Ki volt az a nő, aki a XX. század első éveiben képes volt olyan álmokat megvalósítani, melyekről addig csak férfiak álmodhattak? Ki volt az a nő, aki – bár az egyetemre hazájában nem vették fel – Párizsba utazott, hogy ott tanulhasson? Ki volt az a nő, aki nőként először vehetett át Nobel-díjat a kutatásaiért?

Forrás: nokorszak.hu
Feltöltő: Angelika
Felhasználói tartalom, A Propeller.hu felhasználók által feltöltött tartalmakkal pörög. A felhasználók által feltöltött tartalmak nem feltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját, ezek valóságtartalmát nem áll módunkban ellenőrizni.

10 hozzászólásarrow_drop_down_circle

Ez itt az összes hozzászólás. Kattintson, ha csak a legfrissebbeket olvasná!
lbs
Madame Curie - Maria Sklodowska - a tudomány- és technikatörténet egyik legizgalmasabb alakja.
Annak idején olvastam a leányának Eva Curie-ne a könyvét, amit édesanyjáról írt.
Nagyon szép megkapó olvasmány, ugyanakkor érdekes kérdéseket is felvet.

Madame Curie viszonylag magas kort ért meg: 67 évesen lépett át az Örökkévalóságba.
Úgy hogy az élete jelentős részét minden óvintézkedéstől mentesen, radioaktív sugárveszélyes környezetben töltötte!

Arról van szó, hogy a Csehországi Joachimstalból (ma Jáchimov) uránszurokércet a férjével Pierre Curievel egy az egyetem területén épült kis épületben dolgozták fel és vonták ki belőle a sugárzó izotópokat.
Ekkor még mindketten igen fiatalok voltak.

Éva Curie leírja, hogy egyszer a szülei amikor este beléptek a labor-épületben, ott olyan világosság volt, hogy jószerivel lámpát sem kellett gyújtaniuk - a radioaktív preparátumok világítottak a tároló üvegedényeikben!
El lehet képzelni, mekkora volt odabenn a sugárzás!

Ami érdekesség, hogy nincs feljegyzés arról - hogy az ott dolgozó más személyzet, akik jelentős részének talán fogalma sem volt a az épületben folyó munka jellegéről - károsodott-e volna, hiszen az épület falai nem sok védelmet nyújtanak pl. a gamma sugárzás ellen.
És ami a legérdekesebb, hogy Eva Curie és a nővére Iréne Curie még ezek után születtek meg, mindenféle rendellenesség nélkül!
Ez különösen, Hirosima, Nagaszaki és Csernobil utóhatásainak a tükrében érdekes!

Iréne Curie maga is fizikus lett és egy másik fizikushoz ment férjhez Jean Frederic Joliot-hoz, aki később tiszteletből felvette még a Curie nevet is.
És semmiféle biológiai rendellenességről nincs szó az említett könyvben!

Megérne egy alapos kutatást orvos-biológiai szempontból (Lehet hogy már el is végezték!) hogy mindez miként volt lehetséges?
A sugárbiológia tudományának kellene erre választ adni.

Ami a sors fintora volt, hogy Pierre Curie korai halálát nem a radioaktivitás okozta, hanem egy szerencsétlen baleset, egyszerűen...
lbs
folyt.:
egyszerűen elütötte egy lófogatú bérkocsi, amely elé figyelmetlenségből elé-lépett.. A sérüléseibe halt bele.
Kutyafüle
@lbs: Ezt nagyon klasszul leírtad. :)) Én is olvastam a könyvet, lebilincselő volt.
A végé tettél felegy kérdést. Én úgy tudom, hogy a Hirosimai, és Nagaszaki robbantás után 50 évvel még mindíg születtek torz gyermekek. Láttam róluk egy filmet, valamelyik csatornán. Én gondolom, hogy ez a sugárfertőzés,már jóval erősebb, mint a kezdetleges röntgen sugárzás. Tegnap kaptam egy kisfilmet a jelenlegi Csernobili Atom városról, hogy most hogyan néz ki. Egy cseh forgatócsoport járt ott, a jelenleg mért sugárzás a reaktor közelében százszorosa a megengedettnek. Még mindíg dolgoznak itt emberek napi 1 órát, aztán irány haza. A film megrendítő. Kísértetváros lett Csernobil.
lbs
@Kutyafüle: Köszönöm!

Éppen erről írtam!
Hiroshima, Nagaszaki, Csernobil után tömegesen születtek gyermekek, akik ilyen-olyan rendellenességekkel, szörnyű - élő - mementóként.

Ugyanakkor Madame Curie gyermekeivel semmiféle probléma nem volt, legalábbis nincsen róla feljegyzés!
És erre próbálta rávilágítani.
Hiszen a rádium - amelyet a Curie házaspár fedezett fel önmagában is sokkal erősebben sugárzó mint pl. az U izotópok többsége.
És még ennek a többszörösét képes teljesíteni a polónium, amelyet Madame Curie - Maria Sklodowska hazája tiszteletére nevezett el.

