Az EP jogi bizottsága továbbengedte a francia, a magyar és a román biztosjelöltet.

Az EP jogi bizottsága vita nélkül továbbengedte Várhelyi Olivért

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Várhelyi Olivér szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztosjelölt társaságában az Európai Unió külügyminisztereinek brüsszeli ülése előtt 2019. november 11-én. Fotó: MTI/KKM/Borsos Mátyás

Nem állapított meg összeférhetetlenséget az új francia, magyar és román biztosjelölt esetében keddi ülésén az Európai Parlament (EP) jogi szakbizottsága, így folytatódhat a jóváhagyási folyamat a képviselőtestületben.

Erről Szájer József fideszes képviselő, a bizottság egyetlen magyar tagja számolt be Brüsszelben az után, hogy a testület megvizsgálta a francia Thierry Breton, a magyar Várhelyi Olivér és a román Adina Valean pénzügyi érdekeltségeit, illetve esetleges összeférhetetlenségeit.

Várhelyi esetében vita nélkül, egyhangúlag döntöttek a jóváhagyásról

- emelte ki.

A következő lépés ennek megfelelően a három jelölt meghallgatása lesz csütörtökön a nekik szánt tárcákkal foglalkozó EP-bizottságokban, itt bizonyítaniuk kell a rátermettségüket és szakmai felkészültségüket. Alkalmasságukat háromórás kérdezz-felelek során próbálják felmérni. Az érintettek 15 perces bevezetőit követi 25 kérdés a képviselők részéről.

Az első meghallgatás után a frakciók koordinátorai legalább kétharmados többséggel akár rögtön is jóváhagyhatják az érintettek kinevezését, akik ennek hiányában további kérdéseket kapnak írásban. Amennyiben a beérkezett válaszok sem meggyőzőek, akkor újra meg kell jelenniük a testület előtt, amely – ha még akkor sincsen meg a szükséges koordinátori többség – végül egyszerű többséggel fogadhatja el őket titkos szavazáson.

Az EP házbizottságaként működő Elnökök Értekezlete november 21-én áttekinti az értékeléseket és ajánlásokat, majd hivatalosan is lezárja a meghallgatásokat.

Az első magyar és román választottat, Trócsányi Lászlót és Rovana Plumbot a jogi bizottság, a francia Sylvie Goulard-t pedig az ipari és a belső piaci bizottság utasította el.

Az Ursula von der Leyen vezette új Európai Bizottság november elsején lépett volna hivatalba, azonban ezt el kellett halasztani. A jelenlegi cél december elseje, bár vannak, akik szerint ez sem tartható, különösen az után, hogy a megválasztott elnök felkérte a kiválásra készülő Egyesült Királyság kormányfőjét, hogy nevezze meg ő is a jelöltjét, mondván, ez jogi kötelessége a Brexit halasztása miatt, még ha korábban ez ellen is foglalt is állást.

Diplomáciai források szerint London hajlandó eleget tenni ezen kérésnek, egyelőre azonban nem terjesztette fel jelöltjét.

A teljes biztosi testületről még az Európai Parlament plenáris ülésének is szavaznia kell. Ha minden a tervek szerint halad, akkor erre november 27-én kerül sor.

A csúszás miatt Jean-Claude Juncker mostani elnök és a biztosi testület jelenlegi tagjai maradtak a posztjukon ügyvivőként.

Forrás: MTI

6 hozzászólásarrow_drop_down_circle

tudode
Úgy tűnik az EU-ban arra az álláspontra hekyekedik/dtt, hogy
.
HAGYD MAGAD, GYORSABBAN SZABADÚLSZ,
.
mert a magyarok ezekkel a rafcsi, régi csibészekkel is beérik!!!
namihami
Tehát még nem megválasztották a pozícióra, csak a meghallgatásra engedték. Ami még egy háromórás vesszőfutás is lehet.
Csak a Forrás:: MTI az ilyenekről, ki tudja miért, de mindig megfeledkezik a tudósításban megemlékezni.
tudode
Úgy tűnik az EU-ban arra az álláspontra hekyekedik/dtt, hogy
.
HAGYD MAGAD, GYORSABBAN SZABADÚLSZ,
.
mert a magyarok ezekkel a rafcsi, régi csibészekkel is beérik!!!
lusta
Ebben az első fázisban csak az összeférhetetlenséget vizsgálják. Az érdemi rész az majd most következik. Általában a delikvens felkészültségét vizsgálják. Ebből a szempontból Várhelyinek nincs mitől félnie. Meg lesz izzasztva, de a többség szerintem rá fog szavazni, már az időkényszer miatt is.
Eladott Ország
A meghallgatáson egy kérdést kell feltenni, az EU-t fogja-e képviselni vagy Orbánt, aztán udvariasan megmutatni, merre van a kijárat. Mivel az EP-nek még abszolút többséggel meg kell szavaznia a bizottság egészét, így be kell nyalni a fidesznek (is) mert máskülönben a EP fideszesei nem szavazzák meg a bizottság egészét. Tekintve hogy az EP 747 fős és Ursula 383 (374-től van többség) szavazattal ment át a nyáron, így nincs mese Merkeléknek le kell feküdni Orbánnak (is) különben bukik az egész bizottság. Biztos, biztos, de mi lesz a feladatköre? Remélem O1NG emlékezetes nyilatkozata után nem a bővítés, jobb lenne a játszóterek szabványosítási feladatköre, jól árasítva.
Nessy
És ha a bővítés? Nem egy személyben dönt, javaslatot tehet, aztán le lehet szavazni! Hány éve él ezzel a gyakorlattal a fidesz idehaza!
lusta
Egy biztosnak nem a küldő országot kell képviselnie, hanem az uniós érdekeket, akár a küldő ország ellenében is. Amennyiben ezt nem teszi meg, bizony kiteszik a szűrét és ekkor már a bizottságnak nem kell lemondania.

Új hozzászólás

Hozzászólás írásához regisztráció szükséges. Regisztráljon vagy használja a belépést!


Még karakter írhatElolvastam és elfogadom a moderálási elveket.