendszer minden bolygóját pontosan kijelölték térképen stb. akkor még amerikában és legtöbb európai országban még a legprimit1vebb körülmények között tengődtek az emberek.
Clavigo
@Maccska: Megelőztük már az EU- t ?( kanyarban ) Te olyan bennfentes hülyének tűnsz..
kereső
@Maccska: Nem cáfolja- csak éppen kina a gdp növekedés, és a korrupució oltárán feláldozta/feláldozza az ország jólétét, az élhető környezetet. Kissé nagy ár ez a "világhatalomért"- arról már nem is szólva, hogy a pénzügyi-és ingatlan "lufi", nagyon veszélyes dolog- láttuk mit képes csinálni( 2007-2010, pénzügyi világválság-) amely ugyanilyen problémákból keletkezett, mint amelyek kinában is vannak.- hullanak a fejek az állami nagybankoknál, az ingatlan ügyletek miatt.Annál is, amely-jel orbán üzletel. Nem jó ómen...
kereső
@kereső: Kiegésziteném még annyival, hogy a kinai ipar és technológia gyakorlatilag nem 'saját szellemi' terméken alapul, hanem az ellopott és adaptált nyugati-főleg amerikai- és japán technológiák ellopásán.
Géza
@simmering73: Jó ember! Biztosan meg tudod cáfolni az állításokat, ha már ilyen hülye vagyok.
Te most el fogod mondani, hogy Kína, India és Oroszország nem is nő az EU és az USA fejére, hiszen okos vagy.
Tessék, nagy tanító! Oszd meg a bölcsességedet velünk, egyszerű hülyék kell! Persze, ha nem tudsz mit írni, mindannyian tudni fogjuk, ki igazán hülye.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.