Becquerel fizikus egyenesen úgy próbálta ki magán a sugárzást, hogy a mellső zsebében uránpreparátumot hordott, amely egy idő után a bőrfelszínen égéshez hasonló nyomot hagyott a fizikus bőrén!
Abban az időben a radioaktivitás és az ellene való védekezés ismeretlen volt.

De később hasonló esetek bőségesen akadtak az USA-ban is, amikor a "Trinity projecten" dolgoztak Oppenheimer vezetésével.

Az orvos- és a technikatörténetnek érdekes területe lesz ez a látszólagos ellentmondás, hogy miért tudott Madame Curie olyan viszonylag magas kort megélni, az emberi tudomány továbbvitelének a dicsőségére!

Csodálatos volt ő tudósnak, de embernek is és a korabeli fényképek tanúsága szerint mint nő is rendkívül vonzó és szép volt.
Róla lehetne megmintázni a modern tudomány allegorikus nőalakját!
A modern kori egyetemes tudomány képzeletbeli Parthenonjában a legelőkelőbb helyek egyike kétségtelenül az övé!
Kutyafüle
@lbs: Éppen itt ülök, és olvastalak:)) Érdekesek a felvetéseid, de én csak elmélkedni tudok róla, sem magyarázatot, sem értelmes megjegyzést nem tudok adni, mert nincs meg hozzá a háttér tudásom.
A Curie könyv nagyon tetszett, persze azóta már kicsit feledésbe merült, mert jöttek mindíg újabb és újabb könyvek:))
Ez a Csernobili film amit kaptam, ez elképesztő. Halott város, ez tényleg kísérteties:((
lbs
@Kutyafüle: Mivel műszaki dolgokkal foglalkozom, emelett munkavédelemmel is foglalkoztam 15 évig sok kérdés kavarog bennem.
Annak idején a különféle sugárzások az ún. infrahang tartományú hangfrekvenciástól kezdve az "elektro-szmogon" át a "kemény" röntgen sugárzási spektrumig rengeteg ismeretet osztottak meg velünk a kitűnő tanárok az OMMSZ Munkavédelmi főiskolán.

Rendkívül érdekesek voltak ezek és elképesztően veszélyes dolgokról tanultunk ott.
Én már akkor felvetettem ezeket a kérdéseket és érdekes módon egzakt választ nem kaptam rá akkor sem.
Évfolyam-társaimmal is sokat beszélgettünk erről.

Azután ott van a radioaktív nemesgáz a radon kérdése, amely az U izotopok bomlásakor keletkezik.
Egyfelől orvosilag gyógyító hatásúnak tartják a sugárbiológusok, de emlékszem, hogy néhány évtizeddel ezelőtt kitört az USA-ban a "radon láz" amikor tömeges megbetegedéseket tulajdonítottak ennek a különben nemesgáz kategóriába sorolt anyagnak.

Van egy élményem még 1976-ból.

Akkor Csehszlovákiában Pilzenben és környékén volt a MOROP kongresszus. Ez az európai vasútbarátok évente összeülő fóruma mindig más és más országban.

Plzen mellett a legmagasabb hegy a "Bilá Gora" a "Fehér hegy".
Nos ott mutattak nekünk a vendéglátóink agy gyönyörű karrarai fehér márványból készület szobrot, amely egy óriást ábrázolt.
Mondták hogy ez az óriás a "hegyek erejének" a birtokosa.

A környéken található két híres gyógyfürdő: Marienbad - mai nevén Mariensky Lazny és Karlsbad - mai néven Karlovy Vary.
Mindkettő ősidők óta a gyógyvizeiről híres. (Karlovy Vary a XX. sz. közepe óta a filmfesztiválokról is.)

És szintén a környéken található Jachimov . eredeti nevén Joachimsthal, ami meg két dologról híres.
Itt volt bányaorvos Zamenhoff aki megalkotta a ma már egyre háttérbe szoruló műnyelvet az eszperantót és az uránérc bányáiról, ahonnan Madame Curie és férje beszerezte a kutatásaikhoz szükséges uránszurok ércet.

És megjegyzendő, hogy a környéken gazdag grafitbányák vannak a...
lbs
folyt.:
És megjegyzendő, hogy a környéken gazdag grafitbányák vannak a cseh és a német oldalon egyaránt.
Ez ugyanis a híres Szudéta-vidék.
A Joachimsthali bányák a II. vh. alatt is termeltek méghozzá meglehetősen intenzíven.
A ma is működő német Degussa cég finomította az uránt,m a Heisenberg professzor által vezetett német nukleáris kutatásokhoz a Joachimsthal bányából kitermelt uránércből.
Egyes történészek szerint az Almagordón végrehajtott első atomrobbanást is az innen származó finomított urán felhasználásával tudták végrehajtani az amerikaiak amelyet egy elfogott német tengeralattjáró rakományában volt és Japánba tartott.

Ami a mondanivalómhoz tartozik mindebből az a "hegy szelleme" ami nem más, mint a radioaktivitás.
Ennek köszönhetik valószínűleg a hatásukat a benne lévő sókon kívül az említett fürdőhelyek gyógyvizei is.

Hogy miért írtam minderről?

Mert a nukleáris folyamatok lehetnek áldásosak is, meg a múlt héten tartott megemlékezések szerint (Hirosima és Nagaszaki szörnyű sorsai!) az egyik elképzelhető legnagyobb átok is!
Kutyafüle
@lbs: Aranyos vagy, hogy ilyen kimerítő választ küldtél nekem, ezzel megalkodtad az Akadémiai székfoglalódat:))
Mindjárt az elején írtál a keménysugárzásról az amerikában folyó kísérlrtekről. Valahol olvastam, hogy az ilyen jellegű kísérleteket foltattak a NASA-nál, és gyakorlatilag ennek köszönhető a mikró hullámú sütő-főző készülék, ami gyakorlatilag egy tévedésből kifolyólag jött létre, de végül is hasznos lett.:))
Jártam én is Karlsbadban, Pöstyénben is, fürödtünk is,megnéztem a mankó múzeumot, ahol az "eldobott" mankók kiállítása volt. Sokan gyógyultak itt, véglegesen.
Ha jól tudom, a Hévízi tónak is van radon tartalma, ellentétben sok hazai gyógyfüfdővel, amelyeknek inkább kénes vize, ( Harkány, Csokonyavisonta) illetve karbonátos vize (Sárvár) van.
Biztos, hogy a nagy szobor márványból van? Carrara Itáliában van! Nem sóbol készült?
Nézz utána lécci melyik évben volt az, amikor a német tengeralattjárót az amcsik elfogták? És hol?
lbs
Köszönöm a dícséretet!

Már nagyon régen volt 1976-ban amikor ott jártam.
Az idegenvezető szavait fordításon keresztül értettük.
Ott a cararrai márvány volt megnevezve.

Azért nem kell elfelejteni, hogy abban az időben Cseh-Morvaország a Monarchia része volt, ezért az akkori léptékek kissé tágabbak voltak.

Szerintem - mivel a szabadban van a szobor - kizárt dolog hogy sóból lenne.
Azt a csapadék folyamatosan rongálná.

Magyarország különben bővelkedik az igen változatos összetételű gyógyvizekben - úgy is lehet mondani, hogy gyógyvíz nagyhatalom vagyunk illetve lehetnénk.
Idővel az is leszünk!

A német tengeralattjárót valahol az Indiai, vagy már a Csendes óceáni vizeken fogták el, ha jól emlékszem, akkor 1944-ben.
Tegnap óta töröm a fejem, a forráson, ahol ezt olvastam.

Különben a You Tube tele van azokkal a titkos német csúcstechnológiás kísérletekkel, amikkel a II. vh. alatt foglalkoztak.
Az tény, hogy ezekben cca. 15~25 évvel megelőzték a nyugati nagyhatalmakat.
A rakétatechnikában meg az volt a vicc, hogy az orosz tudós Ciolkovszkíj munkásságának eredményit használták fel a tervezéskor.
Ők maguk mondták a szövetséges szakértőknek a II. vh. után hogy "mindössze csak" a német technológiát adták hozzá.

Ami azt illeti elég hatékonyan...

Különben itt is van magyar vonatkozás.

Dr. Hermann Oberth - Wehrner von Braun egyik legtehetségesebb munkatársa és egyben az űrhajózás egyik úttörője - magyar-szász családból származott és még 90 éves korában is folyékonyan akcentus nélkül beszélt magyarul.

A legendás V2 rakétának - amely mindkét oldalon az űrkutatás és a katonai célú interkontinentális ballisztikus rakéták megalkotásának az alapja volt - a legfontosabb szerkezeti elemét a fúvócsövet (kegeldüse) ami valójában a hajtómű, az ő irányításával méretezték.
Münchenben a Deutsches Museumban volt szerencsém megcsodálni az ott kiállított V2 rakétát.

Még a XXI. sz. mércéjével is nézve imponáló kinézetű szerkezet!
A hajtómű gőzturbinás...
lbs
folyt.: tápszivattyúja másodpercenként 100l azaz egy átlag fürdőkád vízmennyiségének megfelelő etilalkohol hajtóanyagot nyomott be a hajtómű égésterébe,
Mérete egyébként nem testesebb, mint egy átlag kamion, vagy autóbusz turbófeltöltője.

Mindezt cca. 70 évvel ezelőtt már sorozatban gyártották!

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.